Nr: #8192 Info: mysql_connect(): The mysql extension is deprecated and will be removed in the future: use mysqli or PDO instead in /home/budujcom/public_html/index.php at 19 line
Buduj.com.pl - Portal budowlany
Nr: #8192 Info: mysql_connect(): The mysql extension is deprecated and will be removed in the future: use mysqli or PDO instead in /home/budujcom/public_html/ads/libraries/lib-db.inc.php at 76 line

Inwestycja pod podłogą

Utrzymanie mieszkania czy domu wymusza na nas sztywne, comiesięczne wydatki. Jednym z największych obciążeń domowego budżetu są koszty ogrzewania. Z punktu widzenia naszych finansów nie ma przy tym różnicy pomiędzy unikniętymi, koniecznymi wydatkami, a dodatkowymi dochodami uzyskiwanymi dzięki pracy lub dobremu ulokowaniu pieniędzy. Inwestycję w podniesienie standardu energetycznego budynku lub mieszkania możemy więc traktować tak samo, jak inwestycję w lokatę bankową lub giełdę.

 Atrakcyjność inwestycji w izolację cieplną wynika przede wszystkim z tego, że jest to praktycznie jedyna inwestycja nie obarczona żadnym ryzykiem. Obniżenie kosztów eksploatacji, w przypadku właściwie wykonanych robót, jest pewne. Tym bardziej, że musimy w najbliższym czasie liczyć się ze wzrostem cen nośników energii. Dodatkowo każde obniżenie zapotrzebowania na ciepło to niższa emisja CO2 i innych szkodliwych substancji do atmosfery, a więc lepsze środowisko w którym żyjemy i więcej zasobów dla naszych dzieci.

 
Prawo budowlane sugeruje, że dla uzyskania „racjonalnie niskiego zapotrzebowania” na ciepło do ogrzania pomieszczeń wystarczy by współczynnik przenikania podłogi na gruncie był niższy niż 0,45 W/m2 K. W praktyce oznacza to, że podłoga nie wymaga stosowania materiału izolacyjnego. Taka wartość normatywnego współczynnika przenikania sugeruje, że ciepło tracone przez podłogę ma minimalny udział w bilansie cieplnym budynku. W rzeczywistości jest dokładnie na odwrót. Przez podłogę o współczynniku przenikania U= 0,45 W/m2 K w parterowym budynku jednorodzinnym ucieka około 20% całego zapotrzebowania na ciepło.
 
Trzykrotnie więcej niż przez dach, więcej niż przez okna i niewiele mniej niż potrzeba ciepła na podgrzanie powietrza wentylacyjnego.
 
Jaka zatem warstwa izolacji podłogi jest korzystna dla użytkownika z punktu widzenia rachunku ekonomicznego?
 
By na nie odpowiedzieć, przeprowadzono symulację przy następujących założeniach:
Wzrost cen energii będzie wyprzedzał inflację i wyniesie średnio 10% rocznie. Na podstawie ofert rynkowych przyjęto, że najbardziej efektywne ocieplanie, to ocieplanie styropianem, a jego cena to 142zł/m3.
 
Celem symulacji, jest znalezienie takiej grubości ocieplenia, która przyniesie najwyższy dochód w okresie 15 lat. Ponieważ przepisy nie wymagają izolacji dodatkowej poza warstwami konstrukcyjnymi można przyjąć, że całość styropianu to inwestycja kapitałowa. Warstwę styropianu traktujemy więc jak inwestycję, to znaczy wybierzemy taką jej grubość, która zagwarantuje nam najwyższy przychód w postaci mniejszych rachunków za energię. Wyniki obliczeń zależą od kosztów energii i zostały przeprowadzone dla cen ciepła, z ciepłowni 46zł/GJ , gazu 50zł/GJ i oleju opałowego 97zł/GJ.
 
Jedną z miar atrakcyjności lokowania pieniędzy jest porównanie planowanej inwestycji z inwestycją alternatywną o założonej rentowności. Wynikiem tego porównania jest wskaźnik NPV (Net Present Value) .Przyjmuje się, że dla gospodarstw domowych inwestycją alternatywną są lokaty bankowe. Stąd w obliczeniach przyjęto oprocentowanie 8% czyli najwyższe oprocentowanie kilkumiesięcznych lokat bankowych.
 
Wynik obliczeń należy interpretować w ten sposób, że podawana w tabeli wartość NPV określa w złotówkach, według ich dzisiejszej siły nabywczej, ile więcej (a gdy ma wartość ujemną mniej), zarobimy na planowanej inwestycji w porównaniu do lokaty założonej w banku na okres, dla jakiego ją obliczamy. Jest to więc różnica pomiędzy dochodem jaki uzyskamy dzięki obniżeniu kosztów energii uciekającej przez 1m2 podłogi na gruncie, a zyskiem z 15 letniej lokaty sumy pieniędzy równej cenie 1m2 styropianu o grubości podanej w tabeli. Po 15 latach nasze 28,40 złotych(koszt styropianu) ulokowane na lokacie urośnie do 90 złotych i 40 groszy. Wartość NPV w domu ogrzewanym ciepłem z sieci miejskiej dla inwestycji w styropian wynosi 58zł. Wynika z tego, że zakup wysokiej jakości styropianu SWISSPOR EPS 038 DACH PODŁOGA w cenie 142zł/m3, po 15 latach przyniesie nam 58 złotych więcej niż lokata bankowa o oprocentowaniu 8% czyli 137 złotych i 40 groszy. Taka inwestycja ma więc oprocentowanie o 13%  wyższe niż lokata.
 
Wyniki wyliczeń dla izolacji wykonanej ze styropianuSWISSPOR EPS 038 DACH PODŁOGA przedstawia poniższa tabela:
 
paliwo
Cena[zł/GJ]
Warstwa[cm]
NPV[zł]
Stopa zwrotu[%]
ciepłownia
46
20
58
13
gaz
50
21
66
14
Olej opałowy
97
32
159
25
 
Wynik rozumowania jest więc jednoznaczny. Bardziej opłaca się zainwestować (nawet za środki z kredytu) w dobrej jakości styropian i dobrze ocieplić dom lub mieszkanie niż chować pieniądze do przysłowiowej skarpety. Tym bardziej, że styropian ma najlepszą relację cena – wartość izolacyjna ze wszystkich materiałów izolacyjnych. Inwestycja ta jest jeszcze bardziej opłacalna, gdy pożyczamy na nią pieniądze we frankach szwajcarskich bo ceny nośników energii ustalane są na rynku światowym a więc nie ma tu ryzyka kursowego. Dodatkowo Państwo nie musi gwarantować bezpieczeństwa tej „lokaty”, a spodziewany w najbliższych latach wzrost cen energii nakazuje nam prognozować wzrost osiąganych korzyści.
 
Podsumowując podpodłogowa inwestycja kapitałowa przynosi dochód już od momentu zamieszkania. Ponadto jest znakomitym ubezpieczeniem na okoliczność wzrostu cen nośników energii.
 
Tekst jest częścią społecznej kampanii informacyjnej „Paszport energetyczny. Jak i dlaczego” przygotowanej przez firmę SWISSPOR Polska.

Artykuł dodał: Kamil Bielicki

Wszelkie prawa zastrzeżone. Copyright by buduj.com.pl © 2006 - 2024

Developed by Brodex | projekt graficzny: Marcin Gleń
serwery tani hosting w aBajt