Nr: #8192 Info: mysql_connect(): The mysql extension is deprecated and will be removed in the future: use mysqli or PDO instead in /home/budujcom/public_html/index.php at 19 line
Buduj.com.pl - Portal budowlany
Nr: #8192 Info: mysql_connect(): The mysql extension is deprecated and will be removed in the future: use mysqli or PDO instead in /home/budujcom/public_html/ads/libraries/lib-db.inc.php at 76 line

Strop typu Cerit

Stropy tego typu przeznaczone są do stosowania w budownictwie realizowanym metodami uprzemysłowionymi. Należy je wykonywać zgodnie z projektem technicznym montażu.
Strop typu Cerit jest konstrukcją ceramiczno-żelbetową gęstożebrową o rozstawie żeber co 30 cm, wykonywaną z prefabrykowanych płyt. Długość płyt dostosowana jest do modularnych rozpiętości stropu od 2,4 do 7,2 m, w odstopniowaniu co 0,6 m. Szerokość płyt jest zróżnicowana: od 58,5 do 238,5 cm,
z odstopniowaniem co 30 cm.Grubość stropu z tych płyt, na którą składa się wysokość pustaka i grubość płyty górnej betonowej, może być różna i wynosić odpowiednio 18, 22 i 24 i 28 cm, w zależności od wysokości użytego pustaka ceramicznego przy niezmiennej grubości płyty betonowej - 4 cm (rys. 1 i 2).
Nośność stropu dla różnych rozpiętości jest regulowana wysokością pustaka i średnicą prętów zbrojeniowych w płytach.

Produkowane są trzy rodzaje płyt stropowych:
rodzaj I - płyty stropowe z górną warstwą betonu o łącznej grubości 22 i 28 cm,
rodzaj II - płyty stropowe bez górnej warstwy betonowej o grubości 18 i 24 cm,
rodzaj III - płyty stropowe bez górnej warstwy betonowej przy końcach prefabrykatów, o grubości w środkach rozpiętości (z płytą) 22 i 28 cm.


Płyty rodzaju II i III dają możliwość wykonania stropów o układzie statycznie niewyznaczalnym, przez dodatkowe uzbrojenie betonu w górnej strefie płyty oraz w stykach między płytami.

Dodatkowe uzbrojenie betonu powinno być podane w projekcie stropu. Masa 1m2 konstrukcji stropu wraz
z tynkiem wynosi:
- 316 kg przy grubości stropu wraz z tynkiem 22 cm,
- 360 kg przy grubości stropu wraz z tynkiem 28 cm.

Każda płyta stropowa powinna mieć wyrobione gniazda i zabetonowane uchwyty do ich podnoszenia. Liczba prefabrykowanych płyt składowanych w stosie powinna wynosić nie więcej niż 3 sztuki - na drogowych środkach transportowych, 4 sztuki - w wagonach kolejowych, i 6 sztuk - na placu składowym.
Płyty w stosie układa się na podkładkach drewnianych o przekroju 4 x 10 cm, z tym że pierwsza warstwa płyt układana na placu składowym powinna być ułożona na podkładce o przekroju kwadratowym 14 x 14 cm lub prostokątnym nie cieńszym niż 14 cm i nie węższym niż 14 cm. Maksymalny osiowy rozstaw podkładek powinien być dostosowany do długości płyt i może wynosić 145-524 cm przy nadwisie końców prefabrykatów 45-90 cm.

Każda płyta stropowa Cerit powinna być trwale oznakowana przez producenta. Oznaczenie to powinno zawierać:
- symbol ogólny stropu Cerit, tj. SC,
- rodzaj, prefabrykatu (I, II lub III),
- grubość stropu, dla którego przeznaczony jest element (22 lub 28 cm),
- szerokość płyty (określona liczbą modułów),
- długość płyty (określona liczbą modułów),
- dopuszczalne obciążenie zewnętrzne stropu w kN/m2.

Informacja ta powinna być podana według poniższego przykładu:

strop AckermanaKażda partia płyt stropowych Cerit dostarczonych na budowę powinna być zaopatrzona w atest.

Oparcie płyt na stałych podporach powinno wynosić nie mniej niż 7 cm (rys. 3). Płyty stropowe bez nadbetonu (II rodzaju) powinny być podparte w środku rozpiętości na czas montażu i betonowania stropu. Rozbiórka tego podparcia powinna nastąpić po uzyskaniu 70% wytrzymałości obliczeniowej betonu ułożonego na stropie. Prefabrykowane elementy stropowe układa się na zaprawie cementowej marki co najmniej 80, rozłożonej na całej długości podparcia. Powinny one wyciskać nadmiar zaprawy na zewnątrz krawędzi swego podparcia. Nadbeton układany na budowie powinien być klasy B20, przy czym do betonu należy stosować mieszankę o konsystencji półciekłej, a kruszywo o frakcji nie większej niż 10 mm. Proporcja składników betonu powinna być kontrolowana laboratoryjnie i odnotowywana w dzienniku budowy.

Przed przystąpieniem do układania nadbetonu na ułożonych płytach stropowych i w miejscach styków prefabrykatów należy:
- sprawdzić zgodność ułożenia zbrojenia dodatkowego w żebrach, wieńcach i pod ściankami działowymi
z projektem,
- dokładnie oczyścić powierzchnie prefabrykatów i deskowań z odpadów i śmieci, a następnie zmyć strumieniem wody i nawilżyć.
Wszystkie przestrzenie przeznaczone do zabetonowania powinny być dobrze wypełnione mieszanką betonową dokładnie zagęszczoną. Żebra pod ścianki działowe usytuowane równolegle do żeber powinny być obliczone na całkowity ciężar ścianki i konstruowane w sposób podany na rys. 4.

strop Ackermana
Rys. 1 Fragment stropu Cerit obejmujący dwie prefabrykowane płyty (h = 22 bądź 28 cm)
strop Ackermana
Rys. 2 Fragment płyty stropowej Cerit szerokości 58,5 cm z górną płyta w postaci nadbetonu
strop Ackermana
Rys. 3 Wieńce w stropie Cerit: a) i b) na ścianie środkowej przy obrzeżach poprzecznych, c) skrajne przy obrzeżach podłogi
strop Ackermana
Rys. 4 Żebra pod ścianki działowe w stropie Cerit: a) żebro normalne wzmocnione dodatkowymi prętami, b) żebro poszerzone przez wybicie części pustaków i dodatkowe dozbrojenie, c) żebro - belka poszerzonej wielkości poprzez rozsunięcie żebe

[b]Źródło: www.stropy.webpark.pl[/b]



Wszelkie prawa zastrzeżone. Copyright by buduj.com.pl © 2006 - 2024

Developed by Brodex | projekt graficzny: Marcin Gleń
serwery tani hosting w aBajt