Nr: #8192 Info: Function set_magic_quotes_runtime() is deprecated in /home/budujcom/public_html/ads/config.inc.php at 597 line

NIŻSZE CZYNSZE ZA POWIERZCHNIE PRZEMYSŁOWE JAKO EFEKT GLOBALNEGO SPADKU POPYTU NA TOWARY

W 2009 r. czynsze za nieruchomości przemysłowe obniżyły się średnio o 5,5% wskutek bezprecedensowego spadku popytu konsumentów na towary spowodowanego ogólnoświatową recesją. Dane raportu firmy Cushman & WakefieldIndustrial Space Across the World (Powierzchnie przemysłowe na świecie) pokazują, że kompresję czynszów odczuły wszystkie regiony na świecie, po raz pierwszy od 15 lat, odkąd zostały objęte badaniem.

 

  • Londyński Heathrow najdroższą lokalizacją na świecie; na kolejnych miejscach rankingu uplasowały się Tokio i Hongkong.
  • Największe spadki czynszów odnotowano w krajach Azji i Pacyfiku, natomiast najbardziej odpornym regionem jest Ameryka Południowa.
Czynsze za powierzchnie przemysłowe są kluczowym wskaźnikiem kondycji gospodarczej i są nierozerwalnie związane z poziomem produkcji i konsumpcji. W 2009 r. wystąpił wyraźny spadek czynszów, ale pod koniec roku pojawiły się oznaki ich stabilizacji. Według przewidywań firmy Cushman & Wakefield pod koniec 2010 r. nastąpi wzrost czynszów, który będzie uzależniony od tempa ożywienia globalnego eksportu.
 
W rankingu 49 najdroższych lokalizacji na świecie londyński Heathrow utrzymał pozycję lidera z kosztami najmu na poziomie 200 EUR/mkw./rok, tj. ok. 1/3 więcej niż w Tokio, które znalazło się na drugim miejscu (152 EUR/mkw./rok). Na trzecim miejscu uplasował się Hongkong z kosztami najmu wynoszącymi 146 EUR/mkw./rok.
 
Najdroższe lokalizacje powierzchni przemysłowych na świecie w 2010 r.
(Źródło: Cushman & Wakefield)
Pozycja w 2009 r.
Pozycja w 2010 r.
Lokalizacja
Kraj
Koszt najmu* EUR/mkw./rok
Koszt najmu* USD/stopa kw./rok
1
1
Heathrow w Londynie
Wielka Brytania
200,28
26,67
2
2
Tokio
Japonia
151,73
20,03
9
3
Hongkong
Chiny
145,89
19,41
4
4
Genewa
Szwajcaria
139,15
18,35
8
5
Oslo
Norwegia
135,00
17,96
6
6
Helsinki
Finlandia
132,00
17,56
3
7
Dublin
Irlandia
129,00
17,17
11
8
Paryż
Francja
115,00
15,31
12
9
Sztokholm
Szwecja
107,80
14,37
14
10
Sydney
Australia
92,83
12,36
 
 
W kilku lokalizacjach świata odnotowano wzrost stawek czynszu, głównie ze względu na brak podaży powierzchni wysokiej jakości dostępnej do najmu lub większą odporność powierzchni logistycznej na spadek koniunktury. Największe wzrosty odnotowano w dwóch lokalizacjach w Indiach: Gurgaon (New Delhi) i Chakan (Pune) – odpowiednio 16,7% i 15,4%.
 
Największe wzrosty czynszów za powierzchnię przemysłową w 2009 r.
(Źródło: Cushman & Wakefield)
 
Pozycja w 2010 r.
Lokalizacja
Kraj
Wzrost czynszów
1
Gurgaon (New Delhi)
Indie
16,7%
2
Chakan (Pune)
Indie
15,4%
3
Rio de Janeiro
Brazylia
10,3%
4
Calabarzon
Filipiny
8,3%
5
Oslo
Norwegia
8,0%
6
Ottawa
Kanada
7,3%
7
Petaling Jaya
Malezja
5,9%
8
Warszawa
Polska
5,0%
9
Montreal
Kanada
4,3%
10
Sao Paulo
Brazylia
3,7%
 
Na rynku europejskim wystąpiła polaryzacja zmian stawek czynszu: w Europie Zachodniej odnotowano w ciągu roku spadek tylko o 3%, natomiast w Europie Środkowo-Wschodniej czynsze obniżyły się o ponad 12%. W krajach nadbałtyckich, tj. Łotwie, Estonii i na Litwie, spadki czynszów wyniosły ponad 30%. W Rosji i na Ukrainie czynsze zmniejszyły się odpowiednio o 21% i 22%. Największy spadek czynszów w Europie Zachodniej odnotowano w Irlandii (-20%).
 
Najmniejszy spadek czynszów odczuły kraje Ameryki Południowej – tylko o 0,1%, natomiast w najważniejszych lokalizacjach Sao Paolo i Rio de Janeiro w Brazylii odnotowano ich wzrost. Te dwa miasta są obecnie na drugim i trzecim miejscu rankingu pod względem kosztów najmu w obu Amerykach. Ottawa w Kanadzie, gdzie odnotowano wzrost czynszów o 7% do poziomu 91 EUR/mkw./rok, jest aktualnie najdroższą lokalizacją w obu Amerykach. Miasto to zdeklasowało w rankingu półwysep San Francisco w USA, który przesunął się na piątą pozycję w wyniku spadku czynszów w tym regionie o 8%.
 
Wśród regionów największy spadek czynszów o 6,4% odnotowano w krajach Azji i Pacyfiku. W Australii i Singapurze czynsze obniżyły się najbardziej – odpowiednio o 17% i 16%. Pomimo spadku czynszów o 13% w ubiegłym roku, Tokio jest nadal najdroższą lokalizacją w regionie. W Indiach i Chinach, które są najprężniejszymi gospodarkami regionu, czynsze obniżyły się w ubiegłym roku o 8% wskutek spadku eksportu i ograniczenia produkcji przemysłowej. Natomiast w Indonezji, Malezji i na Filipinach czynsze wzrosły odpowiednio o 3%, 6% i 8% z powodu niedoboru obiektów wysokiej klasy.
 
Barrie David, starszy analityk w firmie Cushman & Wakefield, powiedział: „Pod koniec 2009 r. wzrost eksportu i produkcji w wielu lokalizacjach przyczynił się do ożywienia popytu, który będzie nadal rósł w najbliższych miesiącach. Zdecydowanie poprawiły się prognozy na 2010 r. i trwałe ożywienie gospodarki światowej doprowadzi także do stabilnego trendu wzrostowego stawek czynszu pod koniec roku”.
 
John Siu, dyrektor generalny na Hongkong i południowe Chiny w firmie Cushman & Wakefield, powiedział: „Do wzrostu czynszów za powierzchnie przemysłowo-magazynowe w Hongkongu w ostatnich sześciu do dwunastu miesięcy przyczyniał się głównie silny popyt na wysokiej jakości nieruchomości magazynowe ze strony użytkowników, a w szczególności operatorów logistycznych, wynikający ze stopniowego ożywienia gospodarki oraz rosnącego importu i eksportu. Obecnie obserwujemy wzmożone zainteresowanie zagranicznych firm otwieraniem nowych centrów dystrybucyjnych w Hongkongu obsługujących rynki krajów Azji i Pacyfiku. Ponadto silny popyt generują najemcy z sektora bankowego i informatycznego, którzy chcą tworzyć centra danych w wysokiej jakości budynkach przemysłowo-magazynowych. W najbliższych 12-18 miesiącach czynsze za powierzchnie przemysłowo-magazynowe w Hongkongu mogą wzrosnąć o 10-15%. Rosnący popyt prawdopodobnie zaspokoi nowy obiekt Interlink, który zostanie oddany do użytku na początku 2012 r. i będzie oferować ok. 223.000 mkw. nowoczesnej powierzchni magazynowej”.
 
Tomasz Mika, starszy negocjator w dziale powierzchni przemysłowo-magazynowych polskiego oddziału Cushman & Wakefield, powiedział: „Gwałtownie malejący popyt oraz wysoki poziom pustostanów w 2009 r. spowodowały spadek czynszów w większości regionów Polski, takich jak Polska Centralna czy Śląsk. Pomimo mniejszego popytu niewielka podaż nowoczesnych powierzchni magazynowych w lokalizacjach miejskich, głównie w Warszawie, spowodowała nieznaczny wzrost kosztów najmu i tym samym awans Warszawy w zestawieniu najdroższych lokalizacji przemysłowych na świecie. W 2010 r. przewidywana jest stabilizacja poziomu czynszów, z tendencją wzrostową w przypadku nowej powierzchni”.
 
Koniec
 
 
Inne raporty na temat aktualnych kwestii dotyczących nieruchomości, trendów oraz danych statystycznych o rynkach z całego świata można znaleźć na stronie firmy Cushman & Wakefield www.cushmanwakefield.com w dziale Knowledge Center.
 
Nota dla Wydawcy:
Cushman & Wakefield jest wiodącą na świecie firmą świadczącą usługi doradcze na rynku nieruchomości komercyjnych. Powstała w 1917 r. i obecnie zatrudnia ponad 15 000 pracowników w 230 biurach w 58 krajach. Firma reprezentuje wielu klientów, od niedużych organizacji po korporacje umieszczane w rankingu „Fortune 500”. Cushman & Wakefield oferuje pełen zakres usług w czterech głównych obszarach: Obsługa Transakcji (reprezentowanie najemców i wynajmujących na rynku powierzchni biurowych, przemysłowych i handlowych), Rynki Kapitałowe (sprzedaż nieruchomości, zarządzanie inwestycyjne nieruchomościami, bankowość inwestycyjna i wycena; finansowanie dłużne i kapitałowe), Rozwiązania dla Klienta (zintegrowane strategie w zakresie nieruchomości na rzecz dużych korporacji i właścicieli nieruchomości) oraz Usługi Doradcze (doradztwo w zakresie prowadzenia działalności i nieruchomości). Cushman & Wakefield jest uznanym liderem w dziedzinie badań światowego rynku nieruchomości i publikuje szereg raportów, które dostępne są w części Knowledge Center na stronie www.cushmanwakefield.com.

Artykuł dodał: Kamil Bielicki

Wszelkie prawa zastrzeżone. Copyright by buduj.com.pl © 2006 - 2019

Developed by Brodex | projekt graficzny: Marcin Gleń
serwery tani hosting w aBajt