Nr: #8192 Info: mysql_connect(): The mysql extension is deprecated and will be removed in the future: use mysqli or PDO instead in /home/budujcom/public_html/index.php at 19 line
Buduj.com.pl - Portal budowlany
Nr: #8192 Info: mysql_connect(): The mysql extension is deprecated and will be removed in the future: use mysqli or PDO instead in /home/budujcom/public_html/ads/libraries/lib-db.inc.php at 76 line

W nowy rok ze starym prawem budowlanym

Minister budownictwa zapewnia, że już w czerwcu możemy mieć nowe prawo budowlane i nową ustawę o planowaniu przestrzennym. Deweloperzy sceptycznie podchodzą do obietnic resortu, wytykając urzędnikom propozycje złych przepisów
Firmy budowlane od miesięcy proponowały zmiany w prawie, które by przyspieszyły rozwój branży. Choć rynek nieruchomości przeżywa rozkwit w Polsce wciąż buduje się zbyt mało lokali. Eksperci rynku szacują, że w kraju brakuje co najmniej 1,5 miliona mieszkań, budowane zaś rocznie ok. 100 tysięcy nowych lokali nawet nie równoważy liczby mieszkań wycofywanych z użytku. Zdaniem przedsiębiorców z branży budowlanej podstawowe przeszkody na drodze zaspokojenia popytu można usunąć zmieniając prawo. Ich zdaniem sytuację uzdrowi nowelizacja ustawy o VAT w budownictwie i o planowaniu przestrzennym.

Pytani przez nas w czerwcu urzędnicy z resortu budownictwa popierali propozycje przedstawicieli branży. Zapewniano nas wtedy, że uda się je spełnić jeszcze w 2006 r. Tak się jednak nie stało, a z zapowiedzi ministra budownictwawynika, że przyjdzie na to poczekać kolejne pół roku. - Na dniach powinny wpłynąć uwagi do uzgodnień międzyresortowych w sprawie nowelizacji ustawy o planowaniu przestrzennym - powiedział "Rz" Andrzej Aumiller. Nie chciał jednak podać terminu, gdy jego zdaniem prace nad ustawą mają szanse zostać zakończone.


Pół roku cierpliwości

Plany resortu są dość ambitne. - Chcemy do końca czerwca przygotować dwie ustawy: nową o zagospodarowaniu przestrzennym i nowe prawo budowlane - mówi nam minister budownictwa. Przeciągające się prace minister tłumaczy starannością, podkreślając, że przepisy, które będą obowiązywać długie lata i pośpiech nie jest wskazany. Tymczasem przedstawiciele branży budowlanej traktują ministerialne zapowiedzi z nieukrywanym sceptycyzmem. - Już ponad rok temu ówczesny minister transportu i budownictwa Jerzy Polaczek mówił dokładnie to samo. A tymczasem mamy tylko kolejne projekty, które w istocie niczego nie zmieniają. Nie wiem, czy obietnice szefa resortu budownictwa są wiarygodne - komentuje Jacek Bielecki, dyrektor generalny Polskiego Związku Firm Deweloperskich. Najwięcej krytyki dotyczy nowelizacji ustawy o planowaniu przestrzennym. Branża czeka na nowe grunty, tymczasem nowe przepisy mogą nie przyśpieszyć powstawania planów przeznaczenia gruntów pod zabudowę.

Obie ustawy mają być powiązane ze sobą. M.in. zakłada się, że pod pewnymi warunkami przyszli właściciele domów jednorodzinnych nie będą musieli uzyskiwać pozwoleń na budowę. - Jeśli jestem właścicielem działki, objętej planem zagospodarowania, i jest uchwalony plan architektoniczny, do którego pasuje mój plan domu, to po prostu zgłaszam gminie budowę, dostarczając swój projekt - mówi Andrzej Aumiller. Założeniem resortu jest również uniezależnienie nadzoru budowlanego od lokalnych władz. Nadzór ma zajmować się kwestiami inwestycyjnymi (zakłada się również etapowy odbiór inwestycji), sporne sprawy mają być rozwiązywane jeszcze na etapie uchwalania miejscowych planów.


VAT międzyresortowy

Natomiast nie wiadomo dokładnie, co z ustawą o VAT i związaną znią definicją budownictwa społecznego, objętego niższą stawką podatku. Formalnie urzędnicy z resortów budownictwa i finansów mają czas na określenie definicji aż do końca 2007 r. - Uważamy, że pośpiech nie jest wskazany - mówi Jakub Lutyk z biura prasowego resortu finansów. Definicja budownictwa społecznego jest od miesięcy omawiana przez oba ministerstwa. W listopadzie wydawało się, że uzgodniono, iż od 2008 r. zaczną obowiązywać dwie stawki VAT - obniżona 7-proc. na mieszkania o powierzchni do 120 mkw. i domy do 200 mkw. Każdy metr powyżej tej granicy zostanie objęty stawką 22 proc. Ostatnio resort budownictwa postanowił nieco rozszerzyć definicję - miałaby ona objąć domy o powierzchni do 240 mkw. Nie wiadomo, co na to resort finansów - zdaniem Aumillera, spotkanie z szefową tego ministerstwa nastąpić ma w styczniu i być może wreszcie uda się sformułować definicję. - Przeciągające się w nieskończoność rozmowy o VAT to skandal. Chociaż realizujemy wiele inwestycji, nadal nie wiemy, jaki podatek będziemy płacić już za parę miesięcy, i to kiedy już realizujemy wiele inwestycji - mówi Jacek Bielecki.


Tereny z demobilu

Kolejnym pomysłem resortu, do którego budowlańcy zgłaszają zastrzeżenia, jest plan zagospodarowania nieużytków należących do Agencji Mienia Wojskowego i Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Miałyby one przekazać swoje tereny gminom w użytkowanie wieczyste pod zabudowę mieszkalną, objętą planem dofinansowania kredytów - czyli pod mieszkania o powierzchni do 75 mkw. - To nie ma sensu. Po co przekazywać grunty gminom, skoro gminy nie budują mieszkań? - dziwi się przedstawiciel branży. Gdyby gminy nie chciały przejąć tych gruntów, zostaną ogłoszone ograniczone przetargi, w których brałyby udział jedynie podmioty gwarantujące budowę. Budowlańcy zwracają również uwagę, że większość gruntów należących do agencji nie jest atrakcyjna do zamieszkania. A deweloperzy budują przede wszystkim tam, gdzie mieszkania znajdą nabywców.

Bariery prawne w budownictwie przede wszystkim biją po kieszeni kupujących lokale. - Gdyby te ograniczenia zniknęły mieszkania staniałyby przynajmniej o 10 procent - mówili deweloperzy już w czerwcu. - Rynek jest nienasycony, a w tej sytuacji wielu przedsiębiorców może spokojnie podnosić cenę bez zwiększania podaży. Postulowane przez nas od dawna zmiany odmieniłyby tę sytuację z korzyścią dla klientów - zapewnia Jacek Bielecki. A więcej dostępnych gruntów mogłoby wreszcie powstrzymać szybko rosnące ceny.

Źródło: Rzeczpospolita z dn. 03.01.2007

Wszelkie prawa zastrzeżone. Copyright by buduj.com.pl © 2006 - 2024

Developed by Brodex | projekt graficzny: Marcin Gleń
serwery tani hosting w aBajt