Nr: #8192 Info: mysql_connect(): The mysql extension is deprecated and will be removed in the future: use mysqli or PDO instead in /home/budujcom/public_html/index.php at 19 line
Buduj.com.pl - Portal budowlany
Nr: #8192 Info: mysql_connect(): The mysql extension is deprecated and will be removed in the future: use mysqli or PDO instead in /home/budujcom/public_html/ads/libraries/lib-db.inc.php at 76 line

Polscy inwestorzy i architekci o energooszczędnym budownictwie

Energochłonność nowo powstających budynków w sposób bezpośredni zależy od decyzji i działań podejmowanych przez inwestorów, a także oferty rynkowej kreowanej w większości przez architektów i deweloperów. Dlatego też tak ważna jest ich wiedza i opinia na temat inwestowania w energooszczędne budownictwo.

 

Informacje dodatkowe:

Rockwool Polska Sp. z o.o. należy do Grupy Rockwool - światowego lidera w produkcji skalnej wełny mineralnej. Firma specjalizuje się w dostarczaniu produktów, systemów i rozwiązań służących poprawie efektywności energetycznej, akustyki i bezpieczeństwa pożarowego obiektów budowlanych. Grupa Rockwool posiada 70-letnie doświadczenie, a ponad 8000 pracowników w przeszło 35 krajach obsługuje klientów na całym świecie.
 
Rockwool Polska działa od 1993 roku i wytwarza wysokiej jakości produkty ze skalnej wełny mineralnej w dwóch fabrykach – w Cigacicach i Małkini. Od początku istnienia firmy Grupa Rockwool zainwestowała w Polsce ponad 800 mln zł w proces technologiczny i instalacje proekologiczne. W 2003 roku Rockwool Polska otrzymał certyfikat potwierdzający, że system zarządzania jakością stosowany w firmie spełnia wymagania międzynarodowej normy ISO 9001:2000.
 
O dbałości o wysoką jakość świadczą także liczne nagrody przyznane produktom Rockwool, m.in. Złoty Medal Targów Budma 2006 za płytę Megarock, „Izolacja Roku 2006” za samoprzylepna matę Klimafix, „Izolacja Roku 2005” za system ociepleń Ecorock Max, „Izolacja Roku 2004” za System Zabezpieczeń Ognioochronnych FirePro czy "Produkt Przyjazny Architekturze" dla systemu płyt spadkowych Dachrock SPS. Produkty Rockwool uzyskały trzykrotnie (w 2005, 2007, 2008 roku) ogólnopolskie godło „Laur Klienta” w kategorii izolacji budowlanych, a marka Rockwool została uznana za Budowlaną Markę Roku 2004, 2005 i 2007 w rankingu prowadzonym przez Centrum Badań i Analiz Rynku.
 
Rockwool Polska przykłada także dużą uwagę do ochrony środowiska naturalnego. Firma dwukrotnie została uhonorowana tytułem „Lider Polskiej Ekologii” - po raz pierwszy w 2001 r. w kategorii „Przedsiębiorstwo” za produkcję prowadzoną z poszanowaniem środowiska naturalnego, natomiast w 2003 r. w kategorii „Wyrób” za wyjątkowe ekologiczne walory wytwarzanych produktów. W roku 2007 Rockwool Polska został laureatem międzynarodowej nagrody „The Green Apple Award”, dzięki projektowi „Szóste Paliwo – energooszczędne rozwiązania Rockwool”.

Artykuł dodał: Kamil Bielicki

Badania ankietowe pokazały jednak, że tylko co czwarty klient zlecający projekt architektoniczny akceptuje proponowane przez architekta ponad standardowe rozwiązania energooszczędne. Co gorsza, architekci nie wszystkim klientom takie rozwiązania w ogóle proponują.
 
Przy rosnącej świadomości opłacalności energooszczędności, jeszcze zbyt często inwestorzy, projektanci i deweloperzy postępują według obliczonej na krótki dystans strategii: najpierw zrobimy jak najtaniej, a potem…jakoś to będzie.
 
Informacja została przygotowana na podstawie Raportu „Szóste Paliwo – Polacy o oszczędzaniu energii w budownictwie – architekci, inwestorzy” opracowanego przez Ecofys Poland na zlecenie Rockwool Polska. Pełen raport dostępny jest na www.rockwool.pl.

Przekonani o potrzebie powstawania budynków energooszczędnych wykorzystują różnorodne środki techniczne zmniejszania energochłonności, przy czym na pierwszym miejscu umieścili lepszą izolację przegród budowlanych jako podstawowy sposób zmniejszenia strat ciepła, a tym samym poprawy efektywności wykorzystania energii w budynkach.

Jak wynika z raportu opracowanego przez Ecofys Poland na zlecenie Rockwool Polska pt. „Szóste Paliwo – Polacy o oszczędzaniu energii w budownictwie – architekci i inwestorzy”, aż 72% ankietowanych inwestorów budujących dom lub kupujących mieszkanie analizuje koszty ogrzewania przy zakupie nieruchomości lub realizując inwestycję. Często po ich oszacowaniu pojawia się dylemat, czy więcej wydać na etapie inwestowania i mieszkać w energooszczędnym, tanim w eksploatacji budynku, czy może na etapie inwestowania wydać mniej i w przyszłości więcej płacić za ogrzewanie.

Szacuje się, że w kosztach budynku w całym cyklu jego istnienia, na które składają się nakłady inwestycyjne (projekt, budowa) oraz koszty eksploatacji, niezbędnych remontów, i wreszcie rozbiórki, koszty budowy stanowią zaledwie 11%, natomiast koszty eksploatacji aż 84%, z czego aż 70% to koszty ogrzewania. Warto mieć tę świadomość zwłaszcza, że już dziś 46% inwestorów deklaruje, że opłacanie rachunków za ogrzewanie jest dla nich problemem, jeszcze więcej przewiduje, że może mieć problem z regulowaniem wysokich opłat za ogrzewanie w przyszłości.

Wiadomo, że w planowaniu każdej inwestycji dąży się do zwrotu nakładów pieniężnych. Jednak innego czasu zwrotu powinniśmy oczekiwać np. przy zakupie instalacji LPG do naszego samochodu, a innego w przypadku inwestowania w docieplenie budynku. Inwestycje budowlane są długoterminowe – domy żyją długo - więc mogą spłacać się dłużej. W tej sytuacji kilka do maksymalnie kilkunastu lat to dość krótki okres zwrotu nakładów na energooszczędność w porównaniu z późniejszym okresem eksploatacji budynku. Okazuje się, że większość potencjalnych inwestorów akceptuje taki czas (4-10 lat) zwrotu nakładów inwestycyjnych.

 Rachunki opłacalności i porada wykwalifikowanego doradcy finansowego odnośnie planowanej inwestycji mogłyby zachęcić do inwestowania w energooszczędność budynków, jednak z tej możliwości korzysta tylko 30% ankietowanych. Pozostali inwestorzy wolą polegać na własnej znajomości branży czy opinii znajomych.
 
Co na temat energooszczędnego budownictwa sądzą architekci?
Energooszczędne budownictwo rodzi się przede wszystkim w głowach i kieszeniach inwestorów budowlanych, jednakże nigdy nie powstanie, jeśli nie znajdzie się na deskach architektów.

Ponad połowa polskich architektów uważa, że aby wybudować dom energooszczędny, ponad standardy obowiązujących przepisów, warto ponieść większe wydatki. Choć przyznają, że jest to inwestycja na granicy opłacalności. Natomiast w ukazujących się na ten temat publikacjach znajdujemy liczne przykłady pokazujące dodatni bilans ekonomiczny takich realizacji.

 

Wszelkie prawa zastrzeżone. Copyright by buduj.com.pl © 2006 - 2024

Developed by Brodex | projekt graficzny: Marcin Gleń
serwery tani hosting w aBajt