Nr: #8192 Info: Function set_magic_quotes_runtime() is deprecated in /home/budujcom/public_html/ads/config.inc.php at 597 line

Centrum Klima dla branży deweloperskiej

Centrum Klima – wiodący na rynku polskim oraz liczący się w Europie producent i dystrybutor systemów wentylacyjnych i klimatyzacyjnych – dostarczyła elementy instalacji wentylacyjno-klimatyzacyjnej dla Osiedla Wilanów w Warszawie. To już piąta realizacja w ramach sektora obiektów mieszkaniowych. Projekty dla branży deweloperskiej stanowią około 20% wszystkich zamówień Centrum Klima zrealizowanych od początku 2009 roku.

Segment HVAC (ang. heating, ventilation, air conditioning) jest szczególnie atrakcyjną częścią rynku budowlanego. Czynnikiem wpływającym na dynamiczny rozwój branży wentylacyjno-klimatyzacyjnej nie tylko w Polsce, ale i w Europie – jestbez wątpienia trenddo budowania nowych obiektów o coraz wyższym standardzie wykonania. W odpowiedzi na zwiększające się zapotrzebowanie na urządzenia i elementy instalacji klimatyzacyjnych i wentylacyjnych Centrum Klima stale poszerza ofertę produktową, a w konsekwencji umacnia swoją pozycję zarówno w kraju, jak i na rynkach europejskich.

Rynek budownictwa mieszkaniowego w Europie najsilniej – spośród całego sektora budowlanego – odczuł skutki trwającego kryzysu finansowego. Jednak według prognoz Euroconstruct, mimo spowolnienia gospodarczego w tym obszarze geograficznym, polski rynek budowlany na przestrzeni lat 2009-2010 wzrośnie o 16%[1], głównie dzięki planowanym w najbliższych latach inwestycjom w rozwój infrastruktury mieszkaniowej.
„Oprócz inwestycji w segment budownictwa handlowo-usługowego, konsekwentnie realizujemy projekty na rzecz sektora mieszkaniowego. Nasi odbiorcy coraz częściej stawiają na nowoczesne i przede wszystkim energooszczędne rozwiązania, co sprzyja innowacyjnym producentom, takim jak Centrum Klima. Jesteśmy przekonani o ogromnym potencjale rynku HVAC, dlatego koncentrujemy się na intensywnym rozwoju produkcji. Chcemy przygotować się do powrotu koniunktury na rynku” – mówi Marek Perendyk, prezes zarządu Centrum Klima SA.
W 2009 roku produkty z oferty Centrum Klima zostały wykorzystane między innymi w następujących obiektach mieszkaniowych:
·         Budowa Belgradzka w Warszawie
·         Budowa Hubertus w Warszawie
·         Wola Tower w Warszawie
·         Scandynavian House w Warszawie
Centrum Klima konsekwentnie realizuje także projekty na rzecz sektora obiektów handlowych (ok. 20% wszystkich zleceń) oraz przedsięwzięcia dotyczące obszaru użyteczności publicznej, w którym wszystkie inwestycje zrealizowane przez spółkęod początku 2009 roku stanowiły około 25% zamówień. Do najważniejszych projektów należały m.in.: Dom Pomocy Społecznej w Warszawie, Centrum Handlowe Witek w Łomiankach, oraz Galeria Sandecja w Nowym Sączu.
Centrum Klima wytwarza produkty o najwyższych parametrach oraz zwiększa wydajność pracy, dzięki zastosowaniu nowoczesnych maszyn. Od początku 2009 roku spółka zrealizowała zakup 4 maszyn, w tym 2 urządzeń OMERA do produkcji kształtek wentylacyjnych o dużych średnicach oraz maszyny do produkcji kolan wentylacyjnych i zgrzewarko-zwijarki firmy Spiro Int. SA. Wdrożenie nowoczesnych maszyn zapewni spółce dalszy wzrost efektywności oraz – dzięki oszczędności surowców – przełoży się na poziom osiąganych marż.
Centrum Klima w II kwartale 2009 roku osiągnęła zysk netto na poziomie 2,1 mln zł, co oznacza wzrost o 74% wobec I kwartału 2009. Przychody spółki w II kwartale 2009 wyniosły 17,9 mln zł i były wyższe o 5% w porównaniu do I kwartału 2009 roku (17 mln zł). Rośnie też wysokomarżowa sprzedaż zagraniczna – w I połowie 2009 roku wzrosła do poziomu 22,8% przychodów, czyli o 37% w porównaniu do analogicznego okresu roku poprzedniego. Do końca roku spółka spodziewa się dalszego zwiększenia eksportu do 25% sprzedaży ogółem. Firma eksportuje swoje produkty głównie do krajów Unii Europejskiej. Długoterminowa strategia Centrum Klima zakłada wzrost udziału sprzedaży zagranicznej do poziomu około 45%.
W dniach 20-22 października odbędą się zapisy na akcje spółki Centrum Klimawiodącego w na rynku polskim oraz liczącego się w Europie producenta i dystrybutora systemów wentylacyjnych i klimatyzacyjnych. Spółka zaoferuje akcje wyłącznie nowej emisji w liczbie 3 mln (akcje zwykłe na okaziciela serii C). Główni akcjonariusze zobowiązali się do niezbywania swoich akcji przez najbliższe 12 miesięcy, natomiast BZ WBK Inwestycje Sp. z o.o. przez 6 miesięcy. Cena maksymalna akcji zostanie podana do publicznej wiadomości 15 października.
Informacje o firmie:
Centrum Klima jest wiodącym na rynku polskim oraz liczącym się w Europie producentem i dystrybutorem systemów wentylacyjnych i klimatyzacyjnych. Firma działa na rynku wentylacji i klimatyzacji od 1995 roku.
Przedsiębiorstwo generuje ponad 20% przychodów ze sprzedaży produktów własnych, natomiast pozostałą część stanowi dystrybucja towarów innych producentów, głównie z Europy oraz Azji.
Produkty oferowane przez spółkę dostarczane są generalnym wykonawcom, firmom instalacyjno-montażowym, deweloperom oraz podmiotom działającym w branży wentylacyjno-klimatyzacyjnej. W latach 2007-2008 Centrum Klima zrealizowała projekty na rzecz prestiżowych odbiorców oraz w znanych lokalizacjach, do których należą instytucje i obiekty użyteczności publicznej, centrale banków, duże centra handlowe, w tym m.in. siedziba PAN, Pałac Prezydencki, Stacja Metra Kabaty, Bank PKO BP, Nordea, Deutsche Bank, Alior Bank, Centrum handlowe Złote Tarasy, Tesco, Carrefour, Toyota Motor Poland, Vistula, Procter&Gamble.
Spółkakonsekwentnie poszerza także skalę działalności na rynkach eksportowych. Sprzedaż zagraniczna dotyczy przede wszystkim produktów własnych. Dynamiczny wzrost udziału eksportu gwarantuje spółce ciągłość zamówień o znacznie wyższych marżach niż w przypadku kontraktów na rodzimym rynku, co ma przełożenie na stabilność produkcji.Długoterminowa strategia Centrum Klima zakłada wzrost udziału sprzedaży zagranicznej do poziomu około 45%. Z oferty Centrum Klima korzystają kontrahenci z ponad 20 państw, w tym m.in.: Belgii, Czech, Danii, Francji, Holandii, Irlandii, Litwy, Niemiec, Słowacji, Wielkiej Brytanii, Włoch, Izraela, Mołdawii, Macedonii i Ukrainy.
Centrum Klima posiada nowoczesny park maszynowy, w którego skład wchodzą maszyny czołowych producentów, takich jak: Spiro Int. (Szwajcaria), Wammes Machinery (Niemcy), Tormec (Szwajcaria), Drossbach (Niemcy), Cidan (Dania), Omera (Włochy). Firma dysponuje szerokim zapleczem produkcyjno-handlowym. Magazyn główny i dwie hale produkcyjne zlokalizowane są w Piastowie. W Warszawie natomiast mieści się punkt sprzedaży i obsługi klienta wraz z dodatkowym magazynem.
Wysoki potencjał spółki potwierdzają uzyskiwane wyniki finansowe. W latach 2002-2008 średnioroczny wzrost przychodów Centrum Klima wynosił ponad 33%, natomiast zysk netto wzrastał w tym okresie średnio o ponad 61% rocznie. Wskaźniki te potwierdzają dobrą kondycję ekonomiczną spółki oraz wskazują na duży potencjał Centrum Klima.
Centrum Klima istnieje od 1995 roku i obecnie zatrudnia ok. 151 osób. W dniu 27 maja 2008 roku spółka zadebiutowała na rynku ASO NewConnect, co było poprzedzone przeprowadzeniem niepublicznej oferty akcji. Począwszy od 6 stycznia 2009 roku akcje Centrum Klima notowane są na rynku regulowanym prowadzonym przez Giełdę Papierów Wartościowych w Warszawie. Spółka jest jedyną firmą z branży wentylacyjno-klimatyzacyjnej notowaną na GPW w Warszawie oraz jednym z nielicznych przedstawicieli tego segmentu posiadających status spółki publicznej spośród firm europejskich.
 

 


[1] Konferencja Euroconstruct, czerwiec 2009

Artykuł dodał: Kamil Bielicki

Wszelkie prawa zastrzeżone. Copyright by buduj.com.pl © 2006 - 2019

Developed by Brodex | projekt graficzny: Marcin Gleń
serwery tani hosting w aBajt