Nr: #8192 Info: Function set_magic_quotes_runtime() is deprecated in /home/budujcom/public_html/ads/config.inc.php at 597 line

Dach ceramiczny; dobry wybór

Dachówka ceramiczna zdobyła w europejskiej architekturze wyjątkową pozycję. Od setek lat jest doskonałym i sprawdzonym materiałem pokryciowym. Jest również wzorem, który naśladują inne materiały układane na połaci dachowej.

Nie tylko prestiż

Ceramika jest z pewnością jedną z najstarszych technologii budowlanych, stosowaną przez ludzi bez mała od tysiącleci. Była znakiem prestiżu (kościoły, pałace, domy bogatych mieszczan), ale bardzo szybko doceniono również jej zalety użytkowe. W czasach, kiedy ogień mógł bezkarnie strawić całe miasto, ceramiczny dach był pierwszym środkiem przeciwpożarowym, który dawał szanse na ocalenie budynku z pożogi.
 
Zmieniły się czasy i warunki życia, a ceramika układana na dachu wciąż zaskakuje swoją użytecznością. Zapewnienie np. komfortowych warunków na poddaszu użytkowym jest znacznie prostsze przy dachówkach ceramicznych. Ich zdolność do powolnej absorpcji ciepła chroni i zabezpiecza wnętrze domu już przy standardowym ociepleniu.
 
Prosto i trwale
Wśród różnych typów dachówek, jakie przez wieki powstawały w rękach rzemieślników, dziś najpopularniejsze są dachówki zakładkowe. A to z racji wyjątkowo prostego sposobu ich układania.
 
- Precyzyjnie wykonane dachówki, dzięki specjalnie wyprofilowanym zamkom (górnym, bocznym), nachodzą na siebie, ułatwiając łączenie – wyjaśnia mgr inż. Krzysztof Omilian z firmy Röben – Tak wykonany dach wygląda jak jednolita, regularna powierzchnia. Dzięki naturalnej sile docisku, przy zachowaniu właściwego kąta nachylenia dachu, pokrycie jest szczelne i stabilne. Układ mocowań pozwala jednocześnie na ruch, czyli tzw. pracę pokrycia - tłumaczy.
 
Dla wprawnego dekarza wykonanie całej konstrukcji jest szybkie i proste. Dodatkowym atutem współczesnej technologii jest możliwość produkcji dachówek o większym od tradycyjnego formacie. Dobrym przykładem jest tu dachówka zakładkowa MONZAplus. Już niecałe 10 sztuk pozwala na pokrycie jednego metra kwadratowego dachu. To znacznie przyspiesza wykonanie prac dekarskich.
 
Na ceramikę nie ma mocnych
Pokrycie ceramiczne należy do najbardziej odpornych na skrajne warunki atmosferyczne jak: wysokie i niskie temperatury, kwaśne deszcze itp. Układając dach można zastosować dodatkowy zabieg, który powoduje, że będzie on doskonale znosił również gwałtowne uderzenia wichru. - Zalecaną przez nas praktyką – mówi Krzysztof Omilian – jest klamrowanie po skosie co trzeciej dachówki. Dodatkowe mocowanie z więźbą powoduje, że dach przetrwa bez szkody nawet huraganowy wiatr.
 
Nie ma jednej dachówki, która pasuje do wszystkich dachów. Ale z pewnością do każdego dachu można dobrać odpowiednią dachówkę ceramiczną. Przemawiają za nią: trwałość i popularność w architekturze sięgająca do naszych czasów. Ale nic dziwnego. W końcu nie bez przyczyny to ona jest wciąż niedoścignionym wzorem pokrycia, który naśladują inne materiały dachowe.

Pakowanie dachówek (fot. Röben)

Ceramiczny dach podkresla elegancję domu (fot. Röben)

Dachówka FLANDERNplus cayenne angoba z polyskiem (fot. Röben)

Artykuł dodał: Kamil Bielicki

Wszelkie prawa zastrzeżone. Copyright by buduj.com.pl © 2006 - 2018

Developed by Brodex | projekt graficzny: Marcin Gleń
serwery tani hosting w aBajt