Nr: #8192 Info: mysql_connect(): The mysql extension is deprecated and will be removed in the future: use mysqli or PDO instead in /home/budujcom/public_html/index.php at 19 line
Buduj.com.pl - Portal budowlany
Nr: #8192 Info: mysql_connect(): The mysql extension is deprecated and will be removed in the future: use mysqli or PDO instead in /home/budujcom/public_html/ads/libraries/lib-db.inc.php at 76 line

Jak kupować energooszczędne oświetlenie

Mimo, że od czasu wynalezienia żarówki przez Edisona jej parametry znacznie się poprawiły, nadal pozostaje nieefektywnym źródłem światła. Tylko ok. 5% energii zamienia na światło, podczas, gdy pozostałe 95% jest zamienione na promieniowanie cieplne i straty przewodzenia. Wycofanie z rynku UE takiego oświetlenia do 2012 roku, ma zredukować emisję dwutlenku węgla do atmosfery a także znacznie wpłynąć na nasze oszczędności. 

Wedle szacunków Komisji Europejskiej, modernizacja źródeł światła w całej Unii pozwoliłaby zaoszczędzić 40 TWh, czyli tyle ile zużywa w ciągu roku cała Rumunia, oraz zredukować emisję dwutlenku węgla o ok. 15 mln ton rocznie. Z badań Philips wynika, że procentowy rynek oświetlenia energooszczędnego w Polsce nadal jest mały w stosunku do żarówek tradycyjnych. W przeciętnym Polskim domu czy mieszkaniu znajdziemy około 18 - 20 punktów świetlnych. Gospodarstw domowych w Polce mamy 14 mln co daje 250 mln zainstalowanych źródeł światła. W tym około jedną sztukę w chwili obecnej stanowi świetlówka kompaktowa. Nadal 86% źródeł światła w naszych domach stanowią tradycyjne żarówki a tylko 4% świetlówki kompaktowe i 2% halogeny energooszczędne. Energooszczędne oświetlenie jest ciągle postrzegane jako nowość, dlatego – jak każdej nowej technologii – ich użytkowaniu towarzyszy wiele pytań, a czasami nawet legend i mitów. 

 
Rodzaje oświetlenia energooszczędnego
 
Na rynku dostępnych jest wiele alternatyw dla tradycyjnej żarówki, które z powodzeniem i większą oszczędnością je zastępują. Najbardziej popularne są świetlówki kompaktowe, halogeny i lampy LED.
 
Świetlówki kompaktowe –to lampy fluorescencyjne o kształcie zapewniającym małe wymiary. Energooszczędne świetlówki kompaktowe to lampy będące bezpośrednim zamiennikiem tradycyjnej żarówki, które mogą być bezpośrednio zamontowane w typowych oprawach oświetleniowych. W porównaniu z żarówkami, świetlówki kompaktowe zużywają pięciokrotnie mniej energii elektrycznej czynnej, a ich średnia trwałość jest kilkakrotnie większa (8-12 lat). Świetlówki dają różne barwy światła, w tym również zbliżoną do wytwarzanej przez tradycyjne żarówki, nowoczesne zapalają się szybko i świecą równomiernie. Pojawienie się świetlówek na rynku w 1980 roku rozpoczęło nową historię w oświetleniu gospodarstw domowych. Okazało się, że oszczędzanie energii elektrycznej może być bardzo proste – świetlówka kompaktowa na identycznym trzonku, co tradycyjna żarówka pozwoliła na ograniczenie zużycia energii i kosztów o 80%! Najnowsza generacja świetlówek kompaktowych pod względem gabarytów niewiele różni się od tradycyjnych żarówek (świetlówka Philips Genie 5W ma długość 107mm), zaś świetlówki Philips Softone swoim wyglądem zewnętrznym upodobniły się do żarówek. Są też świetlówki rurowe (Genie, Economy) czy te najbardziej wydajne w kształcie spirali (Philips Tornado). Każdą żarówkę można zastąpić świetlówką w takim samym rozmiarze i z takim samym gwintem. Energooszczędne świetlówki są dostępne z trzonkiem E27 i E14 i o różnych mocach.
 
Lampy LED – czyli diody emitujące światło, to najbardziej innowacyjne źródła światła oparte są na nowoczesnej technologii LED. Pozwalają zaoszczędzić blisko 80% energii. Cechuje je bardzo wysoka trwałość, kilkadziesiąt razy przewyższająca tradycyjne rozwiązania oświetleniowe. Nie nagrzewają się, nie emitują promieni UV. Dotychczas diody LED były stosowane przede wszystkim do oświetlenia dekoracyjnego. Wraz z rozwojem technologii w ostatnich latach, nowa generacja rozwiązań wykorzystujących LED’y może służyć jako pełnowartościowe źródło światła o dużej mocy, wykorzystywane jako oświetlenie ogólne w domach i biurach.
Trwałość, energooszczędność i bardzo długi okres świecenia to podstawowe wyróżniki oświetlenia diodowego. Przykładowo: dostępne na rynku LED’owe odpowiedniki żarówek o mocy 40W, charakteryzują się wyjątkowo niskim, bo zaledwie 7W zużyciem energii oraz rekordowo długim, bo wynoszącym aż 45 tysięcy godzin, czasem użytkowania. To idealne rozwiązanie do zastosowań, gdzie światło jest potrzebne 24 godziny na dobę.
Lista pozostałych zalet oświetlenia diodowego jest równie długa jak jego trwałość. Wystarczy wymienić odporność na wstrząsy i związaną z tym niezawodność LED’ów, praktycznie nieograniczone możliwości kreowania barw światła, bez potrzeby stosowania barwnych filtrów czy małe wymiary i niewielki ciężar, ułatwiające projektowanie.
żarówki halogenowe– to lampy wypełnione gazem, zawierają włókno (skrętkę) wolframową oraz domieszkę gazów halogenowych (fluorowców), które umożliwiają pracę włókien w wyższych temperaturach i z większą sprawnością niż w zwykłych żarówkach. Przykładem nowoczesnych żarówek halogenowych jest rodzina Philips EcoClassic 50, które zostały zaprojektowane w oparciu o sprawdzoną technologię integracji elektronicznego transformatora z energooszczędną, niskonapięciową kapsułką halogenową. Żarówki halogenowe EcoClassic 30 i 50 mają identyczny kształt jak żarówki tradycyjne, z trzonkiem E27 i E14. Zużywają od 30% do 50% mniej energii elektrycznej i odznaczają się trzykrotnie większą trwałością niż żarówki tradycyjne. Można je stosować ze ściemniaczem. Żarówki halogenowe wysokonapięciowe (przystosowane do zasilania prądem o napięciu 230 V) można stosować w takich samych oprawach jak żarówki tradycyjne. Żarówki halogenowe dają światło jasne o barwie białej, podobne do światła dziennego, dzięki czemu wiernie oddają kolory oświetlanych przedmiotów – idealne do oświetlenia ogólnego i miejscowego w miejscach nauki i pracy, a także przy lustrach łazienkowych, gdzie potrzebujemy światła najbardziej zbliżonego do naturalnego.
Informacje, które znajdziemy na opakowaniu oświetlenia energooszczędnego
 
Większość istotnych informacji o żarówce jest umieszczona na opakowaniu. Dobrze jest wiedzieć, jak są oznaczane parametry najbardziej dla nas istotne:
·         Moc, z jaką świeci, jest podawana w watach. Na świetlówkach kompaktowych zazwyczaj jest umieszczona również moc żarówki, jaką ta świetlówka zastępuje. Na przykład świetlówka o mocy 20 W zastępuje zwykłą żarówkę o mocy 100 W.
·         Napięcie, jakim żarówka powinna być zasilana, podawane w woltach – może wynosić 12 V, 24 V, 230-240 V.
·         Typ trzonka odpowiedni do oprawy, do której kupujemy żarówkę (trzeba to oczywiście wcześniej sprawdzić). Litery określają kształt, cyfry – jego wymiary w milimetrach – na przykład E27, E 14, GU5,3.
·         Typ bańki. Dotyczy to wszystkich żarówek, a także tych świetlówek, które kształtem przypominają zwykłe żarówki. Litera określa kształt bańki, cyfry średnicę w milimetrach – na przykład B35, A65, T60.
·         Kąt rozproszenia wiązki światła. Szukajmy go przy halogenach wyposażonych w reflektor. Jest podawany w stopniach – na przykład 38° lub 38D.
·         Stopień oddawania barw i temperatura barwowa światła są bardzo ważne przy zakupie świetlówek. Barwa światła określana jest symbolami:
 WW (warm white – ciepło-biała), CW (cool white – chłodno-biała), CDL (cool daylight – dzienna), bądź jako ciągu trzech cyfr – na przykład 827. Pierwsza cyfra określa stopień oddawania barw (z zakresu od 1 do 9 – im większa, tym widziane w świetle świetlówki kolory są bardziej zbliżone do naturalnych, oglądanych w świetle dziennym). Dwie kolejne cyfry określają odcień bieli światła świetlówki: 27 (2700 kelwinów) to ciepłe białę światło, 40 (4000 kelwinów) to jasne światło przypominające światło dzienne, a np. 65 (6500 kelwinów) to barwa chłodno-biała.
·         Numer bezpłatnej infolinii Philips: 00800 7445 4775. Pod tym numerem można zgłaszać również reklamacje dotyczące uszkodzonego produktu.
·         Znak przekreślonego kontenera –oznacza, że nie powinno się świetlówki wyrzucać wraz z innymi odpadami komunalnymi. Należy ją oddać do sklepu, w którym ją zakupiliśmy lub miejsca, w którym może zostać zutylizowana. W większości sklepów w Polsce istnieją przeznaczone do tego celu kontenery.
 
Na rynku jak nigdy dotąd znajdziemy wiele alternatyw dla zwykłej żarówki na miarę XXI wieku. Dodatkowo, należy mieć na uwadze nowe technologie w zakresie wykorzystania fizyki ciała stałego, jakimi są systemy oświetleniowe wykorzystujące diody elektroluminescencyjne (LED, OLED), które w przyszłości gwarantować będą jeszcze większe oszczędności.

 

 
Royal Philips Electronics (NYSE: PHG, AEX: PHI) jest zdywersyfikowaną firmą, skupioną na ochronie zdrowia i poprawie jakości ludzkiego życia dzięki wprowadzanym we właściwym czasie innowacjom. Philips jest światowym liderem w ochronie zdrowia, kształtowaniu stylu życia oraz oświetleniu, wykorzystującym technologie i wzornictwo do opracowywania rozwiązań odpowiadających ludzkim potrzebom – zgodne z przyrzeczeniem marki „sense and simplicity”. Philips, z centralą w Holandii, zatrudnia około 116 tysięcy pracowników w ponad 60 krajach na całym świecie. W 2008 roku sprzedaż Philips na świecie osiągnęła 26 mld euro. Philips jest światowym liderem na rynku diagnostycznego sprzętu medycznego i systemów monitorowania zdrowia pacjenta, energooszczędnych rozwiązań oświetleniowych oraz produktów konsumenckich: sprzętu TV i AGD, golarek, elektroniki użytkowej oraz produktów do pielęgnacji jamy ustnej. Dodatkowe informacje na stronach www.philips.com/newscenter lub www.pr.philips.pl.

Artykuł dodał: Kamil Bielicki

Wszelkie prawa zastrzeżone. Copyright by buduj.com.pl © 2006 - 2024

Developed by Brodex | projekt graficzny: Marcin Gleń
serwery tani hosting w aBajt