Nr: #8192 Info: Function set_magic_quotes_runtime() is deprecated in /home/budujcom/public_html/ads/config.inc.php at 597 line

Fedderlite: nowatorska metoda ocieplenia Galerii Orkana w Lublinie

Nr: #8192 Info: Function eregi() is deprecated in /home/budujcom/public_html/modules/news/news.module.inc.php at 38 line
Innowacyjny system Fedderlite firmy Dryvit Systems zapewnił wyjątkowy wygląd oraz szybkie ocieplenie elewacji lubelskiego centrum handlowego „Galeria Orkana”.
Nr: #8192 Info: Function eregi() is deprecated in /home/budujcom/public_html/modules/news/news.module.inc.php at 57 line
Handlowa wizytówka miasta

Galeria Orkana jest jedynym centrum handlowym w Lublinie, usytuowanym na osiedlu Węglin u zbiegu ulic Orkana i Zwycięskiej, w południowo-zachodniej części miasta. Dwukondygnacyjny obiekt dysponuje powierzchnią użytkową prawie 8 tysięcy metrów kwadratowych oraz podziemnym parkingiem na 270 samochodów. Najmniejszy z butików w galerii ma powierzchnię 25 metrów kwadratowych, największy zaś 1150. Obiektem zarządza obecnie Master Management Sp. z o.o., wykorzystując najnowsze rozwiązania technologiczne i informatyczne. Generalnym wykonawcą wartej 30 mln zł inwestycji był Strabag.
Galeria Orkana jest pierwszym w Polsce i drugim w Europie budynkiem z elewacją wykonaną w technologii Fedderlite.


Estetyka i elegancja

Założeniem architektonicznym Galerii Orkana było uzyskanie prostej, niemal monolitycznej, surowej, eleganckiej bryły budynku o zdecydowanym charakterze, która odbiegałaby od przeciętnego standardu zewnętrznego wyglądu tego typu obiektów handlowych.
– Zarekomendowałem wykorzystanie wielkoformatowych paneli Fedderlite ze względu na wielkość paneli i sposób ich mocowania: z widocznym łączeniem dającym wrażenie, że elewacja zbudowana jest z monolitycznych bloków – mówi projektant Galerii, Jacek Bieńkowski z lubelskiej pracowni architektonicznej BLM - ARCHITEKCI. – Wrażenie to podkreśla zdobiący elewację tynk Ameristone T typu Vesuvius. Jego faktura, z błyszczącymi elementami kwarcu i miki, kojarzy się z wulkanicznym kamieniem i przyciąga wzrok. Ta elewacja żyje. Jej wygląd zmienia się wraz z porą dnia. Inaczej wygląda w świetle słonecznym, inaczej po opadach deszczu. Galeria Orkana stała się charakterystycznym punktem nowoczesnego miejskiego krajobrazu Lublina – podkreśla architekt.


Rekordowa szybkość

– W tej realizacji duże znaczenie miało tempo prac, niezależne od warunków pogodowych. Inwestor szukał dobrej jakości materiałów, z pomocą których będzie można w krótkim czasie ocieplić budynek – wyjaśnia architekt Jacek Bieńkowski.
Wykonanie 2500 metrów kwadratowych elewacji Galerii Orkana w systemie Fedderlite trwało zaledwie cztery tygodnie. Montaż wykonały dwa czteroosobowe zespoły. Wysokość ścian zewnętrznych Galerii wynosi 6,8 metra w najniższym miejscu oraz 12 metrów w najwyższym. Jednak ekipa montująca panele Fedderlite nie musiała korzystać z rusztowań, wystarczyły pomosty mechaniczne i wózki elektryczne. To zdecydowanie przyspieszyło prace.
Podczas całego procesu Dryvit Systems zapewniał wykonawcom profesjonalne wsparcie. Doradcy techniczni Dryvit Systems na bieżąco konsultowali przebieg instalacji.
Na elewacji Galerii Orkana umieszczono 220 paneli Fedderlite o powierzchniach od 6 do 14 metrów kwadratowych. Przeciętna elewacja budynku jednorodzinnego ma powierzchnię 100 metrów kwadratowych. Można więc przyjąć, że skala prac wykonanych przy elewacji Galerii Orkana w 4 tygodnie jest porównywalna z ociepleniem 25 domów jednorodzinnych.


Dobra marka Galerii

– Galeria Orkana to pierwsze i jedyne nowoczesne centrum handlowe w naszym mieście. Wygląd zewnętrzny wykonanej w systemie Dryvit elewacji wyróżnia galerię z otoczenia i przyciąga odwiedzających nas klientów. Obiekt cieszy się ogromnym zainteresowaniem najemców, w galerii działają salony i butiki wielu znanych marek, które nie zdecydowały się na żadną inną lokalizację w Lublinie – mówi Monika Michoń z Master Management, zarządcy lubelskiego obiektu. – Nie bez znaczenia są też walory użytkowe zastosowanego rozwiązania: system Fedderlite zapewnia skuteczną wentylację elewacji i jest energooszczędny – dodaje Monika Michoń.


Efektywność

System Fedderlite umożliwia prowadzenie prac ociepleniowych oraz renowacyjnych bez względu na warunki pogodowe i temperaturę otoczenia, także zimą. Panele Fedderlite są lekkie – średnio ważą ok. 12 kg na metr kwadratowy, dzięki temu można je łatwo i szybko instalować na elewacji. W przypadku renowacji rozwiązanie Fedderlite minimalizuje wpływ robót renowacyjnych na codzienną działalność odnawianego obiektu.Utrzymanie wykończonych w systemie Fedderlite ścian zewnętrznych nie wymaga dużych nakładów. Dla zachowania parametrów ociepleniowych oraz estetycznego wyglądu elewacji wystarczy regularne czyszczenie elewacji.


Autorska technologia

– Fedderlite to nowatorskie rozwiązanie w technologii ociepleń, łączące zalety metody lekkiej mokrej i elementów prefabrykowanych – mówi Dariusz Adamski, wiceprezes ds. sprzedaży i marketingu Dryvit Systems.
Okładzina Fedderlite jest modyfikacją akrylowego systemu ociepleń Dryvit Outsulation. Panele są produkowane w zakładzie prefabrykacji i jako elementy gotowe do montażu dostarczane na plac budowy przez Dryvit Systems, a następnie mocowane przez wykonawcę do ścian zewnętrznych budynku. Instalowanie paneli odbywa się za pomocą systemu mocującego, składającego się z klipsów i listew usztywniających zatopionych w panelach.
Fedderlite jest metodą opracowaną w amerykańskiej centrali Dryvit Systems. W systemie Fedderlite wykonano na świecie już ponad 100 tys. metrów kwadratowych elewacji.


Informacja o Dryvit Systems
Dryvit Systems produkuje najwyższej jakości systemy ociepleń i materiały elewacyjne. Szeroka gama oferowanych rozwiązań stwarza nieograniczone możliwości architektom i inwestorom. Firma należy do amerykańskiego holdingu RPM International Inc. – zrzeszającego producentów specjalistycznych materiałów wykończeniowych dla odbiorców komercyjnych i indywidualnych ze 130 krajów świata. Systemy Dryvit obecne są na polskim rynku od 1970 roku. Polska jest strategicznym centrum rozwoju firmy w Europie. Działająca od 1997 roku fabryka w Radziejowicach dostarcza materiały Dryvit odbiorcom na zachodzie i wschodzie kontynentu, jak również w Azji.Tekst dostarczony przez:
Omega Communication

Wszelkie prawa zastrzeżone. Copyright by buduj.com.pl © 2006 - 2019

Developed by Brodex | projekt graficzny: Marcin Gleń
serwery tani hosting w aBajt