Nr: #8192 Info: mysql_connect(): The mysql extension is deprecated and will be removed in the future: use mysqli or PDO instead in /home/budujcom/public_html/index.php at 19 line
Buduj.com.pl - Portal budowlany
Nr: #8192 Info: mysql_connect(): The mysql extension is deprecated and will be removed in the future: use mysqli or PDO instead in /home/budujcom/public_html/ads/libraries/lib-db.inc.php at 76 line

CIEPŁY SEZON EKSPERCKI PORADNIK PURMO

Eksperci marki Purmo przygotowali zestaw porad, które kompleksowo odpowiadają na ważne przed sezonem grzewczym pytanie: jak oszczędniej i bardziej komfortowo ogrzać dom przez całą zimę. Poradnik podzieliliśmy na bloki tematyczne. Oto lista zagadnień

 

1.      Przygotowanie do zimy i wymiana grzejników
2.      Oszczędne technologie grzewcze
3.      Zastosowanie systemów ogrzewania
4.      Trendy na nowy sezon
 
 
 
EKSPERCI PURMO:
 
Roman Strzelczyk - kierownik działu technicznego Purmo
 
Danuta Szutkowska - kierownikproduktu ogrzewanie podłogowe Purmo
 
Robert Skomorowski - kierownik działu grzejników dekoracyjnych Purmo
 
 
  
PORADNIK
 
 
 
Przygotuj się! – Roman Strzelczyk
 
Przed sezonem zadbaj o grzejniki. Wymagają one kilku – na szczęście niezbyt skomplikowanych – zabiegów. Po pierwsze wyczyśćmy grzejniki, ponieważ po lecie zazwyczaj ich zakamarki pokrywa gruba warstwa kurzu. Mało kto zdaje sobie sprawę, że to z tego powodu po uruchomieniu ogrzewania w pomieszczeniu przez kilka dni unosi się nieprzyjemny zapach przypiekanego kurzu. Dodatkowo zanieczyszczenia rozprzestrzeniają się po całym mieszkaniu, co ma niekorzystny wpływ na nasz układ oddechowy i wyjątkowo szkodzi alergikom. Czyszczenie ułatwi specjalna szczotka do grzejników - znajdziemy ją np. w ofercie Purmo. Lakierowane powierzchnie dobrze jest umyć wilgotną szmatką. Aby dobrze wyczyścić grzejnik od środka, warto zdjąć osłony boczne oraz osłonę górną (tak zwany grill).
Przed sezonem warto też odpowietrzyć instalację. O zapowietrzeniu grzejnika świadczą dobywające się z niego hałasy: bulgotanie, świsty i szumy. Kolejnym objawem zapowietrzenia jest nierówne oddawanie ciepła, grzejnik jest cieplejszy u dołu i zimniejszy u góry. Grzejniki Purmo możemy odpowietrzyć sami, każdy jest bowiem wyposażony w specjalne urządzenie – ręczny odpowietrznik umieszczony u góry grzejnika, który pozwala łatwo usunąć z niego powietrze. Dodatkowo w ofercie marki dostępne jest specjalne urządzenie, które zakłada się na odpowietrznik. Jest ono wyposażone w pokrętło ułatwiające odkręcenie odpowietrznika w grzejniku i plastikowy zbiorniczek, który wyłapie krople wody wypływające z instalacji. Taki sposób odpowietrzania grzejnika pozwoli uniknąć ryzyka zalania podłogi wodą z instalacji grzewczej.
 
Chcesz wymienić grzejniki? To już ostatni moment. W pośpiechu nie zapomnij jednak o podstawowych zasadach, które pozwolą uniknąć późniejszych problemów. Planując wymianę grzejników na nowe, przede wszystkim trzeba uzyskać zgodę zarządcy budynku na przeprowadzenie takiej operacji. Po jej otrzymaniu nadchodzi czas na dobór odpowiednich urządzenia. Najlepiej, jeśli osoba odpowiedzialna za instalację centralnego ogrzewania w naszym budynku określi, jaką moc powinien posiadać grzejnik oraz przy jakich parametrach będzie pracował. Jeżeli z powodu braku dokumentacji trudno ustalić moc niezbędną do ogrzania pomieszczenia, należy zlecić wykonanie projektu uprawionemu projektantowi lub skorzystać z pomocy doświadczonego instalatora. Renomowane firmy publikują na swoich stronach adresy firm specjalizujących się w pracach związanych z wymianą i wykonywaniem instalacji wewnętrznych. W przypadku zabudowy jednorodzinnej lub przy niezbyt rozległych instalacjach centralnego ogrzewania, można również skorzystać z programu komputerowego Purmo SDG (dostępnego na stronie www.purmo.pl), który w szybki i przystępny sposób pozwoli określić właściwe wielkości grzejników.
 
 
Oszczędniej przez całą zimę – Roman Strzelczyk
 
Nowoczesne technologie to niezawodny sposób na oszczędności. Nie bójmy się szukać nowych rozwiązań. Często nawet jeśli ich cena nas przeraża, w przyszłości okaże się, że w pełni zwróciła się dzięki niższym rachunkom za ogrzewanie. Do najbardziej oszczędnych technologii grzewczych zaliczamy wykorzystanie energii ze źródeł odnawialnych. Przykładem są tu kotły na biomasę, pompy ciepła czy kolektory słoneczne. Pompy ciepła to urządzenia zasilane prądem elektrycznym, stosunkowo drogie, ale zużywające kilkakrotnie mniej energii niż najlepsze kotły. Z 1 kWh energii dostarczonej do napędu pompy uzyskuje się około 4 kWh ciepła, które pompa odbiera z gruntu, wody lub powietrza. Natomiast kolektory słoneczne nawet w naszym klimacie potrafią zapewnić ciepłą wodę użytkową przez cały sezon wiosenno-letni. Z tradycyjnych technologii warto przyjrzeć się kotłom kondensacyjnym, których sprawność jest zawsze wyższa co najmniej o kilkanaście procent od sprawności kotła konwencjonalnego. Oczywiście niezmiernie ważne jest dobra termoizolacja budynku i przed zimą warto o tym pomyśleć. Obniżenie temperatury o 1ºC uzyskane poprzez właściwą termoizolację budynku przyczynia się do obniżenia kosztów ogrzewania o ok. 5 proc. Ostatnio coraz więcej buduje się tzw. domów pasywnych, czyli takich, które dzięki dobrej izolacji oraz technologiom odzyskującym energię pobierają jej minimalne ilości.
 
Naucz się oszczędzać. Kilka rad dotyczących użytkowania grzejników pomoże nam oszczędzać ciepło codziennie. Ważne jest na przykład usytuowanie grzejnika w pomieszczeniu – powinien on znajdować się tam, gdzie występują największe straty ciepła. Takie miejsca to przede wszystkim ściany zewnętrzne i przeszklenia (okna, balkony). Umieszczenie grzejnika na ścianie wewnętrznej zmniejsza jego moc aż o 10%. Urządzenie powinno więc zawsze znajdować się pod oknem. Jeśli w mieszkaniu lub domu mamy duże okna czy przeszklone ściany (np. z drzwiami na taras), pomyślmy o zastosowaniu grzejników niskich lub umieszczonych w podłodze. Na rynku jest wybór umożliwiający niemal dowolne kombinacje, na przykład z oferty Purmo wybierzemy zarówno standardowe grzejniki płytowe dostępne w wysokości już od 20 cm, jak i konwektorowe grzejniki Narbonne i Narbonne VT. Te ostatnie nie tylko zmieszczą się pod nisko umieszczonym oknem, ale także nadadzą wnętrzu niepowtarzalny styl. Z kolei przy całkowicie przeszklonej ścianie polecane są grzejniki kanałowe Purmo Aquilo – ukryte w podłodze zminimalizują straty ciepła spowodowane przez dużą powierzchnię szyby. Niezależnie od modelu grzejnik montujemy tak, aby nic się z nim nie stykało – na przykład nie zastawiamy meblami. Osłonięcie grzejnika umieszczonego pod parapetem płaską płytą może zmniejszyć jego moc o 10-40%. Jeśli musimy zasłonić grzejnik, wybierzmy osłony ażurowe, a nie pełne – najlepiej z materiałów dobrze przewodzących ciepło, na przykład z metalu. Zwróćmy również uwagę na firany i zasłony. Te sięgające podłogi obniżą moc grzejnika nawet do 30%. Zachowajmy też odpowiednie odległości od podłogi i parapetu - muszą one wynosić nie mniej niż 10 cm. Urządzenia z elementami konwekcyjnymi najlepiej montować pod parapetem czy półką. Strumień ciepłego powietrza płynącego przez górną osłonę grzejnika typu grill jest bowiem „zaginany” przez parapet i kierowany do środka pomieszczenia.
Oszczędny grzejnik bezwzględnie powinien być wyposażony w termostat. Dzięki termostatowi nastawiamy odpowiadającą nam temperaturę np. 21ºC. Jeśli temperatura w pomieszczeniu przekroczy tę wartość, to automatycznie następuje ograniczenie przepływu ciepłej wody przez grzejnik. W efekcie utrzymujemy pożądaną temperaturę, a grzejnik nie pracuje stale z tą samą mocą – a więc oszczędzamy. W przypadku ogrzewania podłogowego warto zainwestować w dobrą automatykę, umożliwiającą programowanie różnych trybów. Dzięki niej możemy ustawić niższą temperaturę podłogi w nocy, w godzinach pracy czy gdy wyjeżdżamy na urlop. Podłogówka grzeje więc z maksymalną mocą tylko wtedy, gdy rzeczywiście tego potrzebujemy.
 
Podłogówka dla przezornych – Danuta Szutkowska
Oszczędnym rozwiązaniem jest także ogrzewanie podłogowe, które podnosi komfort cieplny na tyle, że można obniżyć temperaturę powietrza w ogrzewanym pomieszczeniu nawet o 2ºC, a to pozwoli na znaczne oszczędności energii. Szacuje się, że w przypadku utrzymywania temperatury 18ºC zamiast 20ºC ta oszczędność wynosi około 12%. Ważnym argumentem na rzecz ogrzewania podłogowego jest niska temperatura pracy instalacji. Nie powinna ona przekraczać 55ºC, może więc być z powodzeniem zasilana ciepłem uzyskanym z nowoczesnych rozwiązań dodatkowo oszczędzających energię: wysokosprawnych kotłów kondensacyjnych, pomp ciepła oraz kolektorów słonecznych. Do niedawna uważano, że podłogówka wymaga zastosowania posadzki z materiałów dobrze przewodzących ciepło (gres, ceramika). Jednak w nowym energooszczędnym domu można wybierać wykończenie podłogi swobodniej i ogrzewać w ten sposób także salony z drewnianym parkietem czy sypialnie. Trzeba tylko wcześniej ustalić materiał i grubość posadzki z projektantem instalacji. W pomieszczeniach, w których meble zajmują dużą część podłogi – na przykład w małej sypialni – łóżko i szafa powinno być uniesione na nóżkach pozwalających na swobodny przepływ powietrza. Problem mogą stanowić tylko grube dywany, które niestety hamują przekazywanie ciepła z podłogi do pomieszczenia. Jeżeli zajmą one znaczną część powierzchni grzejnej, podłogówka może stracić dużą część swojej mocy.
 
 
Stosuj z głową - Roman Strzelczyk, Danuta Szutkowska
 
Rodzaj grzejników dopasowujemy do pomieszczenia - Roman Strzelczyk
Grzejniki płytowe są bardzo uniwersalne, a przy tym dostępne w bardzo szerokim asortymencie. Nadają się w zasadzie do wszystkich pomieszczeń, ale najczęściej stosuje się je w pokojach dziennych, sypialniach i pokojach dziecinnych. Modele nazywane dekoracyjnymi ze względu na wyjątkową stylistykę polecane są do pomieszczeń reprezentacyjnych. Grzejników płytowych nie powinno się natomiast montować w pomieszczeniach o podwyższonej wilgotności, na przykład w łazience.
Grzejniki konwektorowe dzięki swojej podstawowej zalecie – niewielkiej wysokości – idealnie sprawdzają się w pomieszczeniach z tak modnymi ostatnio dużymi przeszkleniami (wielkie okna wychodzące na ogród lub w mieszkaniach typu loft). Dzięki nietypowym wymiarom można je zamontować pod oknami. Ich odmianą są modele kanałowe, na przykład Purmo Aquilo. Przykryte estetyczną kratką są w zasadzie niewidoczne, montuje się je więc tam, gdzie ściana jest całkowicie przeszklona. Dodatkowo zapobiegną skraplaniu się pary wodnej na szybie.
Grzejniki łazienkowe dzięki podwyższonej odporności na korozję idealnie nadają się właśnie do łazienki. Ich drabinkowa konstrukcja jest bardzo funkcjonalna - można na niej suszyć ręczniki. Z kolei wyposażenie grzejnika w grzałkę elektryczną przyda się poza sezonem grzewczym, gdy chwilowo na dworze zrobi się zimniej. Popularne „drabinki” świetnie nadają się także do innych pomieszczeń – mogą być ozdobą kuchni lub pełnić rolę wieszaka w przedpokoju.
 
Dla kogo podłogówka? - Danuta Szutkowska
Wodne ogrzewanie podłogowe coraz popularniejsze rozwiązanie nadaje się do wszystkich pomieszczeń, ale ze względu na komfortowy efekt ciepłej podłogi polecane jest przede wszystkim do łazienki, pokojów dziennych i dziecięcych. W łazience ogrzewanie podłogowe zapewnia przyjemnie ciepłą posadzkę, a zachlapana wodą podłoga szybko wysycha. Ze względu na zwykle małą powierzchnię podłogi często stosuje się tutaj kombinację ogrzewania podłogowego z grzejnikiem drabinkowym. Podłogówka sprawdzi się w pomieszczeniach, gdzie liczy się każdy centymetr powierzchni - niewielkim przedpokoju czy zabudowanej kuchni. W przedpokoju dodatkowo sprawi, że przemoczone buty będzie można wysuszyć stawiając je na podłodze zamiast kłaść na grzejnikach. Także mokra posadzka przy wejściu wyschnie szybciej. Zdecydowanie zalecamy to rozwiązanie, gdy podłoga w pokojach dziennych pokryta jest modnymi ostatnio płytkami gresowymi czy kamiennymi. Inaczej posadzka będzie po prostu nieprzyjemnie zimna i nieprzytulna. Pamiętajmy, że w salonach otwartych na klatkę schodową lub bardzo wysokich z antresolą tylko podłogówka ustrzeże nas przed „uciekaniem” ciepła do góry. Ogrzewanie podłogowe ponadto sprawdza się w domach alergików – nie powoduje unoszenia się kurzu i zapewnia najzdrowszy dla człowieka rozkład ciepła w pomieszczeniu.
 
 
Modny sezon grzewczy – Robert Skomorowski
 
Design urządzeń grzewczych także podlega modom.
Najsilniejszy trend tej jesieni to bliskie spojrzenie na fakturę materiału, z którego wykonano przedmioty dekoracyjne lub użytkowe. Projektanci inspirują się naturą, gdzie każdy kamień czy drzewo mają swoją własną, niepowtarzalną strukturę. Inaczej odbija światło, odmiennie zachowuje się pod dotykiem dłoni. Zastosowanie materiałów o różnych fakturach wykończenia we wnętrzu daje niepowtarzalne efekty, zwłaszcza w przypadku zachowania spójnej gamy kolorów. Obowiązują szlachetne i stonowane – biele, beże, brązy i szarości z akcentami fioletu czy zgaszonej czerwieni. Zróżnicowane faktury zapewniają grę światła i cienia oraz sprawiają, że spokojne barwy ożywają i nie są nudne. Do tej stylistyki dopasowujemy oczywiście także elementy użytkowe, w tym grzejniki. Dzięki designerskim propozycjom nie jest to trudne. Jako uzupełnienie takiego wystroju wnętrza marka Purmo proponuje grzejniki pionowe Kos lub Faro w wersji metalicznej lub grzejniki granitowe Likoma. Bardzo efektowne są wykończenia metaliczne, zwłaszcza w wersji, w której grzejniki pokryte są specjalną farbą o chropowatej strukturze. Dzięki niej ich powierzchnia przypomina wyglądem szorstką skałę wulkaniczną. Delikatnie opalizujące drobinki genialnie załamują światło. Do wyboru są trzy głębokie, intensywne odcienie szarości – smolisty Metal Black, grafitowy Metal Grey oraz najjaśniejszy Metal Alu. Ta efektowna wersja wykończenia nie jest wcale droga - dopłata wynosi tylko 15% ceny wyjściowej, co w porównaniu do grzejników kolorowych jest atrakcyjną propozycją.
 
Harmonia elementów pionowych i poziomych to zabieg szczególnie lubiany przez stylistów wnętrz ze względu na… magiczne właściwości. W zależności od proporcji, potrafią dodać pomieszczeniu lekkości, optycznie powiększyć lub zmniejszyć, uszlachetnić. Piony i poziomy pojawiają się w formie pasów na dekoracjach czy obiciach, a także na meblach, które są albo bardzo niskie, albo wysokie i wąskie. Graficzne, kolorowe, psychodeliczne – wszystkie są modne. Jakie grzejniki pasują do wnętrz o wysublimowanej harmonii elementów wertykalnych i horyzontalnych? Oczywiście niestandardowe – pionowe lub bardzo niskie. Marka Purmo proponuje na przykład dekoracyjne modele Kos i Faro lub konwektorowy Narbonne. Modele pionowe świetnie wyglądają jako kontrast do wnętrza urządzonego za pomocą niskich komód i kanapy. Z kolei modele poziome, bardzo niskie, polecane są do wnętrz z dużymi oknami. Taki grzejnik można bowiem zamontować pod oknem, zgodnie z zasadami dotyczącymi minimalizowania strat ciepła.
 
W ostatnim sezonie w modzie rządziły niezwykłe konstrukcje. Nosiliśmy ubrania o wyraźnych kształtach lub luźne i miękkie, którym formę nadaje ciało oraz dodatki. Teraz ta tendencja przenosi się do wnętrz. Krzesła przypominające awangardowe rzeźby, ludowe wycinanki na dywanach i tapetach, stoliki z blatami zawieszonymi na wygiętych w niezwykłe kształty nogach… forma i konstrukcja zawładnęły designem. Jest to propozycja dla osób odważnych i dysponujących przestrzennym mieszkaniem. Skomplikowane wzory ożywają bowiem jako element dominujący w otwartym, minimalistycznym wnętrzu. Najnowsze tendencje wzięli sobie do serca także projektanci przedmiotów użytkowych, w tym grzejników. Przestrzenne formy grzejników można znaleźć przede wszystkim wśród modeli rurkowych (potocznie nazywanych łazienkowymi) – na przykład Purmo Anafi, Kea lub Imia.

Artykuł dodał: Kamil Bielicki

Wszelkie prawa zastrzeżone. Copyright by buduj.com.pl © 2006 - 2024

Developed by Brodex | projekt graficzny: Marcin Gleń
serwery tani hosting w aBajt