Nr: #8192 Info: mysql_connect(): The mysql extension is deprecated and will be removed in the future: use mysqli or PDO instead in /home/budujcom/public_html/index.php at 19 line
Buduj.com.pl - Portal budowlany
Nr: #8192 Info: mysql_connect(): The mysql extension is deprecated and will be removed in the future: use mysqli or PDO instead in /home/budujcom/public_html/ads/libraries/lib-db.inc.php at 76 line

Co powinniśmy wiedzieć o kotłach retortowych?

Współczesne kotły są urządzeniami, które w żaden sposób nie przypominają tych z dawnych lat - przaśnych i „brudnych”. Dzisiaj urządzenia te, wyposażone w automatyczne podajniki i sterowane mikroprocesorem, zapewniają wysoki komfort obsługi

 Przy wyborze kotła powinniśmy kierować się głównie zapotrzebowaniem na ciepło ogrzewanych pomieszczeń. Kocioł o odpowiednio dobranej mocy to połowa sukcesu. Najlepiej, aby była ona o ok. 10% wyższa niż zakładają to obliczenia. Nie mniej ważny od parametrów jest wygląd urządzenia i jakość użytych do budowy kotła materiałów. Gwarantuje to długą żywotność i bezawaryjną pracę. Poza tym kotły muszą być urządzeniami ergonomicznymi, o dużym komforcie obsługi oraz bezpieczeństwie użytkownika.

 Bez rusztu i dymu

Jednymi z najpopularniejszych kotłów na naszym rynku są kotły retortowe z automatycznym podajnikiem i zasobnikiem na paliwo. W kotłach retortowych, dzięki specjalnemu palenisku bezresztowemu, spala się dokładnie taka porcja węgla, jaka jest potrzebna do otrzymania nastawionej przez użytkownika temperatury.

- Co więcej system automatyki np. kotła Eko-Plus Multi Hef w taki sposób dozuje paliwo, aby proces spalania odbywał się w sposób ciągły, przez co dokładniejszy i oszczędniejszy w porównaniu z tradycyjnymi kotłami – podkreśla Jacek Kubasik, dyrektor firmy Hef, producenta ekologicznych kotłów na paliwa stałe. Mało tego, proces spalania odbywa się bezdymnie, a emisja spalin jest kilkukrotnie niższa od dopuszczalnej normy. Obsługa kotła polega na okresowym, np. raz na kilka dni, napełnianiu podajnika i usunięciu popiołów.

 Retortowe – trochę teorii

Najważniejszym elementem kotła retortowego jest podajnik paliwa (wpływa na skuteczność oraz sprawność pracy kotła retortowego) oraz palnik retortowy. Podajnik zbudowany jest z wielu podzespołów. Motoreduktor napędza ślimak podajnika, na który zsypuje się paliwo ze zbiornika. Jest ono następnie transportowane do palnika retortowego i wypychane w stronę górnej części palnika. Tam w końcu ulega spaleniu. Powietrze potrzebne do spalania dostarcza wentylator, który tłoczy je przez system odpowiednich kanałów. Wydajność wentylatora w dużym stopniu decyduje o przebiegu procesu spalania. Elementem szczególnie narażonym w kotłach retortowych na wysokie temperatury jest palnik. Dlatego tak ważne jest aby wykonać go z odpowiedniego materiału. - Biorąc pod uwagę znaczenie palnika produkujemy go z wysokiej klasy żeliwa, wyjątkowo odpornego na korozję i wysokie temperatury – zaznacza Jacek Kubasik z Hefa.

Kocioł, który sam się czyści

W każdym kotle, w wyniku procesu spalania, powstaje dużo popiołu. Po jakimś czasie wokół retorty tworzy się skorupa szarego odpadu. Spieczony popiół obniża moc kotła i jego efektywność. - Aby tego uniknąć, kotły Eko-Plus Multi wyposażyliśmy w palenisko retortowe z obrotowym talerzem retorty i zgarniaczem spieków. Dzięki temu palenisko czyści się w zasadzie samooczyszczenie – tłumaczy Kubasik.

Szkice węglem

Węgiel klasyfikowany jest według sortymentu – czyli wielkość ziaren i wartości energetycznej. Nie jest ona stała. Zależy m.in. od kopalni, z której wydobywane jest paliwo. Oznacza to, że ilość węgla potrzebna do ogrzania domu zależy od jego jakości – czyli im większa wartość opałowa tym lepiej dla naszego pieca. Najpopularniejsze sortymenty węgla to orzech, miał oraz eko-groszek. Ze względu na sortyment, wyróżniamy zatem trzy rodzaje kotłów. Kotły na węgiel (sortyment gruby), kotły na miał oraz kotły retortowe wyposażone w podajnik paliwa, w których najlepiej spala się eko-groszek, czyli węgiel kamienny o wielkości ziaren od 5 do 25 mm. Paliwo to ze względu na niską zawartość siarki, dwutlenku siarki w spalinach i popiołów uznaje się za ekologiczne.

Dlaczego warto?

Automatyczne kotły z podajnikiem i palnikiem retortowym to efektywne, a zarazem ekologiczne urządzenia grzewcze. Funkcjonalny układ sterowania pozwala na takie dostosowanie procesu spalania, aby w pełni zaspokajało ono potrzeby użytkownika. Łatwa jest również obsługa kotła. Wystarczy raz na kilka dni załadować zasobnik. Czas palenia przy jednokrotnym załadowaniu wynosi nawet siedem dni! Kotły Multi wyróżniają się sprawnością przekraczającą 82%. Zastosowanie materiałów najwyższej jakości gwarantuje trwałość i bezpieczeństwo użytkowania.

 

Wszelkie prawa zastrzeżone. Copyright by buduj.com.pl © 2006 - 2024

Developed by Brodex | projekt graficzny: Marcin Gleń
serwery tani hosting w aBajt