Nr: #8192 Info: mysql_connect(): The mysql extension is deprecated and will be removed in the future: use mysqli or PDO instead in /home/budujcom/public_html/index.php at 19 line
Buduj.com.pl - Portal budowlany
Nr: #8192 Info: mysql_connect(): The mysql extension is deprecated and will be removed in the future: use mysqli or PDO instead in /home/budujcom/public_html/ads/libraries/lib-db.inc.php at 76 line

Aumiller: nowelizacja prawa pomoże w realizacji inwestycji Euro 2012

Przygotowywany w resorcie budownictwa projekt nowelizacji ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym oraz przekazane do uzgodnień międzyresortowych Prawo Budowlane będą sprzyjać realizacji inwestycji związanych z organizacją Euro 2012 - uważa szef resortu budownictwa Andrzej Aumiller.
Przypomniał, że do projektu nowelizacji ustawy Prawo Budowlane został wprowadzony "bardzo ważny rozdział poświęcony koniecznym inwestycjom, w które wpisują się inwestycje związane z organizacją Euro 2012".

Wicedyrektor Departamentu Regulacji Rynku Budowlanego i Procesu Inwestycyjnego w resorcie budownictwa Krzysztof Klinke powiedział PAP, że przez inwestycje konieczne w kontekście Euro 2012 należy rozumieć budowę stadionów, hoteli oraz dróg dojazdowych.

Klinke wyjaśnił, że minister budownictwa będzie decydował o tym, czy zgłoszone przez inwestora przedsięwzięcie będzie zaliczone do inwestycji koniecznej. Po pozytywnej opinii ministra, Rada Ministrów powinna wydać rozporządzenie o zakwalifikowaniu przedsięwzięcia do inwestycji koniecznych, a wojewoda - specjalne zarządzenie o przeznaczeniu terenu pod inwestycję.

"To spowoduje, że decyzję o rozpoczęciu inwestycji będzie można uzyskać znacznie szybciej, niż dotychczas" - podkreślił Klinke.

Ekspert Polskiej Konfederacji Pracodawców Prywatnych (PKPP) Lewiatan i ministra budownictwa Jeremi Mordasewicz powiedział PAP, że jest przeciwnikiem przyjmowania tzw. specustaw, czyli regulacji mających rozwiązać jeden z aktualnych problemów. Jego zdaniem, Polska potrzebuje reorganizacji gospodarki przestrzennej. To wymaga - jak podkreślił - nie tylko nowelizacji ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym, ale kompleksowej reformy polityki przestrzennej kraju.

"Obawiam się, że przyjęcie specustaw przed Euro 2012 może utrudnić wykonanie kompleksowego, spójnego systemu gospodarki przestrzennej" - uważa Mordasewicz.

Mordasewicz wyjaśnił, że projekt nowelizacji ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym ma zwiększyć pokrycie kraju planami miejscowymi.

"Dzisiaj gminom brakuje fachowych służb, które odpowiadałyby za przygotowanie planów, a także instrumentów finansowych do ich realizacji" - uważa Mordasewicz. Uważa, że projekt ma ograniczyć wydawanie pozwoleń na budowę w oparciu o decyzję administracyjną. "Z tym się całkowicie zgadzam. Wydawanie zgody na budowę w oparciu o decyzje administracyjne powoduje chaos przestrzenny - np. budowę osiedli na przedmieściach miast, zamiast zabudowywania wolnych przestrzeni w centrum" - powiedział.

Puls Biznesu

Wszelkie prawa zastrzeżone. Copyright by buduj.com.pl © 2006 - 2021

Developed by Brodex | projekt graficzny: Marcin Gleń
serwery tani hosting w aBajt