Nr: #8192 Info: Function set_magic_quotes_runtime() is deprecated in /home/budujcom/public_html/ads/config.inc.php at 597 line

ARTYSTYCZNY KLIMAT LOFTU

Styl postindustrialny znajduje coraz szersze grono entuzjastów. Są nimi nietuzinkowi ludzie: artyści, dziennikarze i architekci, których pomysły wykraczają często poza utarte schematy aranżacji wnętrz.

Wielkie okna, wysokie nawet na pięć metrów sufity, betonowa podłoga i otwarta przestrzeń. Tak pokrótce można opisać popularne ostatnio lofty – wizytówkę postindustrialnego designu. Czym jest loft? W ostatnich latach termin ten utożsamiany jest z mieszkaniem w starych wnętrzach fabryk. Moda na zagospodarowanie zdewastowanych budynków z XIX i początków XX wieku narodziła się we Francji, gdzie wiele lat temu cyganeria artystyczna zaczęła zajmować opustoszałe przestrzenie budowli przemysłowych. Stały się mekką bohemy, miejscem wystaw prac malarzy i fotografów. Fascynacja loftami dotarła również do Polski. Stare hale i magazyny przestały straszyć wybitymi szybami, a zaczęły stawać się synonimem prestiżu i designerskiej pomysłowości.

(fot.ARMSTRONG)
Na przekór schematom
 
Wymuskane apartamenty na strzeżonych osiedlach nie budzą zachwytu wśród entuzjastów fabrycznych wnętrz. Ściany z cegły, widoczne elementy instalacji oraz betonowe, niewykończone podłogi - surowe piękno loftów zachwyca coraz liczniejsze rzesze zwolenników minimalizmu. Do największych atutów tego typu mieszkań należy z pewnością ogromna, niczym nie zakłócona przestrzeń, która pozwala na różnorodne aranżacje. Charakterystycznym jest brak ścian działowych oraz duże, często w niestandardowych kształtach okna. Wysokie sufity umożliwiają natomiast zastosowanie antresoli i wszelkiego rodzaju lamp, również bardzo dużych, wiszących. Mieszkanie w tak ciekawym architektonicznie miejscu pobudza wyobraźnię i skłania do kreatywnych rozwiązań. Loft pozwala spełnić marzenia o oryginalnym wnętrzu, oddającym nieprzeciętny charakter właściciela. Nie sprawdzą się tu schematy rządzące tradycyjnymi mieszkaniami, bowiem zaprojektowanie fabrycznych pomieszczeń wymaga szczególnego podejścia. Ascetyczna forma, metal, szkło i zimna kolorystyka – wszystko to kojarzy się ze stylem przemysłowym. W tym przypadku właściwym wyborem nie będą bogate zdobienia i misterne dodatki, ale wysokiej jakości materiały wykończeniowe dobrane tak, by doskonale współgrały z surowością i prostotą industrialnego wnętrza.
 
Surowe piękno
 
Biorąc pod uwagę wysokie stropy, niezwykle ważną kwestią jest wybór odpowiednich sufitów, które będą komponować się z przemysłowym charakterem miejsca. Oszczędny, chłodny design znajdzie odwzorowanie w metalowym suficie podwieszanym Orcal firmy Armstrong. Gładki lub ażurowy sufit z płyt Orcal, w połączeniu z chromowanymi dodatkami oraz prostymi meblami, doskonale wpasuje się w klimat loftu. Co ważne, można zamontować w nim oświetlenie (np. halogenowe), kratki wentylacyjne, a także głośniki. Dzięki niemu ukryjemy to, co niedoskonałe – wszelkie uszkodzenia tynku, rury czy przewody instalacyjne (klimatyzacyjne, telefoniczne itp.). Płyty Orcal dostępne są w wersji nieperforowanej – gładkiej, ze standardową perforacją oraz  z mikro- i ekstra mikroperforacją. Tradycyjnym wykończeniem powierzchni jest warstwa poliestrowej farby proszkowanej, która stanowi trwałą i odporną na uszkodzenia powłokę. Ponadto wysoki współczynnik odbicia  światła umożliwia ograniczenie  wykorzystania sztucznego oświetlenia. Oprócz przymiotów wizualnych, metalowe sufity Armstrong są niezwykle wygodne w użytkowaniu. Można je z łatwością demontować i czyścić, nie powodując żadnych uszkodzeń. Dodatkową zaletą jest także odporność na ogień. Szlachetne, stalowo – szare lub białe barwy sufitu podwieszanego wtopią się w stylistykę fabrycznych pomieszczeń, podkreślając ich naturalne, ascetyczne piękno.
 
(fot.ARMSTRONG) 
Zabawa formą
 
Zamiast metalowego sufitu możemy również zastosować płyty z rodziny Canopy. Canopy firmy Armstrong to system płyt: mineralnych (z twardej lub miękkiej wełny), metalowych i poliwęglanowych, podwieszanych niezależnie lub w grupach na specjalnych linkach przytwierdzanych do sufitu bądź ściany. Płyty te doskonale prezentują się zawieszone na różnych wysokościach nad głównymi punktami wnętrza: stołem czy miejscem wypoczynku. Sprawdzą się także w przestronnych hollach, klatkach schodowych czy w korytarzach, podkreślając ascetyczną stylistykę oraz surowy charakter miejsca. Bogactwo form zapewnia realizację oryginalnych projektów; płyty Optima Canopy dostępne są bowiem aż w dziesięciu kształtach, między innymi kwadratu, koła czy trapezu, natomiast Orcal, Infusions i Ultima Canopy, mogą przybierać wklęsłą lub wypukłą postać. Dzięki nim uzyskamy niepowtarzalny efekt unoszących się nad głowami chmur czy falującego morza. Wszystko zależy od pomysłu projektanta. Sufity te wpasowują się w klimat nowoczesnego budownictwa oraz minimalizmu, znakomicie komponują się z oszczędnymi dodatkami, zimną kolorystyką, metalem czy szkłem. Z pewnością podkreślą naturalne piękno fabrycznych wnętrz oraz nadadzą im oryginalnego charakteru.
 
Loft - realizacja aranżacyjnych marzeń
 
Jedno jest pewne: postindustrialny design to nie chwilowa moda dla mas. Mieszkanie w magazynowych wnętrzach przyciąga specyficzne, niszowe grono odbiorców, którzy nie potrafią odnaleźć się w tradycyjnych, pozbawionych fantazji mieszkaniach. Lofty są dla nich przestrzenią do realizacji najbardziej szalonych, architektonicznych marzeń. Mimo wielu kontrowersji, styl postindustrialny budzi zachwyt. Betonowe ściany, brak wykończenia i ozdobnych bibelotów nie razi, a daje efekt nowoczesnej elegancji. W dodatku, surowa forma sprawia, że dostrzegamy interesujące szczegóły – oryginalny kształt okien, ceglaną ścianę, nietypowy sufit.

Artykuł dodał: Kamil Bielicki

Wszelkie prawa zastrzeżone. Copyright by buduj.com.pl © 2006 - 2018

Developed by Brodex | projekt graficzny: Marcin Gleń
serwery tani hosting w aBajt