Nr: #8192 Info: mysql_connect(): The mysql extension is deprecated and will be removed in the future: use mysqli or PDO instead in /home/budujcom/public_html/index.php at 19 line
Buduj.com.pl - Portal budowlany
Nr: #8192 Info: mysql_connect(): The mysql extension is deprecated and will be removed in the future: use mysqli or PDO instead in /home/budujcom/public_html/ads/libraries/lib-db.inc.php at 76 line

BASF i Osram ustanawiają nowe standardy dla diod OLED

""

""

Duży krok naprzód w kierunku energooszczędnego oświetlenia OLED o wydajności ponad 60 lm/W. Spełniona międzynarodowa norma dla wymagań dla białego koloru.

Firmy BASF i Osram Opto Semiconductors opracowały wysoce wydajną organiczną diodę elektroluminescencyjną (organic light-emitting diode, OLED): po raz pierwszy dioda OLED nie tylko ma wydajność świetlną na poziomie ponad 60 lumenów na Wat (lm/W), ale równocześnie także spełnia wymagania międzynarodowej normy Energy Star SSL Standard pod względem wymagań w stosunku do koloru. Wydajność świetlna tej skali została już wcześniej osiągnięta. Wydajność świetlna to stosunek strumienia świetlnego emitowanego przez lampę do pobieranej przez nią energii; im większa wydajność, tym mniejsze straty energii. Niemniej jednak do chwili obecnej temperatury barwowe diod OLED nie zawierały się w akceptowalnym zakresie współrzędnych barwowych krzywej Plancka, według definicji normy Energy Star SSL Standard. Temperatury barw nowych diod OLED znajdują się w tym zakresie – ich światło zachowuje biały kolor na różnych poziomach intensywności.

""

Zdjęcie 1: Christian Schildknecht, kierownik laboratorium OLED, sprawdza oczyszczone materiały organiczne przed poddaniem ich dalszej obróbce. W laboratorium Joint Innovation Lab (JIL), otwartym w zakładach w Ludwigshafen we wrześniu 2006 r., eksperci BASF prowadzą wraz z partnerami z branży badania nad materiałami dla branży elektroniki organicznej. Dzięki projektom z JIL, BASF czyni z elektroniki organicznej kluczowy element rozwoju zarządzania energią i nanotechnologii. Naukowcy z JIL aktualnie skupiają sie na organicznych diodach emitujących światło (OLED) i organicznych urządzeniach fotowoltaik do rozwoju prac nad urządzeniami wykorzystującymi oświetlenie OLED, dzięki czemu przy wydłużonej żywotności będą zużywać o połowę mniej energii elektrycznej niż konwencjonalne energooszczędne oświetlenie. W dziedzinie diod OLED BASF współpracuje z takimi firmami jak Philips, Osram, Aixtron i Applied Materials.

Dzięki opracowaniu białej diody OLED o wysokiej wydajności świetlnej, obie firmy osiągnęły ważny etap na drodze w kierunku uzyskania komercyjnego oświetlenia OLED. W laboratoriach rozwojowych Siemens Corporate Technology (firma Osram jest częścią sektora przemysłowego firmy Siemens) wysoce wydajne materiały półprzewodnikowe z firmy BASF Research połączono z materiałami standardowymi i tym samym ustanowiono nowe normy pod względem współrzędnych barw i wydajności. Firmy BASF i Osram razem przeprowadzają badania w ramach projektu „Diody OLED dla aplikacji na rynku oświetleniowym” (OLEDs for Applications on the Lighting Market, OPAL). Projekt OPAL jest sponsorowany w ramach inicjatywy OLED niemieckiego Federalnego Ministerstwa Edukacji i Badań Naukowych (BMBF). 

Nowe diody OLED zawierają fosforyzujące kompleksy metali jako materiały emitujące światło oraz indywidualnie opracowane materiały dodatkowe, które zapewniają optymalną stałość temperatur barwowych. To oznacza, że dzięki zastosowaniu nowych materiałów diody charakteryzują się wysoką stabilnością kolorów nawet w przypadku zmian intensywności świetlnej. Obecne wyzwanie to optymalizacja życia tych płytek OLED, zwłaszcza dzięki stabilizacji emiterów światła niebieskiego.
 
Rozwiązanie oświetleniowe przyszłości
Niemniej jednak diody OLED oferują jeszcze bardziej przekonujące korzyści. W przeciwieństwie do konwencjonalnych żarówek żarnikowych, nie stają się gorące w czasie emisji światła i w konsekwencji następuje mniejsza utrata energii na drodze wypromieniowania ciepła. Wyniki laboratoryjne pokazują, że nowe diody OLED są pięciokrotnie bardziej skuteczne niż żarówki żarnikowe i do 50% bardziej wydajne w porównaniu ze standardowymi lampami niskoenergetycznymi. Diody OLED zużywają dużo mniej elektryczności niż standardowe źródła światła, dlatego konsumenci w przyszłości będą mogli dzięki diodom OLED obniżyć swoje koszty związane z elektrycznością.
 
Eksperci w firmie BASF pracują nad materiałami diod OLED i w ramach projektu OPAL opracowują optymalne elementy strukturalne we współpracy z firmami Philips i Osram. Firma BASF osiągnęła ważny etap w badaniach nad diodami OLED kilka lat temu. Białe światło emitowane przez diody OLED można najlepiej uzyskać, łącząc światło czerwone, zielone i niebieskie. Przez długi czas nie było wydajnego źródła światła ciemnoniebieskiego. W roku 2003 naukowcy z firmy BASF opracowali nową klasę materiałów opartych na kompleksie irydu, tworząc dzięki temu fundamenty dla fosforyzującego emitera światła niebieskiego. „Naszym celem jest opracowanie stabilnych fosforyzujących emiterów światła niebieskiego. Współrzędne barw oraz wydajności nowych niebieskich diod OLED już są znakomite, niemniej jednak czas życia nadal stanowi wyzwanie” – mówi dr Elmar Keßenich, kierownik projektów OLED w firmie BASF Future Business GmbH. „Jeżeli zdołamy wyprodukować stabilne materiały emitujące światło ciemnoniebieskie, otworzy nam to drogę w kierunku produkcji białych płytek OLED o wydajności świetlnej ponad 100 lm/W”.
 
W przyszłości organiczne diody elektroluminescencyjne w postaci płaskich źródeł światła będą odpowiednie do zapewniania ogólnego oświetlenia w przypadku biur, a także oświetlenia dekoracyjnego w sklepach. Są one nie tylko dużo bardziej ekonomiczne pod względem zużycia elektryczności niż konwencjonalne niskoenergetyczne żarówki, ale także mogą być stosowane na wiele sposobów jako płaskie, przezroczyste, a w przyszłości także elastyczne źródła światła. Zapewnią całkowicie nowe możliwości pod względem budowy i wydajności działania – po części dzięki nowo opracowanym przez firmę BASF materiałom półprzewodnikowym. „Obecnie wyzwaniem dla inżynierów procesu jest ekonomiczne zastosowanie tych wysokich wydajności w dużych obszarach aktywności” – mówi dr Karsten Heuser, koordynator OPAL i dyrektor OLED Lighting Technology w firmie OSRAM Opto Semiconductors.
Zdjęcie 2: Materiały fosforyzujące do budowy organicznych diod emitujących światło (OLED) są testowane w świetle ultrafioletowym. Materiały te to półprzewodzące związki metali, emitujące światło o żądanej długości fali. Zintegrowane w diodach OLED, oferują zupełnie nowe technologie oświetlania – takie jak okna jako przezroczysta źródła światła. Produkują one światło, które łatwo można przyciemnić, i które występuje w różnych odcieniach. W laboratorium Joint Innovation Lab (JIL), otwartym w zakładach w Ludwigshafen we wrześniu 2006 r., eksperci BASF prowadzą wraz z partnerami z branży badania nad materiałami dla branży elektroniki organicznej. Dzięki projektom z JIL, BASF czyni z elektroniki organicznej kluczowy element rozwoju zarządzania energią i nanotechnologii. Naukowcy z JIL aktualnie skupiają sie na „organicznych diodach emitujących światło” (OLED) i „organicznych urządzeniach fotowoltaik”. Ich celem jest opracowanie oświetlaczy OLED, które przy wydłużonej żywotności będą zużywać o połowę mniej energii elektrycznej niż konwencjonalne energooszczędne oświetlenie.
 ""
O BASF
BASF jest wiodącą firmą chemiczną świata: The Chemical Company. Portfolio firmy obejmuje chemikalia, tworzywa sztuczne, środki uszlachetniające, środki ochrony roślin i chemikalia o wysokim stopniu czystości oraz ropę naftową i gaz. Jako wiarygodny partner w praktycznie każdej gałęzi przemysłu, firma BASF zapewnia produkty o wysokiej jakości i inteligentne rozwiązania, pomagając swoim klientom w osiąganiu coraz większych sukcesów. Firma BASF opracowuje nowe technologie w celu odpowiadania na wyzwania przyszłości i zapewnienia dodatkowych możliwości rynkowych. Łączy powodzenie ekonomiczne oraz ochronę środowiska i odpowiedzialność społeczną, dzięki czemu przyczynia się do zapewnienia lepszej przyszłości. Firma BASF zatrudnia ponad 95 000 pracowników i w 2006 roku osiągnęła sprzedaż w wysokości 52,6 mld €. Firma BASF jest notowana na giełdach we Frankfurcie (BAS), Londynie (BFA), Nowym Jorku (BF) i Zurychu (AN). Dalsze informacje o firmie BASF można uzyskać na stronie internetowej www.basf.com.

Artykuł dodał: Kamil Bielicki

 

Wszelkie prawa zastrzeżone. Copyright by buduj.com.pl © 2006 - 2024

Developed by Brodex | projekt graficzny: Marcin Gleń
serwery tani hosting w aBajt