Nr: #8192 Info: mysql_connect(): The mysql extension is deprecated and will be removed in the future: use mysqli or PDO instead in /home/budujcom/public_html/index.php at 19 line
Buduj.com.pl - Portal budowlany
Nr: #8192 Info: mysql_connect(): The mysql extension is deprecated and will be removed in the future: use mysqli or PDO instead in /home/budujcom/public_html/ads/libraries/lib-db.inc.php at 76 line

Węgiel wraca do łask

Instalacja właściwego systemu ogrzewania jest ważną decyzją. Jej konsekwencje – szczególnie finansowe – odczuwamy przez wiele lat. Coraz więcej osób i instytucji decyduje się więc na kotły węglowe, które są najtańsze w użytkowaniu.

Wyboru systemu ogrzewania dokonujemy najczęściej przy budowie nowego domu. Warto jednak zastanowić się nad zmianą systemu ogrzewania, którego używamy obecnie. Mamy coraz większe możliwości wyboru. Jedną z nich jest użytkowanie kotłów spalających tani węgiel brunatny.

 
Ekologiczne spalanie
 
Kotły na węgiel brunatny bardzo dobrze sprawdzają się w domach jednorodzinnych, kotłowniach osiedlowych czy zakładowych. Ważne jest miejsce, gdzie można ustawić kocioł. Na kotłownie nadaje się małe pomieszczenie np. w piwnicy lub w przybudówce. Jednym z najbardziej ekologicznych paliw stałych jest odpowiednio przygotowany węgiel brunatny. Dzięki specjalnym kotłom spalanie jest częściowo zautomatyzowane. To sprawia, że ogrzewanie domu przestaje wiązać się z uciążliwą pracą. - Ogrzewanie węglem długo kojarzyło nam się z dymem, sadzą i popiołem. Teraz jednak jest nie tylko tanie, ale i równie ekologiczne, jak ogrzewanie gazem czy olejem opałowym – mówi Rafał Tomaszewski, dyrektor do spraw handlowych w Kopalni Węgla Brunatnego „Sieniawa”, dystrybutora kotłów na węgiel brunatny. – Dzięki wysokiej sprawności spalania, 75-80 proc., niskiej emisji CO i NO, ogrzewanie węglem brunatnym nie stanowi zagrożenia dla środowiska naturalnego – dodaje R. Tomaszewski.
 
Wygoda użytkowania
 
Mechanizm działania kotła nie jest skomplikowany. Znajduje się w nim ruszt obrotowy, na którym dokonuje się spalanie. Obroty rusztu sterowane są automatycznie – w zależności od naszego zapotrzebowania na ciepło. Po rozpaleniu kocioł utrzymuje żar przez kilka dni i nie ma potrzeby rozpalać go codziennie. Nie musimy więc stale kontrolować pracy kotła, wystarczy jeden przycisk. Ponowne uruchamianie pieca może następować poprzez automatyczne nastawianie. Również proces spalania nie wymaga bieżącej regulacji. „Inteligentny” piec sam pobiera odpowiednią ilość węgla do spalania.
 
 
Niskie koszty, duża wydajność
 
Paliwa stałe są tańsze nawet o kilkadziesiąt procent od gazu czy oleju opałowego. Przykładem ich zastosowania może być spółdzielnia mieszkaniowa Wilkowo, w gminie Świebodzin – Od czterech lat korzystamy z automatycznych kotłów na węgiel brunatny i biomasę. Wcześniej używaliśmy też węgla, ale kamiennego. Brunatny okazał się znacznie tańszy i nasi lokatorzy mają obecnie jedne z najniższych cen centralnego ogrzewania w województwie lubuskim – mówi Krzysztof Kaźmierczyk, prezes zarządu spółdzielni.
Kotłyumożliwiają podgrzewanie zarówno wody w instalacjach grzewczych, jak i wody użytkowej. - Wydajność energetyczna kotłów na węgiel brunatny jest bardzo duża - mówi Kamil Mieleszko, właściciel Ośrodka Wypoczynkowego „Kormoran” z Sulęcina, który także ogrzewa swój ośrodek węglem brunatnym. – Za pomocą pieców, o łącznej mocy 260 kW, ogrzewamy powierzchnię 2000 m², łącznie z basenem i restauracją oraz około 1,5 tys. litrów ciepłej wody. Ponadto zaletą jest to, że popiół pozostały po spalaniu węgla brunatnego można wykorzystać jako nawóz np. do ogródka – dodaje K.Mieleszko.
Warto rozważyć opcję zainstalowania kotła na paliwo stałe w swoim domu lub firmie. Jeśli dodatkowo zależy nam na ekologii, węgiel brunatny Propal jako paliwo, którym będziemy ogrzewać może być dobrym rozwiązaniem.

Artykuł dodał: Kamil Bielicki

Wszelkie prawa zastrzeżone. Copyright by buduj.com.pl © 2006 - 2024

Developed by Brodex | projekt graficzny: Marcin Gleń
serwery tani hosting w aBajt