Nr: #8192 Info: Function set_magic_quotes_runtime() is deprecated in /home/budujcom/public_html/ads/config.inc.php at 597 line

Czy najbardziej świadomi ekologicznie w Polsce nie wiedzą jak dbać o środowisko ?

Raport ISOVER „Polska w termowizyjnym obiektywie”

Firmy znane z działań proekologicznych, instytucje publiczne odpowiadające za ochronę środowiska, a nawet organizacje ekologiczne nie zawsze dbają w swoich siedzibach o ochronę środowiska – tak wynika z raportu „Polska w termowizyjnym obiektywie” firmy ISOVER. Został on przedstawiony podczas rozpoczynającej się dziś w Poznaniu COP 14, konferencji Narodów Zjednoczonych w sprawie Zmian Klimatu.

Mało kto wie, że 40 proc. wytworzonej energii w Europie „konsumują” budynki. Zminimalizowanie w nich strat energii poprzez zaizolowanie budynku zostało uznane w 2007 roku przez renomowaną firmę konsultingową McKinsey za najefektywniejszy i najtańszy sposób ograniczenia emisji dwutlenku węgla do atmosfery.
 
Specjaliści ISOVER, firmy która na co dzień produkuje ocieplenia i izolacje, zbadali w listopadzie br. stan ociepleń 18 warszawskich budynków - siedzib firm, instytucji i organizacji działających na rzecz ochrony środowiska.  
 
Ponad 70 proc. z nich było źle lub bardzo źle ocieplonych. Takie właśnie budynki przyczyniają się do znacznie zwiększonej emisji dwutlenku węgla do atmosfery. Powodują konieczność produkcji większej ilości energii, a każda megawatogodzina produkowanej w Polsce energii elektrycznej powoduje powstanie 1000 kg dwutlenku węgla.
 
Badanie przeprowadzono techniką zdjęć termowizyjnych, która pozwala na ukazanie promieniowania cieplnego fotografowanych obiektów.
 
- Wiemy, że samochody wydzielają spaliny, które niszczą środowisko. Potrafimy już segregować śmieci ponieważ zdajemy sobie sprawę, że dzięki temu będzie żyło nam się lepiej. Niestety nie zdajemy sobie jeszcze sprawy jak duże znaczenie w tym zakresie ma przeciwdziałanie stratom ciepła w naszych mieszkaniach, domach i biurach - mówi Henryk Kwapisz, szef Centrum Informacji Technicznej ISOVER Polska, współautor raportu.
 
Motywem do przygotowania raportu była analiza termowizyjna siedziby głównej firmy ISOVER w Gliwicach. Okazało się, że budynek jest bardzo źle ocieplony.
 
- Kiedy zobaczyliśmy wyniki analizy termowizyjnej naszego budynku nie mogliśmy uwierzyć, że tyle energii tracimy wskutek braku właściwego ocieplenia budynku. Jak widać szewc bez butów chodzi. Postanowiliśmy zbadać, czy teoretycznie najbardziej świadomi zdają sobie sprawę jak ocieplone są ich budynki - dodaje Henryk Kwapisz.
 
Ogłoszenie wyników raportu ma na celu uświadomienie właścicielom budynków użyteczności publicznej oraz osobom posiadającym lub budującym domy, jak wielkie znaczenie dla środowiska ma właściwa izolacja. Ogólne wnioski z raportu zostały przedstawione podczas rozpoczętej 1 grudnia 2008 w Poznaniu konferencji COP 14.
 
COP 14 to jedna z najważniejszych na świecie konferencji związanych z ochroną środowiska. Podczas jej trwania formułowane są podstawy międzynarodowych działań w walce z globalnym ociepleniem klimatu. W Poznaniu swój udział zapowiedziały ważne osobistości z całego świata, wśród nich m.in. Al Gore, były wiceprezydent USA, laureat pokojowej Nagrody Nobla za przeciwdziałanie globalnemu ociepleniu oraz Arnold Schwarzenegger, gubernator stanu Kalifornia.   
 
Autorzy raportu ISOVER pracują nad bardziej szczegółową analizą otrzymanych w badaniu danych. Wnioski planują przedstawić w pierwszym kwartale przyszłego roku.

Artykuł dodał: Kamil Bielicki

Wszelkie prawa zastrzeżone. Copyright by buduj.com.pl © 2006 - 2019

Developed by Brodex | projekt graficzny: Marcin Gleń
serwery tani hosting w aBajt