Nr: #8192 Info: mysql_connect(): The mysql extension is deprecated and will be removed in the future: use mysqli or PDO instead in /home/budujcom/public_html/index.php at 19 line
Buduj.com.pl - Portal budowlany
Nr: #8192 Info: mysql_connect(): The mysql extension is deprecated and will be removed in the future: use mysqli or PDO instead in /home/budujcom/public_html/ads/libraries/lib-db.inc.php at 76 line

Czym ogrzać dom?

Budując dom i projektując jego ogrzewanie właściciel staje przed dylematem, jakiego rodzaju paliwa użyć, aby w jego domu było zawsze ciepło.
Gdy brakuje dostępu do sieci gazowej, do wyboru pozostają olej opałowy, gaz płynny lub paliwa stałe.

Gaz płynny i olej opałowy
Jeżeli nie ma możliwości podłączenia domu do miejskiej sieci gazowej, pozostaje wybór między olejem opałowym i gazem płynnym (LPG). Wbrew pozorom oba te paliwa mają wiele wspólnych cech. Przede wszystkim wymagają odpowiedniego magazynowania – w przypadku gazu płynnego są to zbiorniki naziemne lub podziemne, zaś zbiorniki na olej opałowy umieszcza się zazwyczaj w piwnicach domów. Dokonując wyboru między olejem opałowym i gazem płynnym należy wziąć pod uwagę nie tylko możliwości magazynowania i ceny tych paliw w miejscu zamieszkania, ale również perspektywy rozwoju sieci gazowej w okolicy. Jeżeli wiemy, że za kilka lat nasz dom zostanie podłączony do miejskiej sieci gazowej, warto zdecydować się na gaz płynny, choćby dlatego, że nie będziemy musieli w przyszłości wymieniać zainstalowanego kotła grzewczego. Kotły De Dietrich na gaz płynny, po dokonaniu przez autoryzowany serwis regulacji, mogą być zasilane gazem ziemnym. Pamiętajmy jednak, że ze względów bezpieczeństwa, kocioł zasilany gazem płynnym nie może być instalowany poniżej poziomu gruntu. Do niedawna przewaga gazu płynnego nad olejem opałowym wynikała z możliwości oszczędności paliwa dzięki wykorzystaniu technologii kondensacyjnej. Jednak w tym roku firma De Dietrich wprowadziła do sprzedaży kondensacyjne kotły olejowe GTU C 120/1200, które pracują zdecydowanie (nawet o 40%) wydajniej niż ich tradycyjne odpowiedniki.

Paliwa stałe
Najtańszym paliwem w Polsce wciąż pozostają paliwa stałe, takie jak węgiel czy koks. Właśnie z powodu niskich cen paliw stałych, instalowanie zasilanych nimi kotłów jest wciąż popularne. Firma De Dietrich oferuje klientom kotły CF 120, które w zależności od wersji mogą być opalane droższym paliwem, jakim jest drewno lub węglem i koksem. Takie ogrzewanie domu, mimo niewątpliwej zalety, jaką są niskie koszty eksploatacji, ma jednak kilka poważnych wad. Najważniejsze z nich to konieczność magazynowania paliwa, ładowania kotła, i uciążliwego, częstego wywozu pozostałości po spalaniu paliw stałych. Dlatego większość właścicieli nowych domów decyduje się na wykorzystanie innych źródeł energii, takich jak gaz ziemny albo – jeżeli dom nie jest podłączony do sieci gazowej – gaz płynny lub olej opałowy.

Ekologia i oszczędność
Ogrzewając dom, możemy również pomyśleć o wykorzystaniu odnawialnych źródeł energii. Do wspomagania centralnego ogrzewania i podgrzewania ciepłej wody użytkowej, możemy wykorzystać energię słoneczną. W miesiącach letnich kolektory słoneczne mogą w całości zapewnić ciepłą wodę użytkową. Dzięki systemom solarnym, możemy więc w ciągu roku zaoszczędzić nawet do 60% energii zużywanej na podgrzewanie wody. Systemy solarne są dostępne w pakietach, co oznacza, że właściciel domu nie musi dobierać poszczególnych jego elementów. Kupując zestaw DIETRISOL LIGHT firmy De Dietrich, mamy pewność, że wszystkie jego elementy będą ze sobą idealnie współpracować. Co więcej zapłacimy za zestaw znacznie mniej, niż gdybyśmy poszczególne elementy kupowali osobno. Warto również zwrócić uwagę na jakość oferowanych systemów. Obecnie na rynku dostępne są tanie systemy, które po upływie kilku lat przestają efektywnie pracować. Dlatego, jeżeli chcemy uzyskiwać rzeczywiste oszczędności, powinniśmy zainwestować w zakup urządzenia renomowanego producenta, takiego jak De Dietrich.

Źródło: De Dietrich Technika Grzewcza Sp. z o.o.

Wszelkie prawa zastrzeżone. Copyright by buduj.com.pl © 2006 - 2024

Developed by Brodex | projekt graficzny: Marcin Gleń
serwery tani hosting w aBajt