Nr: #8192 Info: Function set_magic_quotes_runtime() is deprecated in /home/budujcom/public_html/ads/config.inc.php at 597 line

Energia ze "sklejkowej" biomasy

Zrębki drzewne, kora i inne odpady produkcji sklejek dzięki nowoczesnej technologii zmieniają się w energetyczną biomasę. Dzieje się tak dzięki współpracy ostrowskiego OZC ze Sklejką – Eko. 

Ostrowska spółka już w 1999 r. zainwestowała w wytwarzanie energii cieplnej (gorącej wody) z biomasy, a więc paliwa odnawialnego i naturalnego.

Przy produkcji sklejek powstają odpady, które nadają się nie tylko na surowiec do przetwarzania na płyty drewnopochodne, ale również na paliwo. Zastosowanie do spalania biomasy zaliczane jest obecnie do najbardziej przyjaznych dla środowiska źródeł energii.
W ostrowskiej Sklejce spalanie odbywa się w kotle austriackiej firmy Polytechnik o mocy 3 MW. Z uwagi na dużą wilgotność paliwa zastosowany został ruszt schodkowy ruchomy a proces spalania sterowany jest automatycznie wg programu opracowanego przez w/w firmę. Największy udział   w wytwarzanych odpadach stanowią zrębki drzewne i kora. Mając na uwadze poszerzenie produkcji biomasy w 2009 roku zakład Sklejka – Eko kupiła rozdrabniacz do drewna kawałkowego renomowanej firmy niemieckiej Yecoplan.
Rozdrabniacz o wydajności 2,2 t/h napędzany jest silnikiem synchronicznym o mocy 75 kW.  Zalety rozdrabniacza to niskie koszty zużycia prądu, wysoki moment rozruchowy (bezproblemowy start przy załadowanej maszynie), cichy napęd. Sterownik SPS Simens wyposażony został w innowacyjny program.
Wraz z rozdrabniaczem zakupiono przenośnik taśmowy z wychwytywaczem części metalowych z rozdrobnionej biomasy.
Inwestycja pozwoliła na poszerzenie oferty w zakresie produkcji zrębków energetycznych z odpadów pomanipulacyjnych pochodzących z odziomków i czół dłużyc. Dzięki temu SKLEJKA - EKO S.A. stała się strategicznym dostawcą paliwa dla elektrociepłowni Ostrowskiego Zakładu Ciepłowniczego S.A. w Ostrowie Wlkp., a OZC S.A. stał się głównym dostawcą energii elektrycznej dla ostrowskiej „sklejki", pokrywając ca 70 % jej rocznego zapotrzebowania.

Artykuł dodał: Kamil Bielicki

Wszelkie prawa zastrzeżone. Copyright by buduj.com.pl © 2006 - 2019

Developed by Brodex | projekt graficzny: Marcin Gleń
serwery tani hosting w aBajt