Nr: #8192 Info: Function set_magic_quotes_runtime() is deprecated in /home/budujcom/public_html/ads/config.inc.php at 597 line

Niski VAT na budownictwo społeczne zostanie utrzymany?

Nr: #8192 Info: Function eregi() is deprecated in /home/budujcom/public_html/modules/news/news.module.inc.php at 38 line
Przywrócenie rządowej wersji definicji budownictwa społecznego zakłada poprawka zgłoszona w środę podczas posiedzenia senackiej komisji gospodarki narodowej przez senatora Jacka Włosowicza z Prawa i Sprawiedliwości. Ma to zapobiec podwyżce VAT na mieszkania i domy jednorodzinne.
Nr: #8192 Info: Function eregi() is deprecated in /home/budujcom/public_html/modules/news/news.module.inc.php at 57 line
Sejm zdecydował w ubiegłym tygodniu, że od 1 stycznia 2008 r. preferencyjna 7-proc. stawka VAT obejmie nowe mieszkania o powierzchni do 150 m kw. oraz domy jednorodzinne do 300 m kw., kupowane od deweloperów i spółdzielni mieszkaniowych.

Poprawki zgłoszone przez Włosowicza zakładają zmniejszenie przyjętych przez Sejm limitów powierzchni do 120 m kw. dla mieszkań i 220 m kw. dla domów, jak proponował wcześniej rząd.

Rozwiązania przyjęte przez Sejm skrytykował podczas posiedzenia komisji wiceminister finansów Jacek Dominik. - Jest to definicja bardzo złej jakości - powiedział. Według niego, uchwalona przez Sejm ustawa jest nieprecyzyjna, gdyż nie określono np. jak liczyć powierzchnię budynku.

Z wiceministrem polemizował szef Prezydium Konferencji Inwestorów Ryszard Kowalski, który jest zdania, że przedłożenie rządowe także nie zawierało definicji powierzchni, ale można przyjąć rozwiązania z innych ustaw budowlanych.

Komisja ma głosować nad poprawkami w środę po południu. Senat zajmie się ustawą na rozpoczynającym się w czwartek posiedzeniu.

Przyjęcie definicji budownictwa społecznego ma zapobiec podwyżce podatku VAT z 7 do 22 proc. na mieszkania i domy jednorodzinne od 2008 r., kiedy to mija wynegocjowany w Traktacie Akcesyjnym okres przejściowy, pozwalający na stosowanie obniżonej stawki.

Gazeta Wyborcza

Wszelkie prawa zastrzeżone. Copyright by buduj.com.pl © 2006 - 2019

Developed by Brodex | projekt graficzny: Marcin Gleń
serwery tani hosting w aBajt