Nr: #8192 Info: Function set_magic_quotes_runtime() is deprecated in /home/budujcom/public_html/ads/config.inc.php at 597 line

Produkty BASF wnoszą istotny wkład w budowę najwyższego budynku na świecie

Ponad 800 metrów, 160 pięter - Burj Dubai wspina się w niebo nad Dubajem. 4 stycznia 2010 roku dokonano otwarcia najwyższego budynku na świecie. Domieszki do betonu marki Glenium SKY firmy BASF istotnie przyczyniły się do ustanowienia nowego światowego rekordu wysokości. Burj Dubai zepchnął z wyraźną przewagą na drugie miejsce wysokie na 509 metrów centrum finansowe Taipei 101 na Tajwanie.

Pięć lat budowy, wysokość przyprawiająca o zawrót głowy i ekstremalne warunki klimatyczne. Burj Dubai stawiał szczególne wymagania wobec superplastyfikatorów do betonu: dzięki wysokowydajnemu superplastyfikatorowi do betonu Glenium SKY firmy BASF możliwe było nieprzerwane pompowanie betonu na wysokość 600 metrów. W fundamenty i w naziemną część budynku Burj Dubai wlano około 180 tys. m3 betonu z dodatkiem upłynniacza do betonu Glenium.

 „Budowa Burj Dubai jest genialnym osiągnięciem myśli inżynierskiej. Jesteśmy dumni z tego, że dzięki naszym produktom mogliśmy mieć swój udział w tym sukcesie“ – mówi dr Tilman Krauch, kierownik działu Construction Chemicals firmy BASF.
 
Domieszki do betonu na bazie polimerów z eterów polikarboksylowych umożliwiają osiągnięcie dużej płynności betonu i zapobiegają utracie konsystencji mimo wysokiego ciśnienia podczas pompowania. Dzięki Glenium SKY można na miejscu łatwo produkować beton bez utraty jego jakości. Jednocześnie superplastyfikatory Glenium SKY polepszają wczesną wytrzymałość betonu. Beton nowo wylanego piętra szybko osiąga wystarczającą wytrzymałość, dzięki czemu można bez zwłoki budować następne piętra. W ten sposób Glenium SKY umożliwił szybkie postępy budowy. Co tydzień budowano na Burj Dubai dwa piętra, przy średnim w Dubaju tempie budowy jednej kondygnacji tygodniowo.
 
Dużym wyzwaniem dla budowniczych najwyższej budowli świata były warunki klimatyczne na miejscu: temperatury w Dubaju wahają się nie tylko między 10°C zimą a 50°C latem, również dobowe różnice temperatur sięgają 20°C. Glenium SKY i ekspertyzy zespołu BASF umożliwiły mimo to utrzymanie niezmiennie wysokiej jakości betonu.
 
Dodatkowo ogromna wysokość Burj Dubai powoduje ekstremalny nacisk na strukturę betonu. Aby mimo to wieżowiec nie zawalił się, trzeba nadać betonowi wytrzymałość na zgniatanie 80 N/mm2. Wartość ta odpowiada naciskowi ciężaru małego samochodu osobowego na powierzchnię wielkości wielkiego palca u nogi. Tu również Glenium SKY nie zawiódł. Wysoka wytrzymałość nadaje ponadto konstrukcji betonowej długą żywotność i umożliwia długotrwałe użytkowanie budynku. 
 
Informacje dla redakcji:
 
BASF oferuje Państwu możliwość pobrania aktualnych zdjęć prasowych pod następującym adresem: www.basf.de/pressefotos/bauenundwohnen.
 
Materiały wideo na temat „Zrównoważone budownictwo w Zjednoczonych Emiratach Arabskich” znajdą Państwo pod adresem: www.tvservice.basf.com.
 
O dziale Chemii Budowlanej (Construction Chemicals)
 
Dział Construction Chemicals jest wiodącym oferentem systemów chemicznych i preparatów dla klientów z branży budowlanej. Poprzez ciągłe innowacje oraz rozwiązania dokładnie dopasowane do potrzeb dział ten wspiera swoich klientów w odnoszeniu sukcesów rynkowych. Pion Admixture Systems w szczególności wspiera klientów przy produkcji betonu towarowego, prefabrykatów i innych wyrobów z betonu oraz w budowie tunelów i kopalni. Pion Construction Systems oferuje takie produkty, jak posadzki sportowe i przemysłowe, systemy warstwowej izolacji cieplnej, systemy elewacyjne, dylatacje, impregnaty do drewna, a w szczególności materiały wykończeniowe, jak zaprawy murarskie, zaprawy naprawcze, zaprawy do wypełniania szczelin, kleje do płytek ceramicznych lub systemy uszczelnień. Ten dział przedsiębiorstwa prowadzi zakłady produkcyjne i centra dystrybucyjne w ponad 50 krajach,
 
 
O firmie BASF
 
BASF (The Chemical Company) jest wiodącą firmą chemiczną na świecie. Paleta produktów obejmuje chemikalia, tworzywa sztuczne i środki uszlachetniające oraz środki ochrony roślin, chemię specjalistyczną, a także ropę i gaz. Jako niezawodny partner w biznesie BASF pomaga swoim klientom, działającym w niemal wszystkich branżach, w osiąganiu sukcesu. Najwyższej jakości produkty oraz nowoczesne rozwiązania technologiczne BASF przyczyniają się do rozwiązania globalnych wyzwań, takich jak ochrona klimatu, energooszczędność, wyżywienie i mobilność. W roku 2008 firma BASF osiągnęła obroty w wysokości ponad 62 miliardów euro, pod koniec roku zatrudniała ok. 97 tys. pracowników. BASF jest notowany na giełdach we Frankfurcie (BAS), Londynie (BFA) i Zurychu (AN). Dalsze informacje na temat firmy BASF znajdą Państwo na stronie internetowej www.basf.com.      
 

Artykuł dodał: Kamil Bielicki

Wszelkie prawa zastrzeżone. Copyright by buduj.com.pl © 2006 - 2019

Developed by Brodex | projekt graficzny: Marcin Gleń
serwery tani hosting w aBajt