Nr: #8192 Info: mysql_connect(): The mysql extension is deprecated and will be removed in the future: use mysqli or PDO instead in /home/budujcom/public_html/index.php at 19 line
Buduj.com.pl - Portal budowlany
Nr: #8192 Info: mysql_connect(): The mysql extension is deprecated and will be removed in the future: use mysqli or PDO instead in /home/budujcom/public_html/ads/libraries/lib-db.inc.php at 76 line

Basen jak z włoskiej rezydencji

Odpowiednio wkomponowany w przestrzeń przydomowego ogrodu basen, to nie tylko luksusowa ozdoba naszej posesji.

Zanim rozpoczniemy budowę wymarzonego basenu, musimy wybrać odpowiednie dla niego miejsce. Przede wszystkim teren przeznaczony na basen nie powinien się znajdować w zbyt dużej odległości od domu. Stosunkowo bliskie położenie basenu i budynku mieszkalnego ułatwia przeprowadzenie i podłączenie instalacji wodnej oraz elektrycznej. Warto też upewnić się, że podłoże w którym umieszczona zostanie niecka basenu (optymalna jej głębokość to 1,5 m) nie skrywa żadnych podziemnych instalacji lub potężnych korzeni drzew. Ponadto przy planowaniu położenia basenu, warto wybrać miejsce, które spełnia następujące warunki. Po pierwsze – przez większość dnia jest nasłonecznione; po drugie – znajduje się w takiej odległości od ogrodzenia, że zapewnia nam poczucie intymności; po trzecie – nie jest usytuowane w bezpośrednim sąsiedztwie liściastych drzew i krzewów (te bowiem łatwo mogą zanieczyścić wodę). Baseny stacjonarne najczęściej wykonuje się z betonu pokrytego ceramiką. Niecki basenów można także zbudować z żelbetonu, z wykładanych folią gotowych elementów PCV, blachy czy z akrylu. Największą trwałość mają jednak baseny betonowe.

Basen źródłem inspiracji  

(fot. Libet) Basen owalny w otoczeniu płyt Venetia
i postarzane kostki Romano – doskonałe rozwiązanie dla tych, którzy lubią eksperymentować  

Średnia wielkość ogrodowego basenu rekreacyjnego to 4x8 m. Prostokątny kształt zbiornika uznawany jest za najbardziej ergonomiczny. Jednak i na tym polu można dać się ponieść wyobraźni i urozmaicić wygląd wymarzonego basenu tak, aby dobrze wpisywał się w otaczającą go przestrzeń i współtworzył niepowtarzalny charakter naszego ogrodu. Odpowiednie usytuowanie basenu oraz dobór jego kształtu mogą zatem stać się doskonałym źródłem inspiracji w kreowaniu przydomowego zacisza w stylu śródziemnomorskim. 

 
Jak nad akwenem śródziemnomorskim
 

Klasyczny prostokątny basen lub taki ze ściętymi narożnikami, z łatwością przeobrazi się w centrum śródziemnomorskiego ogrodu. Oto kilka wskazówek, jak tego dokonać. - Zacznijmy od wykończenia brzegów basenu szeroką opaską z prostokątnych płyt, np. Toscania Libet Impressio, tak aby powstał okazały taras do słonecznych kąpieli. Płyty z tej linii dzięki strukturze kamienia znakomicie oddają klimat śródziemnomorskich zakątków świata, a poza tym dzięki niejednorodnej fakturze zagwarantują użytkownikom bezpieczeństwo i antypośliz-gowość – doradza Lena Herman, projektantka z firmy Libet. – Jeśli natomiast jesteśmy zwolennikami klasycznej kostki powinniśmy wybrać do takich aranżacji kostkę płukaną, np. z grupy Elegante Libet. Faktura tego typu materiałów, złożona z drobnych kruszyw na powierzchni kostki, zagwarantuje użytkownikom bezpieczeństwo. Wybierając kostkę musimy jednak pamiętać o tym, by była utrzymana w charakterze stylu. W tym wypadku bardzo istotny stanie się kolor. Do aranżacji w stylu śródziemnomorskim doskonale nadają się barwy kostek w gamach beży, kości słoniowej czy wszelkich odcieni wypłowiałej słońcem żółci – dodaje architekt Libet. Dla niezdecydowanych co do formy około basenowego tarasu istnieje jeszcze trzecie wyjście: połączenie płyt z kostką brukową. Tu najlepiej sprawdzi się mix kostki postarzanej, np. Libet z grupy Antico i płyt w tonacji śródziemnomorskiej. Te dwa materiały zostały zresztą stworzone do egzystencji w harmonii ze sobą i w takich aranżacjach sprawdzą się doskonale.  

 

(fot. Libet) Dopełnieniem śródziemnomorskiej aranżacji są stylowe meble, kącik zieleni i naczynia z naturalnych materiałów

Taras przy basenie można wyposażyć w drewniane meble ogrodowe – leżanki, fotele i stolik. Dla wygody i dekoracji na siedziska mebli warto położyć poduszki w odcieniu łagodnego beżu, a blat stołu udekorować lnianą serwetą. Kolory charakterystyczne dla śródziemnomorskiego stylu to intensywne beże, biel czy żółcienie. Następnym krokiem powinien być dobór odpowiedniej roślinności. W pobliżu basenu w terakotowych donicach można rozmieścić dekoracyjne cyprysy czy jałowce. Peryferia ogrodu warto obsadzić iglakami, a puste połacie terenu obsypać żwirem i przyozdobić nieoszlifowanymi kamieniami. Te imitować będą spękaną śródziemnomorską ziemię, a odbijając promienie słoneczne dodatkowo nasłonecznią nasz ogród. Przy ogrodzeniu, pergoli lub na ścianie domu można dodatkowo posadzić rośliny pnące – bluszcz czy dzikie wino. Jeśli na terenie ogrodu rośnie jakieś okazałe drzewo, warto w jego cieniu, na trawie, ustawić drewniany stół jadalny i krzesła. Spożywanie posiłków w takim otoczeniu ma swój niepowtarzalny klimat. Zwłaszcza, jeśli w pobliżu stołu w drewnianych skrzynkach usytuujemy wonne zioła (oregano, majeranek, tymianek czy szałwię), które dodadzą smaku rodzinnym biesiadom zarówno wyglądem, jak i zapachem…
A wtedy, gdy spoczniemy wygodnie na leżance w pobliżu basenu, ogrzeje nas popołudniowe słońce i otuli zapach ziół, na pewno poczujemy się jak w luksusowej willi gdzieś na południu Europy. 

Basen na styl włoski czy grecki z łatwością może stać się integralną częścią wielu ogrodów nawet przy domach, które nie mają charakteru typowo śródziemnomorskiego. Jeśli tylko nie są domami w kontrastowym stylu architektonicznym, np. brytyjskim czy rustykalnym, stworzenie podobnej aranżacji powinno idealnie współgrać nie tylko z bryłą budynku, ale i leniwym, letnim nastrojem jego użytkowników. Aranżacja przestrzeni wokół basenu zależy w głównej mierze od naszych upodobań i wyobraźni. Jeśli więc nie styl śródziemnomorski, to może orientalny styl chiński czy kolonialny, albo przyjazny i ludowy w wyrazie rustyk? W końcu to my decydujemy o tym, w jakim ogrodzie chcemy spędzić wakacje…
 
 
 
 
 
Więcej informacji o kostce szlachetnej Libet na stronie www.libet.pl
 
Zdjęcia wykorzystane w informacji pochodzą z archiwum firmy Libet SA.
W przypadku ich wykorzystania proszę o ich odpowiedni podpis – „fot. Libet”.
 Dziękuję.

Artykuł dodał: Kamil Bielicki

Wszelkie prawa zastrzeżone. Copyright by buduj.com.pl © 2006 - 2024

Developed by Brodex | projekt graficzny: Marcin Gleń
serwery tani hosting w aBajt