Nr: #8192 Info: mysql_connect(): The mysql extension is deprecated and will be removed in the future: use mysqli or PDO instead in /home/budujcom/public_html/index.php at 19 line
Buduj.com.pl - Portal budowlany
Nr: #8192 Info: mysql_connect(): The mysql extension is deprecated and will be removed in the future: use mysqli or PDO instead in /home/budujcom/public_html/ads/libraries/lib-db.inc.php at 76 line

Drewno w łazience? Naturalnie!

Nadaje pomieszczeniom ciepło i niepowtarzalny wygląd. Jest synonimem prestiżu. Nie wychodzi z mody. Jest dobrym izolatorem termicznym i akustycznym, dobrym regulatorem wilgotności powietrza i materiałem niealergizującym. Drewno - piękny, naturalny materiał, który towarzyszy człowiekowi od zarania dziejów.

 Jeszcze kilka lat temu drewniana podłoga czy szafki pod umywalki w łazience uważane były za niepraktyczne. Dziś możemy wybierać spośród kilkunastu gatunków drewna, którym towarzyszy szeroka gama produktów do impregnacji.

- Najlepsze do łazenek i kuchni są gatunki egzotyczne: teak, merbau, IPE oraz matao. Główne ich zalety to twardość oraz fakt, że mają w sobie bardzo dużo oleju, co zabezpiecza je przed wilgocią - tłumaczy Artur Budek, zastępca kierownika sklepu BEL-POL w Parku Handlowym Bielany.  – Impregnacja drewna lakierem ma tę wadę, żelakier jednak wchodzi w reakcję z wodą i po pewnym czasie pęka, złuszcza się. Oznacza to konieczność szlifowania całej powierzchi i powtórną impregncję. W przypadku gatunków egzotycznych wystarczy regularnie co 2 miesiące naoliwić podłogę specjalnymi produktami, dzięki którym będzie wyglądać jak nowa.
Drewno nie należy do materiałów tanich, za to jego trwałość i możliwość wielokrotnej renowacji rekompensuje pierwotny wydatek. Koszt samego materiału, bez robocizny i impregnacji, wynosi około 300 zł/m2 za teak, 100-250 zł/m2 za merbau i 100 zł/m2 za IPE. (Drewno egzotyczne do kupienia w salonie Bel-Pol)
Ługowanie i olejowanie
Te dwie technologie są najbardziej naturalnym zabezpieczeniem powierzchni drewnianych. Uwydatniają strukturę drewna, rysunek słojów, a jednocześnie rozjaśniają podłogę. Proces ługowania hamuje naturalne żółknięcie drewna.
- Z podłogi ługowanej i olejowanej łatwiej jest usunąć rysy. Można ją polerować – mówi Iwona Kamińska, kierownik salonu Flügger w Parku Handlowym Bielany. – Przy odpowiedniej pielęgnacji zachowuje swój piękny wygląd przez wiele lat.
Produkty do drewna mają różne zadania: oczyszczanie, zabezpieczanie przed wnikaniem brudu i płynów i odświeżanie. Zazwyczaj mają odcienie, które dobieramy ze względu na kolor drewna oraz efekt, jaki chcemy osiągnąć. Oto przegląd rodzajów środków, które można nabyć w salonie Flügger w Galerii Meblowej Parku Handlowego Bielany:
- ług do drewna (ochrona przed żółknięciem), cena: 12,20,- zł/1l
- olej do podłóg (ochrona przed brudem i płynami), kolor: bezbarwny, biały, cena: 61,30,- zł/0,75zł/1l
- pasta do renowacji (do odświeżania olejowanych powierzchni), kolor: naturalny, biały, cena: 42,40,- zł/0,4l
- mydło z olejem (do mycia z olejowaniem), kolor: bezbarwny, cena: 13,60- zł/ 1l, kolor: biały, cena: 11,50- zł/1l
- mydło do podłóg (do wykańczania i czyszczenia podłóg), kolor: bezbarwny, biały 28,90zł/1l.
Prezentowane w magazynach wnętrzarskich łazienki z drewnianą podłogą, szafką pod umywalkę lub obudowaną drewnem wanną są piękne, modne i pasujące do każdego stylu. Może więc pora odrzucić dawne uprzedzenia?

Artykuł dodał: Kamil Bielicki

Wszelkie prawa zastrzeżone. Copyright by buduj.com.pl © 2006 - 2024

Developed by Brodex | projekt graficzny: Marcin Gleń
serwery tani hosting w aBajt