Nr: #8192 Info: Function set_magic_quotes_runtime() is deprecated in /home/budujcom/public_html/ads/config.inc.php at 597 line

Noc Tańczących Budynków

Najciekawsze architektoniczne inwestycje z kraju w wersji mini, wszystkie jednej nocy i w  jednym miejscu można było zobaczyć podczas „Nocy Tańczących Budynków”. Na początku października w Pałacu Zamoyskich w Warszawie odbył się architektoniczny bal kostiumowy zorganizowany przez miesięcznik „Architektura-murator”. W ten sposób wydawnictwo MURATOR świętowało 15-lecie istnienia tytułu. Jednym ze sponsorów wydarzenia był producent źródeł światła - firma OSRAM.

Na balu „Architektury-murator” obecni byli znani polscy architekci, którzy przebrali się w zaprojektowane przez siebie budynki. W ten sposób powstało jedyne w swoim rodzaju miasto, na które składały się najciekawsze architektonicznie obiekty, jakie wybudowano w Polsce w ciągu ostatnich 15 lat.Wydarzenie nawiązywało do nowojorskiego Fête Moderne – a Fantasie in Flame and Silver, balu zorganizowanego w 1931 roku, gdzie bawili się architekci przebrani za własne budynki. To także odwołanie do karnawałowych bali odbywających się na warszawskim Wydziale Architektury w latach 20. i 30. minionego wieku. - Zastanawialiśmy się, w jaki sposób uczcić piętnastolecie istnienia naszego magazynu i zdecydowaliśmy nawiązać do tradycji balów architektów odbywających się w pierwszej połowie ubiegłego wieku w Polsce i w Stanach Zjednoczonych. Były to wyjątkowe, niezwykle widowiskowe wydarzenia, które przeszły do historii - powiedziała Ewa P. Porębska, redaktor naczelny „Architektury-murator”, wiceprezes Zarządu MURATOR SA. Najciekawsze kreacje zostały wyróżnione. Jak podkreślało jury wybór nie był łatwy, bo inwencja i pomysłowość uczestników była wyjątkowa. Największe uznanie i miano zwycięzcy zdobył Aleksander Chylak za „płaszcz obrazujący dole i niedole polskiej urbanistyki”. – Jestem przewodniczącym Okręgowej Izby Urbanistów w Warszawie, dlatego zamiast projektu budynku, zadecydowałem o zademonstrowaniu planu miejscowego. Jest nieudaczny, bo jak pokazuje rzeczywistość z realizacją planów i wcielaniem ich w życie bywa różnie – mówił Aleksander Chylak.  

Spotkanie miało jednak wymiar nie tylko jubileuszowy. Redakcja „Architektury-murator” na co dzień zaangażowana jest w kwestie poprawiania jakości przestrzeni miejskiej, przy okazji swojego jubileuszu postanowiła wesprzeć renowację neonu na budynku stacji Warszawa Powiśle. Pieniądze uzyskane ze sprzedaży wejściówek na bal zostały przekazane właśnie na ten cel twórcom nowej przestrzeni kulturalno przemysłowej, w dawnych halach dworca.
Sponsor balu, producent źródeł światła - firma OSRAM - przygotował prezentację najciekawszych obiektów, których nieodłącznym elementem są świetlne iluminacje. Światło staje się coraz częściej wykorzystywanym i docenianym elementem w architekturze. Jak można było się przekonać gra świateł i kolorów znacznie wpływa na estetykę budynków i przestrzeni wokół nich. Coraz większe znaczenie ma w tej dziedzinie zastosowanie najnowszej technologii LED. Wcale nie na wyrost będzie stwierdzenie, że umiejętne użycie tego światła może kreować zupełnie nową jakość architektury. Co ważne może nadać istniejącym już budynkom zupełnie nową wartość. Aby pokazać możliwości, jakie możemy uzyskać dysponując oświetleniem LEDowym firma OSRAM zaprezentowała IMAGIC WEAVE - połączenie stalowej siatki (bez szkła) i technologii LED, która tworzy idealną „pokrywę” na fasadę budynków. To swego rodzaju błyszcząca „druga skóra”, służąca na przykład jako filtr słoneczny, utrzymująca jednocześnie swoją przeźroczystość. Dzięki zastosowaniu najnowocześniejszych technologii mogą być na niej wyświetlane teksty, grafiki i nagrania video z efektami świetlnymi, z użyciem powyżej 16 milionów kolorów. Powierzchnia siatki jest płaska i przejrzysta. Jest to idealne rozwiązanie do realizacji ciekawych aranżacji świetlnych, w kreowaniu których nie ma praktycznie ograniczeń. Atutem tych nowoczesnych rozwiązań jest energooszczędność. Jednak technologia LED przewyższa konwencjonalne źródła światła nie tylko ze względu na niezwykle niski pobór mocy, ale także dzięki możliwość wykorzystania całej palety barw i długiej trwałości.

Artykuł dodał: Kamil Bielicki

Wszelkie prawa zastrzeżone. Copyright by buduj.com.pl © 2006 - 2019

Developed by Brodex | projekt graficzny: Marcin Gleń
serwery tani hosting w aBajt