Nr: #8192 Info: mysql_connect(): The mysql extension is deprecated and will be removed in the future: use mysqli or PDO instead in /home/budujcom/public_html/index.php at 19 line
Buduj.com.pl - Portal budowlany
Nr: #8192 Info: mysql_connect(): The mysql extension is deprecated and will be removed in the future: use mysqli or PDO instead in /home/budujcom/public_html/ads/libraries/lib-db.inc.php at 76 line

Cytrusowa Arkadia w domu - Linia produktów Pokon

Cytrusowe gaje niczym Ogrody Hesperyd mogą zagościć w domowym zaciszu. W pielęgnacji cytryn, mandarynek, pomarańczy i grejpfrutów pomoże odpowiednia hodowla oraz specjalistyczny Nawóz do cytrusów firmy POKON.

Cytryna, Cytrofortunella, Lima Filipińska, Lima Mejera, czy Lizbońska – cytrusy.        To wspaniałe i aromatyczne owoce nazywane przez starożytnych „Złotymi Jabłkami z Ogrodów Hesperyd”. Są najlepszym źródłem witaminy C. Posiadają wysoką zawartość błonnika oraz substancji pektynowych. To również zachwycające piękno kwiatów i świeżość liści, dlatego trudno dziwić się, że na stałe zagościły w domach. Cytrusy zdobią, aromatyzują, ale też smakują, stanowiąc dodatek do herbat, soków i sosów, czy w postaci kandyzowanej do ciast i deserów, zaspokajając nasze podniebienia.

 
Przestrzegając podstawowych zasad hodowli, uprawa cytrusów nie jest trudna. Należy zadbać o odpowiednie podłoże i systematyczne nawożenie np. nawozem płynnym do cytrusów i roślin śródziemnomorskich firmy POKON.
 
Nawóz do cytrusów POKON
 
Rośliny doniczkowe potrzebują specjalnej pielęgnacji chociażby dlatego, że nie rosną w swoim naturalnym środowisku. Potrzebę dożywiania mają również rośliny pochodzące z innej strefy klimatycznej, jak cytrusy. To właśnie dla nich powstał Nawóz do cytrusów POKON.
 
Nawóz do cytrusów POKON charakteryzuje zrównoważony zestaw komponentów, których dobór i proporcje są przeznaczone do pielęgnacji roślin cytrusowych i innych roślin śródziemnomorskich np. oliwek czy fig hodowanych w doniczkach. Zapewnia on optymalny wzrost roślin i stymuluje ich owocowanie.
 
Aby wyhodować dorodne rośliny, w okresie od marca do października, cytrusy powinny być nawożone raz w tygodniu. W przypadku żółknięcia młodych liści zalecane jest stosowanie dolistne Nawozu do cytrusów POKON, ale w mniejszym stężeniu. Zabieg przeprowadzony powinien być rano, gdy promienie słoneczne nie padają bezpośrednio na roślinę.
 
Warto pamiętać, że cytrusy lubią światło, które jest niezbędne do ich prawidłowego rozwoju. Najlepiej rośliny ustawiać na parapecie południowego lub zachodniego okna, a latem wynieść na słoneczny, lekko przewiewny balkon. Zaleca się umiarkowane podlewanie - ziemia w doniczce powinna być zawsze lekko wilgotna, a woda z podstawki usunięta. Wiosną i latem cytrusy lubią zraszanie, co sprzyja ich wzrostowi.
 Uwaga: nie powinno spryskiwać się liści nagrzanych przez słońce, gdyż mogą pojawić się na nich plamy.
 
POKON radzi:
 
Cytrusy można samemu wyhodować z dojrzałych i dorodnych nasion. Po wyjęciu pestki z owocu należy ją jak najszybciej umieścić w doniczce z mieszaniną torfu i piasku (w proporcji 1:1). Przedtem warto pestkę lekko porysować żyletką lub przetrzeć papierem ściernym, aby lepiej chłonęły wodę. Wilgotne podłoże i utrzymująca się temperatura na poziomie 25°C, spowoduje kiełkowanie roślin już po 3-4 tygodniach. Cytrusy wyhodowane z nasion szybko rosną, ale owocują dopiero po 15-20 latach. Tylko rozmnażanie wegetatywne spowoduje zakwitanie i owocowanie cytrusów już po 2-3 latach. Sadzonki warto pobrać z już owocującego drzewka cytrusowego, a otrzymane w ten sposób rośliny dość szybko wydadzą owoce. Sadzonki przygotowane powinny być z pędów młodych, ale już lekko zdrewniałych z ok. trzema, czteroma liśćmi.
Sadzonki cytrusów najlepiej ukorzeniają się późną wiosną i latem. Końce pędów zanurzamy w ukorzeniaczu i umieszczamy w ziemi, dobrze ją ugniatając wokół sadzonek. Doniczki nakrywamy folią z dziurkami, które zapewnią wymianę powietrza. Sadzonki powinny stać w temperaturze 20-25C, w miejscu bardzo jasnym, ale nie bardzo nasłonecznionym. Po 6-8 tygodniach wyrastają korzenie, a trochę później pędy. Zdarza się też, że najpierw ukazują się pąki kwiatowe. Należy je usuwać, gdyż osłabiają rozwój rośliny. Młodą roślinę powinniśmy przesadzić, a potem ostrożnie podlewać, nie zalewając korzeni. Cały czas należy zraszać rośliny.
Uwaga. Pomarańcze rozmnaża się poprzez okulizacje – rodzaj szczepienia.

Tekst dostarczony przez:

Wszelkie prawa zastrzeżone. Copyright by buduj.com.pl © 2006 - 2024

Developed by Brodex | projekt graficzny: Marcin Gleń
serwery tani hosting w aBajt