Nr: #8192 Info: mysql_connect(): The mysql extension is deprecated and will be removed in the future: use mysqli or PDO instead in /home/budujcom/public_html/index.php at 19 line
Buduj.com.pl - Portal budowlany
Nr: #8192 Info: mysql_connect(): The mysql extension is deprecated and will be removed in the future: use mysqli or PDO instead in /home/budujcom/public_html/ads/libraries/lib-db.inc.php at 76 line

Grzejnikowy zawrót głowy

Każdy, kto planuje wymianę lub zakup nowych grzejników, wie, że nie jest to zadanie łatwe. Konwektorowe, płytowe, żeberkowe, a może ozdobne? Które wybrać i jak je podłączyć?

Model grzejnika należy dopasować do rodzaju instalacji jaką posiadamy w domu oraz charakteru i funkcji pomieszczeń. Budując nowy dom, już na początku prac instalacyjnych warto dokładnie określić rozmieszczenie wybranego sprzętu grzewczego. - Optymalną cyrkulację powietrza zapewnia mocowanie pod parapetem, albo w pobliżu drzwi – czyli tam gdzie straty ciepła są największe - wyjaśnia Andrzej Durda, z firmy TECE, producenta instalacji sanitarnych i grzewczych - Jeśli kaloryfer ma znaleźć się na jednej ze ścian pozbawionej okna, powinniśmy nad nim umieścić dodatkową osłonę. Dzięki temu powietrze będzie się przemieszczać do wnętrza pomieszczenia, a na ścianie nie powstaną czarne i nieestetyczne smugi. Pozostaje jeszcze pytanie jaki grzejnik kupić?

Gorący temat

 Jednym z najczęściej wybieranych modeli na rynku są grzejniki płytowo- konwektorowe. Można je stosować w każdym pomieszczeniu, są wydajne, a dodatkowo szybko nagrzewają pomieszczenia np. po obniżeniu temperatury na noc.
Drugą grupą są grzejniki żeberkowe np. żeliwne bądź aluminiowe. Nowoczesne modele w niewielkim stopniu przypominają te znane sprzed kilkudziesięciu lat. Ich podstawową zaletą jest wysoka odporność na działanie korozji. Niestety, tych aluminiowych nie można łączyć z instalacją miedzianą, a żeliwne są dość ciężkie, dlatego lepiej nie montować ich na słabych ścianach.
Grzejniki konwektorowe – oddające ciepło wyłącznie przez konwekcję, powodującą silny ruch powietrza - najlepiej instalować w kanałach pod oknami lub przeszklonymi ścianami. Dzięki temu w miejscach tych utworzy się swego rodzaju kurtyna cieplna, zapewniająca optymalny komfort cieplny w pomieszczeniu.
Na rynku dostępne są także grzejniki ozdobne – przeznaczone głównie do łazienek, ale także przedpokoi. Oprócz funkcji dekoratorskich znakomicie uzupełniają system ogrzewania i mają wiele zalet praktycznych – można na nich suszyć np. ręczniki.
 
Podłączenie z góry czy z boku?
 
Sposób podłączenia grzejników zależy od rodzaju rur zastosowanych do budowy instalacji oraz tego jak zostały poprowadzone – w podłodze czy w ścianie.
- Precyzyjne podłączenie zdecydowanie najłatwiej wykonać, przy użyciu rur wielowarstwowych np. TECEflex – dodaje Andrzej Durda – Są bardzołatwe w montażu i można je wyginać bez obawy, że pękną. Najbardziej estetyczne jest podłączenie boczne. W tym wypadku nie ma potrzeby przycinania posadzki, a rury są najmniej widoczne.
Możemy także zdecydować się na zastosowanie specjalnych zestawów i zaworów odcinających umożliwiających łatwy demontaż grzejnika bez konieczności opróżniania instalacji np. w trakcie sezonowych i gruntownych porządków w domu.

Artykuł dodał: Kamil Bielicki

Wszelkie prawa zastrzeżone. Copyright by buduj.com.pl © 2006 - 2024

Developed by Brodex | projekt graficzny: Marcin Gleń
serwery tani hosting w aBajt