Nr: #8192 Info: mysql_connect(): The mysql extension is deprecated and will be removed in the future: use mysqli or PDO instead in /home/budujcom/public_html/index.php at 19 line
Buduj.com.pl - Portal budowlany
Nr: #8192 Info: mysql_connect(): The mysql extension is deprecated and will be removed in the future: use mysqli or PDO instead in /home/budujcom/public_html/ads/libraries/lib-db.inc.php at 76 line

Senat doprecyzował definicję budownictwa społecznego

W piątek Senat przyjął poprawki do nowelizacji ustawy o podatku VAT, doprecyzowujące definicję budownictwa społecznego. Ma ona zapobiec podwyżce VAT w budownictwie od 2008 r., kiedy mija wynegocjowany w Traktacie Akcesyjnym okres przejściowy, pozwalający na stosowanie obniżonej stawki.
Za nowelizacją z poprawkami głosowało 60 senatorów, wstrzymało się od głosu 26, nie było głosów przeciwnych.

Zgodnie z nowelizacją ustawy o podatku VAT, od 1 stycznia 2008 r. preferencyjna 7-proc. stawka VAT obejmie nowe mieszkania o powierzchni do 150 m kw. oraz domy jednorodzinne do 300 m kw., kupowane od deweloperów i spółdzielni mieszkaniowych.

Senat przegłosował poprawkę, która przewiduje wprowadzenie dużych ograniczeń w stosowaniu niższej stawki do remontów. Definicja budownictwa społecznego objęłaby jedynie remonty części budynków mieszkalnych o dwóch mieszkaniach i wielomieszkaniowych, stanowiących nieruchomość wspólną, natomiast w domach jednorodzinnych 7-proc. stawka miałaby zastosowanie tylko do remontów określonych w ustawowym wykazie.

Senat zdecydował również, by pozostałe remonty i naprawy budynków prywatnych (nie objęte definicją budownictwa społecznego) korzystały z preferencji podatkowej, ale tylko do końca 2010 roku i pod warunkiem, że wartość zużytych materiałów w ramach przeprowadzonych robót nie przekroczy 50 proc. kwoty należnej za usługę. Regulacje uchwalone przez Sejm nie wprowadzały żadnych ograniczeń w stosowaniu obniżonej 7-proc. stawki do remontów.

Ustawa bezterminowo przedłuża możliwość odzyskania części wydatków na materiały budowlane, ponoszonych przez osoby budujące domy tzw. systemem gospodarczym, czyli we własnym zakresie. Obecnie o zwrot można się ubiegać tylko do końca 2007 r. Chodzi o zwrot różnicy między stawkami 7 proc. i 22 proc. za materiały kupione od 1 maja 2004 r., na które po tej dacie podatek wzrósł z 7 do 22 proc.

Senat przyjął poprawkę, zgodnie z którą osoby starające się o zwrot części wydatków będą musiały składać deklarację, że zwrot nie dotyczy materiałów objętych preferencyjną stawką VAT. Ma to zapobiegać sytuacji, w której podatnik mógłby skorzystać jednocześnie z podwójnej preferencji - zwrotu podatku oraz obniżonej stawki VAT związanej z wprowadzeniem definicji budownictwa społecznego.

Ustawa wchodzi w życie 1 stycznia 2008 r. (Puls Biznesu)

Wszelkie prawa zastrzeżone. Copyright by buduj.com.pl © 2006 - 2021

Developed by Brodex | projekt graficzny: Marcin Gleń
serwery tani hosting w aBajt