Nr: #8192 Info: mysql_connect(): The mysql extension is deprecated and will be removed in the future: use mysqli or PDO instead in /home/budujcom/public_html/index.php at 19 line
Buduj.com.pl - Portal budowlany
Nr: #8192 Info: mysql_connect(): The mysql extension is deprecated and will be removed in the future: use mysqli or PDO instead in /home/budujcom/public_html/ads/libraries/lib-db.inc.php at 76 line

Podłogówka najlepsza w systemie

Ogrzewanie podłogowe staje się w Polsce coraz bardziej popularne. Aby maksymalnie wykorzystać jego zalety, instalacje powinniśmy wykonać przy pomocy wybranego przez nas kompleksowego systemu. Łączenie wielu produktów może przynieść więcej strat niż korzyści.

Niestety, taką pokusę rodzi cena wykonania podłogówki - znacznie wyższa niż tradycyjnego ogrzewania grzejnikowego.

 - Średni koszt samych tylko materiałów potrzebnych do wykonania 1m2 instalacji to około 70 zł – mówi Andrzej Majewski z firmy TECE, producenta systemu TECEflex – Do tego dochodzi jednorazowy zakup systemu sterującego – analogowego, bądź droższego cyfrowego. Jednak, jeśli zależy nam na uzyskaniu realnych i długookresowych oszczędności związanych z ogrzewaniem domu, taki wydatek na pewno się opłaca – dodaje.
 
Zamienników lepiej unikać
 
Podłogówka jest systemem ogrzewania niskotemperaturowego, dzięki czemu jest znacznie tańsza w codziennym użytkowaniu. Musimy jednak pamiętać, że największą wydajność i jakość, gwarantują w tym zakresie kompleksowe systemy, w ramach których kupimy nie tylko rury, ale także złączki, warstwy izolacyjne, rozdzielacze oraz klipsy służące do mocowania przewodów. Jednym słowem wszystko to, czego potrzebujemy.
 - Łączenie produktów różnych firm – nawet tych najlepszych na polskim rynku – albo stosowanie tańszych zamienników - może prowadzić do powstania wielu błędów wykonawczych i znacząco obniżyć wytrzymałość i sprawność instalacji – dodaje Majewski – Powstają one niekoniecznie z naszej winy np. na skutek niestarannych prac, ale z uwagi na niewielkie, często niezauważalne różnice występujące w poszczególnych systemach.
 
Z komputerową dokładnością
 
Każda z firm, oferująca ogrzewanie podłogowe, dysponuje specjalnymi komputerowymi programami ułatwiającymi projektowanie instalacji, a także tabelami i normami niezbędnymi do wykonania obliczeń dot. np. zapotrzebowania na ciepło w poszczególnych pomieszczeniach. Na ich podstawie instalator może ustalić m.in. wstępną temperaturę zasilania wody i dobrać rozstaw rur do materiału, którym zostanie pokryta posadzka.
Jeśli istnieje taka możliwość – warto - aby skonsultował się on z architektem, który projektował nasz dom i ustalił z nim grubość zastosowanej izolacji termicznej oraz pozostałych warstw posadzki. Niezależnie od metody obliczeniowej(w przypadku małych instalacji programy komputerowe nie są niezbędne, można opierać się na szczegółowych wytycznych dotyczących obliczenia i wykonania ogrzewania podłogowego), ostateczne wyniki będą prawidłowe pod warunkiem, że wybierzemy materiały zalecane przez danego producenta. W przeciwnym wypadku, może się okazać, że nasza wymarzona podłogówka nigdy nie będzie działać tak jak powinna.

Artykuł dodał: Kamil Bielicki

Wszelkie prawa zastrzeżone. Copyright by buduj.com.pl © 2006 - 2024

Developed by Brodex | projekt graficzny: Marcin Gleń
serwery tani hosting w aBajt