Nr: #8192 Info: mysql_connect(): The mysql extension is deprecated and will be removed in the future: use mysqli or PDO instead in /home/budujcom/public_html/index.php at 19 line
Buduj.com.pl - Portal budowlany
Nr: #8192 Info: mysql_connect(): The mysql extension is deprecated and will be removed in the future: use mysqli or PDO instead in /home/budujcom/public_html/ads/libraries/lib-db.inc.php at 76 line

Ogrzewanie - ale jakie?

Sposobów na ogrzanie domu, instytucji czy przedsiębiorstwa jest wiele. Można zdecydować się na ogrzewanie gazowe, elektryczne, olejowe. Coraz popularniejsze jednak staje się ogrzewanie węglowe – najtańsze i nowoczesne.

 

W zależności od środków jakimi dysponujemy, od miejsca i naszych potrzeb możemy zdecydować się na klika wariantów ogrzewania. W dobie wciąż drożejącej energii ludzie z zapałem wyszukują nowych rozwiązań o niższym koszcie eksploatacji. Poniżej przedstawiamy kilka wariantów ogrzewania.

Popularny gaz

 Jeśli mówimy o gazie płynnym to najczęściej myślimy o propanie lub butanie. Gaz ten pod niewielkim ciśnieniem i w postaci cieczy można magazynować w małych pojemnikach. Założenie instalacji gazowej na gaz płynny wymaga specjalnego przygotowania. Miejsce na zbiornik powinno znajdować się poza domem lub pod ziemią, nigdy w domu. Koszty zakupu, zamontowania takiego urządzenia wraz z doprowadzeniem go do domu są dość wysokie. Dlatego popularna jest dzierżawa lub wypożyczenie zbiornika od dystrybutorów gazu płynnego. Zła instalacja zbiornika może być bardzo niebezpieczna dla mieszkańców. Przy montażu instalacji gazowej trzeba pamiętać o profesjonalnym założeniu zbiornika, dobraniu odpowiednich rur i załatwieniu pozwolenia.
 
 
Ekologicznie i tanio
 
Coraz więcej zwolenników znajdują dziś kotły spalające węgiel brunatny. Ogrzewanie węglem kojarzyło się do tej pory z brudem i uciążliwością. - Tymczasem nowoczesne kotły spełniają wysokie normy ochrony środowiska, są łatwe w obsłudze, w pełni zautomatyzowane, nie ma także kłopotu z utrzymaniem ich w czystości – mówi Rafał Tomaszewski, dyrektor ds. handlu w Kopalni Węgla Brunatnego Sieniawa, dystrybutora kotłów Carborobot i Ekoefekt. – Ponadto trzeba pamiętać, iż węgiel jest najtańszym obecnie paliwem na rynku – dodaje R. Tomaszewski. Zalety kotłów centralnego ogrzewania można już dostrzec w szkołach, szpitalach, zakładach ogrodniczych, a także w domach jednorodzinnych, czyli wszędzie tam gdzie istnieje potrzeba utrzymywania automatycznie sterowanej, stałej temperatury pomieszczeń.
Paliwo grzewcze, jakim jest węgiel brunatny jest również sposobem na zmniejszenie wydzielania do środowiska szkodliwych substancji, gdzie w dobie szczególnej dbałości o ekosystem, jest to sprawa priorytetowa. Kotły wyposażone w najnowsze technologię wydzielają niskie stężenia CO i NO. Dodatkowo posiadają wysoką sprawność spalania na poziomie 75-85 proc, a zamiast uciążliwego dymu z komina wydobywa się jedynie para wodna. Co ciekawe, innym paliwem, które można wykorzystać w tego typu kotle jest równie nieszkodliwa dla środowiska biomasa.
 
Wygodnie, ale drogo
 
Ogrzewanie na prąd jest wygodne, nie wymaga kotłowni, składu i komina. Pod pojęciem ogrzewania elektrycznego kryje się kilka wariantów: grzejniki (miejscowe lub podłogowe), ogrzewacze akumulacyjne, konwektory i płyty promieniujące.
         Ceny energii jednak idą w górę i rachunek za ogrzewanie, zwłaszcza w zimowe dni, może przyprawić o ból głowy, nawet jeśli mamy rozliczenia w systemie dwustrefowym. Od 1 lipca 2007 roku możemy wybrać dostawcę energii. Trzeba jednak pamiętać, że na koszt energii składają się: opłaty za pobrany prąd, abonament oraz opłaty związane z dystrybucja i przesyłem energii.
 
Kotły na olej
 
Olej opałowy jest chętnie stosowany głównie w domkach jednorodzinnych. Ma niską zawartość siarki, a kotły olejowe są w pełni zautomatyzowane. Mankamentem ogrzewania olejowego jest, oprócz wydzielenia miejsca na kotłownię (w przeciwieństwie do gazu – może znajdować się w domu), potrzeba jego magazynowania w specjalnych zbiornikach. Przy kotłach olejowych trzeba pamiętać także o okresowym regulowaniu palnika i czyszczeniu filtrów oleju. Należy także kontrolować przewody wentylacyjne.

Artykuł dodał: Kamil Bielicki

Wszelkie prawa zastrzeżone. Copyright by buduj.com.pl © 2006 - 2024

Developed by Brodex | projekt graficzny: Marcin Gleń
serwery tani hosting w aBajt