Nr: #8192 Info: mysql_connect(): The mysql extension is deprecated and will be removed in the future: use mysqli or PDO instead in /home/budujcom/public_html/index.php at 19 line
Buduj.com.pl - Portal budowlany
Nr: #8192 Info: mysql_connect(): The mysql extension is deprecated and will be removed in the future: use mysqli or PDO instead in /home/budujcom/public_html/ads/libraries/lib-db.inc.php at 76 line

Podsumowanie 20-lecia raportu European Cities Monitor

Najlepsze miasta do prowadzenia biznesu

Od początku badań najlepszymi trzema miastami do lokowania biznesu pozostają niezmiennie Londyn, Paryż oraz Frankfurt. W latach 1990-2005 wraz z Brukselą oraz Amsterdamem utworzyły silną grupę pięciu najlepszych miast. Bruksela oraz Amsterdam utrzymywały odpowiednio czwartą i piątą pozycję do 1998 r. W późniejszych latach inne miasta zaczęły pretendować do miana najlepszego miasta do lokowania biznesu. 

10 najlepszych miast do prowadzenia biznesu – zmiany w rankingu

Pozycja
1990
2009
1
Londyn
Londyn
2
Paryż
Paryż
3
Frankfurt
Frankfurt
4
Bruksela
Barcelona
5
Amsterdam
Bruksela
6
Dusseldorf
Madryt
7
Zurych
Monachium
8
Genewa
Amsterdam
9
Mediolan
Berlin
10
Glasgow
Mediolan

 
W 2005 r. w pierwszej piątce znalazła się Barcelona, skutecznie zagrażając pozostałym miastom przez kilka lat. Hiszpańskie miasta najczęściej awansowały w rankingu od 1990. Barcelona i Madryt odnotowały stałą poprawę pozycji w rankingu, przesuwając się odpowiednio z miejsca 13. i 17. 
 
Z rankingu z 1991 wynikało, że najmocniejszym przyszłym rywalem jest Berlin, co znalazło potwierdzenie w późniejszym stałym awansie miasta z 15. pozycji w 1990 na 9. pozycję zajmowaną obecnie. Monachium także odnotowało poprawę wyników w rankingu najlepszych miast do lokowania biznesu, przesuwając się o 5 pozycji na miejsce 7. Zurych i Genewa w początkowych latach mogły pochwalić się miejscem w pierwszej dziesiątce, jednak później w latach 90. i na początku 2000. stopniowo ich wpływ zaczął maleć. Genewa, po spadku na 20. pozycję w 2006, ze zmiennym szczęściem walczyła o poprawę wyniku. Zurych znajduje się poza pierwszą dziesiątką, balansując wokół 10 miejsca. Glasgow także należało do pierwszej dziesiątki najlepszych miast, jednak z czasem powoli traciło na znaczeniu i ostatecznie znalazło się na 29. pozycji. 
 
Kraje Europy Środkowo-Wschodniej znacznie zyskały na znaczeniu jako alternatywna lokalizacja biznesowa. Jest to bezpośrednio związane z przystąpieniem do UE, co zdecydowanie przyczyniło się do poprawy postrzegania tych krajów przez inwestorów zagranicznych. Wszystkie główne miasta Europy Środkowo-Wschodniej odnotowały wzrost w rankingu, przy czym najlepszymi wynikami mogą się pochwalić Praga i Warszawa.
 
Główne kryteria wyboru lokalizacji firmy
Najważniejsze czynniki mające wpływ na decyzje o lokalizacji biznesu niewiele się zmieniły przez ostatnie 20 lat. W 1990 r. podobnie jak dzisiaj najważniejszym kryterium był łatwy dostęp do rynku oraz klientów. Na kolejnych miejscach znajdują się jakość usług telekomunikacyjnych oraz połączenia transportowe krajowe i międzynarodowe. Razem z dostępnością wykwalifikowanej kadry te cztery czynniki stanowiły średnio ponad 50% odpowiedzi potwierdzających ich ważność dla lokowania biznesu.
 
W ciągu ostatnich dwudziestu lat znacznie wzrosło znacznie kwestii kosztowych. Stały wzrost w rankingu ważności widoczny jest także w przypadku kosztów zatrudnienia oraz wartości nieruchomości.    
 
Londyn, Paryż oraz Frankfurt zajmują czołową pozycję w ogólnym rankingu dzięki temu, że niezmiennie od 20 lat utrzymują się na szczycie listy najważniejszych czynników. Kraje te zdominowały listę pod względem łatwości dostępu do rynku oraz klientów, jakości usług telekomunikacyjnych, międzynarodowych połączeń transportowych oraz dostępności wykwalifikowanej kadry i niewiele jest krajów, które mogłyby stanowić dla nich poważne zagrożenie.
 
Należy jednak zauważyć pewne przesunięcia na niższych szczeblach. Mediolan i Amsterdam poprawiły swoje wyniki pod względem dostępności do rynków oraz klientów i na zmianę znajdują się w pierwszej piątce. Sztokholm stopniowo wspina się w rankingu pod względem jakości usług telekomunikacyjnych i od 2000 r. zajmuje niezmiennie czwartą pozycję. Poza czołową trójką pod względem jakości kadrywynik swój poprawiło Monachium, zbliżając się do Brukseli i Amsterdamu.
 
Bruksela zajmowała pierwsze miejsce pod względem różnorodności językowej przez pięć z sześciu pierwszych lat, jednak w 1996 zepchnięta przez Londyn spadła na drugie miejsce. Od tamtej pory Londyn utrzymał pozycję lidera. Amsterdam i Bruksela wciąż walczą o utrzymanie drugiego i trzeciego miejsca. Wysoki wynik odnotowały również Paryż oraz szwajcarskie miasta, Zurych oraz Genewa.
 
W 1990 r. Paryż był postrzegany jako najlepsze miasto pod względem jakości życia, jednak w ciągu pierwszych ośmiu lat często tracił swoją pozycję na rzecz Monachium, Barcelony czy Genewy. Od 1998 r. pierwsze miejsce wciąż zajmuje Barcelona. W rankingu tym można zauważyć najwięcej przesunięć, choć Madryt, Monachium, Genewa, Zurych, Paryż oraz ostatnio także Sztokholm zwykle uzyskują dobre wyniki.
 
W ciągu ostatnich 20 lat Londyn i Paryż zajmowały pierwsze i drugie miejsce pod względem łatwości poruszania się po mieście. Berlin, Barcelona, Sztokholm oraz Monachium awansowały w rankingu kosztem Brukseli oraz Frankfurtu.
 
Dublin utrzymuje pozycję lidera od 1995 r., kiedy to został objęty badaniem, pod względem klimatu biznesowego tworzonego przez rząd. W tym rankingu dobrze wypadły miasta Europy Środkowej, szczególnie po wejściu do Unii. Od 2001 r. przynajmniej dwa miasta z tego regionu znalazły się w pierwszej piątce. Warszawa, Praga, Budapeszt i ostatnio Bukareszt uzyskały wysoki wynik w tej kategorii.
 
Dwa czynniki związane z nieruchomościami wykazywały największe wahania wśród wszystkich innych czynników lokalizacyjnych. Pod względem dostępności powierzchni biurowej pierwsze miejsce zdominowały Londyn oraz Berlin, choć Lizbona, Barcelona oraz Bruksela także mogą pochwalić się zdobyciem pozycji lidera. W ciągu ostatnich 20 lat siedem miast zajęło pierwsze miejsce pod względem wartość nieruchomości biurowych w stosunku do jakości powierzchni, przy czym najczęściej na szczycie znajdowało się Glasgow a następnie Lizbona.  
 
Większe przetasowania na szczycie listy zaobserwowano w rankingu miast, charakteryzujących się najniższymi kosztami pracowniczymi, choć najczęściej pierwsze miejsca zajmowały miasta Europy Środkowo-Wschodniej: Warszawa, Budapeszt, Praga oraz Bukareszt, a także Lizbona. 
 
Promocja miasta
Londyn i Paryż niekwestionowanie pozostają dwoma najlepiej znanymi miastami wśród wszystkich miast objętych badaniem.  Osiem z 10 miast, które znalazły się na szczycie rankingu w 1990 r., wciąż noszą miano najbardziej rozpoznawalnych. Poza pierwszą dziesiątkę wypadły Genewa oraz Zurych. Wszystkie miasta z Europy Środkowej awansowały w rankingu pod względem rozpoznawalności od końca lat 90.
 
10 najbardziej znanych miast – zmiany w osiąganych wynikach

1990
%
2009
%
Londyn
94
Londyn
82
Paryż
94
Paryż
77
Bruksela
85
Frankfurt
65
Frankfurt
78
Barcelona
62
Mediolan
74
Bruksela
62
Genewa
69
Madryt
56
Madryt
68
Monachium
54
Amsterdam
67
Amsterdam
52
Zurych
67
Berlin
47
Barcelona
64
Mediolan
46

 
 
Ekspansja w Europie
W latach 90. prognozowano, że miasta Europy Środkowo-Wschodniej jako jedne z pierwszych zostaną objęte planami przyszłej ekspansji i wzrost zainteresowania tym regionem jest nadal widoczny. Oczekiwano, że największy napływ firm stanie się udziałem Berlina, choć Budapeszt, Praga, Moskwa oraz Warszawa także były wymieniane jako obiecujące obszary pod względem biznesowym. Berlin pozostał najpopularniejszym celem ekspansji w Europie Zachodniej do 1998, jednak to miasta Europy Środkowo-Wschodniej są wciąż postrzegane jako atrakcyjne miejsce do przyszłej ekspansji.
 
 
Wpływ organizacji masowych imprez sportowych
W 2004 roku zostało wprowadzone nowe kryterium dotyczące organizacji masowych imprez sportowych oraz ich wpływu na decyzje o lokowaniu biznesu. Chociaż przeważająca większość ankietowanych twierdziła, że czynnik ten nie ma znaczenia na podejmowane decyzje, wydaje się, że istnieje związek pomiędzy wyborem miasta jako organizatora znaczącego wydarzenia sportowego a późniejszymi osiąganymi wynikami. Manchester awansował w rankingu z 19. miejsca w 2002 roku na 13. w 2003, rok po tym, jak został organizatorem Igrzysk Wspólnoty Narodów (Commonwealth Games). Barcelona także poprawiła swój wynik po Igrzyskach Olimpijskich z 1992 r. przesuwając się z 13. na 10. pozycję. W tym samym roku uzyskała także tytuł najlepiej promującego się miasta. Ateny z kolei odnotowały w 2003/4 r. zwiększoną liczbę nominacji w tej kategorii, choć organizacja Igrzysk Olimpijskich w 2004 nie miała większego wpływu na późniejsze wyniki. Miasto poprawiło swój wynik, przesuwając się jedynie o jedno miejsce, wciąż okupując dolne rejony rankingu.
 
WARSZAWA UZNANA ZA NAJPOPULARNIEJSZY CEL EKSPANSJI
W 20. COROCZNYM BADANIU “EUROPEAN CITIES MONITOR”
·        Londyn po raz kolejny od 20 lat uznany za najlepsze miasto dla biznesu
·        Barcelona, Genewa oraz Monachium najlepsze pod względem jakości życia
·        Birmingham osiąga najlepsze wyniki w Europie
 
Warszawa jest miastem, które może oczekiwać największego napływu firm w najbliższych pięciu latach, według corocznego dwudziestego raportu „European Cities Monitor”. Tym samym zastąpiła Moskwę, która spadła w rankingu popularności na drugą pozycję. Wśród największych firm europejskich 36 korporacji uznało Warszawę jako atrakcyjny cel dalszej ekspansji w Europie, co oznacza wzrost w porównaniu z wynikiem w 2008 r (28 firm). Na Moskwę głosowało 35 firm, co oznacza spadek w porównaniu do wyniku z 2008 r (44 firmy).
 
Prestiżowy raport firmy Cushman & Wakefield, przedstawiający rezultaty badań 500 największych firm w Europie, pokazuje, że najlepsze wyniki w tym roku uzyskało Birmingham w Wlk. Brytanii, które awansowało o 7 miejsc, obejmując 14 pozycję w rankingu najlepszych miast europejskich dla biznesu. London po raz kolejny okazał się najlepszą lokalizacją biznesową w Europie, utrzymując pozycję lidera niezmiennie od momentu powstania raportu w 1990 r. Paryż i Frankfurt ponownie zajęły 2. i 3. pozycję.
 
Badanie European Cities Monitor oparte jest na wywiadach z kadrą menedżerską i członkami zarządów odpowiedzialnych za lokalizację 500 największych firm europejskich. Na podstawie szczegółowej analizy przygotowywany jest ogólny ranking najlepszych miast, które w ocenie firm zostały uznane jako najlepsze miasta dla prowadzenia działalności biznesowej oraz najlepsze miasta do lokowania biznesu dzisiaj. Dodatkowo przeprowadzono analizę 34 miast pod względem takich kryteriów jak jakość życia, jakość usług telekomunikacyjnych, dostęp do rynków, dostępność oraz jakość kadry pracowniczej, koszty najmu powierzchni biurowej oraz połączenia transportowe.
 
Tegoroczne dwudzieste specjalne wydanie raportu European Cities Monitor przedstawia dodatkową analizę największych miast europejskich, obejmującą okres od 1990 r. Dane pokazują, że swojej wyniki poprawiły wszystkie najważniejsze miasta w Europie Środkowo-Wschodniej, co było głównie efektem przystąpienia do UE. Największy skok w rankingu odnotowały Praga i Warszawa, które awansowały z najniższych pozycji w rankingu w 1990 r. na odpowiednio 21. i 23.
 
Hiszpańskie miasta Barcelona oraz Madryt także odnotowały zdecydowaną poprawę wyników, przesuwając się w górę rankingu w 2009 r. odpowiednio na 4. i 6. miejsce. W 1990 r. żadne z nich nie znalazło się nawet w pierwszej dziesiątce, zajmując odpowiednio 11. i 17. miejsce. Barcelona dzięki organizacji Igrzysk Olimpijskich 1992 r. umocniła swoją pozycję w następnym roku i, awansując o trzy miejsca, jako pierwsza znalazła się w czołowej dziesiątce. Od tamtego czasu pozostaje wśród miast pierwszej dziesiątki. Manchester również awansował w rankingu z 19. miejsca w 2002 roku na 13. w 2003, rok po tym, jak został organizatorem Igrzysk Wspólnoty Narodów (Commonwealth Games). Obecnie zajmuje 16 pozycję.
 
European Cities Monitor 2009: 10 najatrakcyjniejszych miast do lokowania działalności biznesowej
 (pełny ranking obejmujący 34 miasta znajduje się w raporcie)
Miejsce 2009 (2008)
Miasto
1. (1)
Londyn
2. (2)
Paryż
3. (3)
Frankfurt
4. (5)
Barcelona
5. (4)
Bruksela
6. (7)
Madryt
7. (9)
Monachium
8. (6)
Amsterdam
9. (8)
Berlin
10. (13)
Mediolan
 
Hanna Gronkiewicz-Waltz, Prezydent m.st. Warszawy, powiedziała: „Warszawa jest finansowym i politycznym centrum kraju, co czyni ją dobrym i stabilnym partnerem do długoterminowych inwestycji. Awans w rankingu Cushman & Wakefield potwierdza, że stolica Polski jest przyjazna inwestorom i wciąż daje dowody swojego dynamicznego rozwoju. Warszawa nie boi się globalnego kryzysu i realizuje strategiczne inwestycje, utrzymując budżet inwestycyjny na najwyższym od lat poziomie”.
 
Richard Petersen, Partner, Dyrektor Zarządzający w firmie Cushman & Wakefield w Polsce, powiedział: „Od początku lat 90. obserwujemy stały wzrost zainteresowania inwestorów zagranicznych Polską. Wstąpienie do UE przyczyniło się do dalszego zwiększenia zaufania partnerów biznesowych. Warszawa zajmuje wysokie miejsca w rankingu pod względem kosztów wykwalifikowanej kadry, niskich kosztów i dostępności powierzchni biurowej oraz przyjaznego klimatu biznesowego tworzonego przez rząd. Polska w obliczu ostatnich zawirowań rynkowych zdołała wypracować dodatni PKB i prognozy pokazują, że ta korzystna sytuacja powinna się utrzymać także w 2010 r. Stworzy to korzystne warunki dla szybkiego powrotu rynku nieruchomości na drogę ożywienia w przyszłym roku”.
 
Londyn zajmuje pierwsze miejsce w sześciu z dwunastu głównych rankingów, między innymi w takich kategoriach jak dostęp do rynków, dostępność wykwalifikowanej kadry oraz połączenia międzynarodowe i krajowe. Miasto wypadło jednak gorzej pod względem kosztów pracowniczych, kosztów najmu powierzchni biurowej oraz poziomu zanieczyszczenia.
 
James Young, szef biura Cushman & Wakefield w londyńskim City, powiedział: „Londyn po upadku banku Lehman Brothers prawie rok temu przechodził burzliwy okres. Tegoroczne badanie pokazuje jednak, że zdołał utrzymać swoją pozycję najważniejszego centrum biznesowego i finansowego w Europie, a prawdopodobnie także i na świecie. Główne firmy korporacyjne wciąż uważają, że wysoki poziom kapitału twórczego, w połączeniu z doskonałą infrastrukturą społeczną i techniczną oraz silnie rozwiniętym sektorem usług bankowych i finansowych, czynią to miasto najbardziej atrakcyjną lokalizacją biznesową. Chociaż koszty najmu powierzchni biurowych w porównaniu z innymi stolicami europejskimi pozostają na stosunkowo wysokim poziomie, czynsze zdecydowanie spadły w tym roku i najemcy, poszukujący powierzchni w Londynie, znajdą tu lokale z czynszami na najniższym odnotowanym dotąd poziomie, który prawdopodobnie pozostanie konkurencyjny co najmniej do końca 2010 r. Dzięki organizacji Igrzysk Olimpijskich 2012 miasto może także liczyć na jedną z największych w historii krajowych inwestycji w infrastrukturę sportową”.
 
W tym roku Barcelona oraz Madryt uplasowały się odpowiednio na 4. oraz 6. miejscu, choć w 1990 zajmowały dopiero 11. i 17. pozycję. Oriol Barrachina, partner i szef biura w Barcelonie firmy Cushman & Wakefield, powiedział: „Wśród decydentów biznesowych Barcelona jest wysoko oceniana i jej miejsce w pierwszej piątce zdecydowanie się umocniło w ostatnich latach, dzięki stałej poprawie wyników w niemal wszystkich najważniejszych kategoriach szczególnie w rankingu miast o najlepszej dostępności powierzchni biurowych oraz jej wartości w stosunku do jakości. Miasto to niezmiennie utrzymuje się na pierwszym miejscu pod względem jakości życia”.
 
Elaine Rossall, Szef Działu Badań i Doradztwa w zakresie Powierzchni Biznesowych firmy Cushman & Wakefield, powiedziała: „Chociaż firmy korporacyjne z uwagi na obecną sytuację niewątpliwie ograniczyły swoją działalność biznesową, zdają sobie doskonale sprawę, jak duży wpływ na sukces firmy ma odpowiednia lokalizacja i zaczynają rozważniej podejmować decyzje o wynajmie. W całej Europie można wskazać kilka miast, w szczególności Londyn, Paryż oraz Frankfurt, które zdecydowanie wyróżniają się na tle pozostałych we wszystkich kategoriach. Ich pozycja można być jednak zagrożona, gdyż coraz więcej miast poprawia swoje wyniki w pojedynczych kategoriach. Berlin na przykład postrzegany jest jako atrakcyjna lokalizacja pod względem wewnętrznej infrastruktury transportowej oraz dostępności powierzchni biurowej, Genewa z kolei uzyskała wysoki wynik w kategorii klimatu biznesowego tworzonego przez rząd oraz jakości życia. Jeśli tym wszystkim miastom zależy na skutecznym przyciągnięciu dużej ilości inwestycji, w momencie gdy gospodarka wejdzie w fazę trwałego ożywienia, to muszą się one skupić na jak najbardziej efektywnej promocji, podnoszącej wszystkie ich najważniejsze zalety”.
 
Raport European Cities Monitor analizował również firmy pod względem głównych kryteriów, które mają wpływ na decyzję o relokacji biznesu. Na pierwszym miejscu znalazły się łatwy dostęp do rynku i klientów, następnie dostępność wykwalifikowanej kadry, jakość usług telekomunikacyjnych oraz transport międzynarodowy i krajowy.
Zdaniem ankietowanych najważniejszymi czynnikami, które mogą wpłynąć na działalność biznesową firm w najbliższych dziesięciu latach są obawy dotyczące stanu europejskiej gospodarki oraz kwestie związane z finansowaniem przedsiębiorstw. W tym roku gospodarczy rozwój Europy Środkowej i Wschodniej uznany został jako mniej znaczący czynnik, co spowodowane jest negatywnymi skutkami globalnego spowolnienia gospodarczego, które dotknęły niemal cały region.
 
European Cities Monitor 2009: Główne rankingi według poszczególnych kryteriów
(wyniki pełnego rankingu znajdują się w raporcie)

Kryterium
Najlepsze miasto
#2
#3
Miasta pracujące nad poprawą wyników – promocja miast
Barcelona
Londyn
Berlin
Ekspansja w Europie: miasta, które oczekują największego napływu firm w najbliższych 5 latach
Warszawa
Moskwa
Bukareszt
Globalne miasta, które mogą oczekiwać największego napływu firm w najbliższych 5 latach
Nowy Jork
Szanghaj
Sao Paulo
Najlepsze miasta pod względem wykwalifikowanej kadry
Londyn
Paryż
Frankfurt
Najlepsze miasta pod względem łatwości dostępu do rynków
Londyn
Paryż
Frankfurt
Najlepsze miasta pod względem jakości usług telekomunikacyjnych
Londyn
Paryż
Frankfurt
Najlepsze miasta pod względem zewnętrznych połączeń transportowych
Londyn
Paryż
Frankfurt
Najlepsze miasta pod względem kosztów zatrudnienia
Bukareszt
Istambuł
Budapeszt
Najlepsze miasta pod względem klimatu biznesowego tworzonego przez rząd
Dublin
Genewa
Warszawa
Najlepsze miasta pod względem różnorodności językowej
Londyn
Bruksela
Amsterdam
Najlepsze miasta pod względem wartości powierzchni biurowej w stosunku do jej standardu
Birmingham= Leeds=
 
Warszawa
Najlepsze miasta pod względem efektywności transportu wewnątrz miasta
Londyn
Paryż
Berlin
Najlepsze miasta pod względem dostępności powierzchni biurowej
Berlin
Londyn
Madryt
Najlepsze miasta pod względem jakości życia
Barcelona
Genewa
Monachium
Najlepsze miasta pod względem czystości środowiska
Genewa
Oslo
Sztokholm

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
PEŁNY RAPORT DOSTĘPNY na stronie firmy Cushman & Wakefield: www.cushmanwakefield.com w Centrum Wiedzy bądź na stronie: www.europeancitiesmonitor.eu
 
Nota dla Wydawcy:
Cushman & Wakefield jest wiodącą na świecie firmą świadczącą usługi doradcze na rynku nieruchomości. Powstała w 1917 r. i obecnie zatrudnia ponad 15.000 pracowników w 230 biurach w 58 krajach. Firma reprezentuje wielu klientów, od niedużych organizacji po korporacje umieszczane w rankingu „Fortune 500”. Cushman & Wakefield oferuje pełen zakres usług w czterech głównych obszarach: Obsługa Transakcji (reprezentowanie najemców i wynajmujących na rynku powierzchni biurowych, przemysłowych i handlowych), Rynki Kapitałowe (sprzedaż nieruchomości, zarządzanie inwestycyjne nieruchomościami, bankowość inwestycyjna i wycena, finansowanie dłużne i kapitałowe), Rozwiązania dla Klienta (zintegrowane strategie w zakresie nieruchomości i związane z tym usługi na rzecz dużych korporacji i właścicieli nieruchomości) oraz Usługi Doradcze (doradztwo w zakresie prowadzenia działalności i nieruchomości). Cushman & Wakefield jest uznanym liderem w dziedzinie badań światowego rynku nieruchomości, publikuje szereg raportów, które dostępne są w części Knowledge Center na stronie www.cushmanwakefield.com
 
Więcej informacji na temat rynku powierzchni magazynowo-przemysłowych na stronie www.industrial.pl. Więcej informacji na temat rynku powierzchni biurowych na stronie www.cwoffice.pl

Artykuł dodał: Kamil Bielicki

Wszelkie prawa zastrzeżone. Copyright by buduj.com.pl © 2006 - 2024

Developed by Brodex | projekt graficzny: Marcin Gleń
serwery tani hosting w aBajt