Nr: #8192 Info: mysql_connect(): The mysql extension is deprecated and will be removed in the future: use mysqli or PDO instead in /home/budujcom/public_html/index.php at 19 line
Buduj.com.pl - Portal budowlany
Nr: #8192 Info: mysql_connect(): The mysql extension is deprecated and will be removed in the future: use mysqli or PDO instead in /home/budujcom/public_html/ads/libraries/lib-db.inc.php at 76 line

Cegły zamiast tynku

Wybierając materiał zwieńczający elewację budynku należy brać pod uwagę nie tylko koszt jednostkowy surowca, ale także koszty związane z eksploatacją domu w następnych latach.
Nierzadko zapominamy, że po wybudowaniu domu każdego roku będziemy ponosić koszty związane z jego eksploatacją. Szczególnie umykają naszej uwadze koszty, które nie są bezpośrednio związane ze zużyciem energii, a dotyczą np. estetycznego wyglądu budynku. A przecież wznoszony budynek ma nam służyć przez lata i powinniśmy zadbać o to, żeby w tym czasie ponosić jak najmniej dodatkowych wydatków. Dlatego podejmując decyzję o materiale elewacyjnym powinniśmy policzyć nie tylko koszty związane z jego kupnem, ale również z jego renowacją i konserwacją. Każdy remont to przecież poważny wydatek finansowy, nie licząc już uciążliwości takiego remontu dla codziennego życia domowników.

W Polsce najpopularniejszym materiałem elewacyjnym jest tynk. Do niedawna był to tradycyjny tynk cementowo-wapienny, obecnie - wraz z upowszechnieniem się systemów ociepleń - zastąpiły go tynki mineralne i akrylowe. Tylko nieliczni decydują się na elewacje z cegieł, bądź innych naturalnych materiałów. A szkoda bo jest to materiał nie tylko piękny, ale też bardzo trwały, który bez przeszkód można używać jako zwieńczenie stosowanych w Polsce systemów dociepleniowych.

Głównym powodem, wpływającym na wybór tynków jest przekonanie, że zaoszczędzimy trochę pieniędzy. Faktycznie pozornie ceglane elewacje są droższe, ale tylko pozornie, gdyż w tym przypadku nie pojawią się żadne koszty utrzymania. Jeżeli natomiast chodzi o elewację tynkową, należy regularnie pokrywać koszty związane z renowacją powłok malarskich. Tymczasem elewacja z cegły klinkierowej pozostaje na długie lata piękna i nie potrzebuje konserwacji. Powstała w procesie wypalania trwała powierzchnia cegły nie pozwala wniknąć żadnemu brudowi, a kolor pozostaje równie trwały, jak sama cegła. Dodatkowo naturalny materiał zapewnia właściwy mikroklimat i zwiększa właściwości termoizolacyjne budynku. Ściana trójwarstwowa z elewacją klinkierową to mniejsze koszty ogrzewania zimą i komfortowe warunki latem.

Zniknęła też wytykana przez niektórych wada, iż klinkier ogranicza możliwość wyboru koloru elewacji. To już nie tylko klasyczne odcienie czerwieni. Współczesne cegły klinkierowe Röben dostępne są w słonecznych kolorach Południa. Jasne barwy nadają glinie - ziemistemu materiałowi natury - śródziemnomorskiej lekkości. Niech nikogo nie dziwi też cegła w perłowo-białym lub czarnym kolorze. Na chętnych czekają brązy, żółcienie, biele i szarości. Dziś klinkier może sprostać już każdym gustom.

Ciekawą alternatywą mogą być również płytki klinkierowe klejone do istniejącej elewacji. Wizualnie ściana nie różni się od wykonanej z cegły, a płytki są dostosowane do systemów ocieplania opartych zarówno na wełnie jaki styropianie.

Wszelkie prawa zastrzeżone. Copyright by buduj.com.pl © 2006 - 2024

Developed by Brodex | projekt graficzny: Marcin Gleń
serwery tani hosting w aBajt