Nr: #8192 Info: Function set_magic_quotes_runtime() is deprecated in /home/budujcom/public_html/ads/config.inc.php at 597 line

Ogrzej Dom Dobrą Energią

Szukając możliwości zmniejszenia wysokości rachunków za ogrzewanie, na myśl przychodzi nam jedno rozwiązanie – obniżenie temperatury w domu. Jest to jedno z zalecanych rozwiązań, ale jest także kilka bardziej „komfortowych” sposobów.

Pierwszym krokiem na drodze do większej skuteczności działań związanych z oszczędzaniem energii jest dopasowanie temperatury pomieszczenia do naszego cyklu dnia. Należy pamiętać, że temperatura pokojowa nie powinna wynosić więcej niż 20o C. Natomiast w nocy należy ją obniżyć o kilka stopni. Wartości te zapewniają odpowiedni komfort mieszkańcom. Każdy zaoszczędzony w ten sposób stopień temperatury zmniejsza koszty za ogrzewanie o około 6%. Nie tylko jest to oszczędność dla naszego portfela, ale także właściwy wybór dla naszego zdrowia. Innym sposobem na redukcję kosztów ogrzewania jest zastosowanie nowoczesnych systemów regulacji urządzeń grzewczych. Dopasowują one temperaturę do naszego rytmu dnia – np. poprzez pracę w trybie oszczędnościowym w nocy i podczas nieobecności domowników.  

Jednym z najlepszych sposobów to wymiana dotychczasowego, "zwykłego" kotła na kocioł kondensacyjny. Kocioł kondensacyjny to najnowocześniejszy współcześnie kocioł gazowy. Zgodnie z danymi Krajowej Agencji Poszanowania Energii kotły kondensacyjne są o 15% wydajniejsze w stosunku do kotłów konwencjonalnych. Każdy z nas na co dzień spotyka się ze zjawiskiem kondensacji. Przykładem tego może być gotująca się woda w garnku. Jeśli naczynie nie jest przykryte, ucieka z niego para wodna a z nią cenna energia. Analogicznie jest z kotłami. Spaliny kotłów gazowych, w większości składają się z rozgrzanej wody, która jest dla nas niewidoczna. W przypadku zwykłych kotłów jest ona tak rozgrzana, że staje się przeźroczystym gazem.
 
 
 
Zwykłe kotły, nie mają w sobie "pokrywki" a nasze pieniądze bezpowrotnie uciekają. Zupełnie odwrotnie jest w przypadku kotłów kondensacyjnych. Nie pozwalają one uciec parze wodnej. Oziębiają spaliny, i kondensują w swoim wnętrzu. „Okres zwrotu nakładów za zakup kotła kondensacyjnego to około 2-3 lata. Jest to naprawdę niewiele przy najkrótszym średnim czasie eksploatacji kotła gazowego wynoszącym 16 lat.” – twierdzi Arkadiusz Węglarz specjalista z Krajowej Agencji Poszanowania Energii (KAPE).
 
Jednym z najbardziej energooszczędnych urządzeń dostępnych w ofercie producentów, które mogą ogrzewać i zaopatrywać budynki w ciepłą wodę są pompy ciepła. Ze względu na niskie koszty eksploatacji stają się one coraz bardziej popularne. Szacuje się, że dostarczając 1 kW energii do pompy ciepła, można otrzymać aż 4 kW dodatkowo. Pompa ciepła jest ekologicznym urządzeniem grzewczym, którego zasada działania opiera się na zjawiskach i przemianach fizycznych. W specjalnie zaprojektowanym obiegu termodynamicznym pompy ciepła, zachodzą w sposób ciągły cztery procesy – odparowywanie, sprężanie, skraplanie i rozprężanie. Przyczyniają się one do znacznej oszczędności energii wykorzystywanej do ogrzewania budynku i użytkowanej w nim wody” – wyjaśnia A. Węglarz z KAPE. W ofercie firmy Junkers, producenta urządzeń grzewczych, dostępne są dwa typy pomp cieplnych – pozyskujących ciepło z ziemi i z powietrza. Koszt inwestycji zwraca się na przestrzeni kilku lat, a dodatkowo pozwala uniezależnić się od rosnących cen gazu czy innych źródeł energii.
Aby uzyskać oszczędności w kosztach podgrzewania ciepłej wody użytkowej, warto zastanowić się nad instalacją kolektorów słonecznych, które przetwarzają zaabsorbowaną energię promieni słonecznych w energię cieplną. Kolektor słoneczny jest najpowszechniej stosowanym urządzeniem do pozyskiwania energii słonecznej.Użytkownicy systemów solarnych mają wpływ nie tylko na ochronę środowiska naturalnego. Oszczędności wynikające z zamontowania systemu solarnego do podgrzewania ciepłej wody użytkowej mogą wynosić nawet do 60%, a w przypadku wspomagania centralnego ogrzewania: 30%. Junkers posiada w swojej ofercie trzy linie płaskich kolektorów słonecznych, wśród których nawet najbardziej wymagający klient znajdzie odpowiednie rozwiązanie dla siebie. „Warunkiem funkcjonowania systemu jest usytuowanie kolektorów w dobrze nasłonecznionym miejscu. Przy słonecznej pogodzie mogą one pełnić swoją funkcję nawet w stosunkowo niskich temperaturach otoczenia. W standardowych rozwiązaniach płaskich kolektorów słonecznych temperatura absorbera i co za tym idzie, czynnika grzewczego nie przekracza 100 °C, jednak przy odpowiednich modyfikacjach można uzyskać nawet 190 °C.” – dodaje Węglarz.
Jak widać, warto sięgnąć po technologiczne nowinki. W perspektywie czasu wpływają one na znaczne finansowe oszczędności i dzięki wykorzystaniu odnawialnych źródeł energii dbamy o środowisko naturalne. Wszyscy zainteresowani otrzymaniem profesjonalnej pomocy mogą skorzystać z doświadczeń Krajowej Agencji Poszanowania Energii - www.kape.gov.pl. Zachęcamy także do odwiedzenia strony www.DomDobrejEnergii.pl, gdzie znaleźć można przydatne informacje w tym zakresie.

Wszelkie prawa zastrzeżone. Copyright by buduj.com.pl © 2006 - 2019

Developed by Brodex | projekt graficzny: Marcin Gleń
serwery tani hosting w aBajt