Nr: #8192 Info: mysql_connect(): The mysql extension is deprecated and will be removed in the future: use mysqli or PDO instead in /home/budujcom/public_html/index.php at 19 line
Buduj.com.pl - Portal budowlany
Nr: #8192 Info: mysql_connect(): The mysql extension is deprecated and will be removed in the future: use mysqli or PDO instead in /home/budujcom/public_html/ads/libraries/lib-db.inc.php at 76 line

Bezpieczeństwo na cztery łapy

Decyzja o przygarnięciu czworonożnego przyjaciela powinna być poprzedzona wnikliwym przemyśleniem odpowiedzi na pytania - czy jesteśmy w stanie dobrze się nim zaopiekować i czy warunki w naszym mieszkaniu są wystarczające? Nie każdy bowiem zdaje sobie sprawę z tego, że dom, podobnie jak w przypadku obecności w nim dzieci, musi być odpowiednio przygotowany i zabezpieczony dla psa lub kota.

Zwierzęta, które bez skrępowania buszują po mieszkaniu, także podczas nieobecności właścicieli, muszą zdać się na wyobraźnię i odpowiedzialność mieszkańców domu. To od nich bowiem zależy bezpieczeństwo pupili. Pierwszą rzeczą, na którą należy zwrócić szczególną uwagę, są okna. Należy bardzo uważać podczas wietrzenia mieszkania – najlepiej korzystać przy tym z funkcji uchylania. Ciekawskie, zwinne koty nierzadko mieszczą się nawet w niewielkich szczelinach. Dlatego warto pomyśleć o zamontowaniu w oknach specjalnych siatek zabezpieczających. Dla czworonoga ciekawego świata niebezpieczne mogą być również zabawy na balkonie – nie spuszczajmy go z oka, a jeśli ujawnia tendencje do wyskakiwania – ograniczmy przebywanie zwierzęcia w tym miejscu. Dobrym pomysłem jest zamontowanie specjalnego „zatrzasku” w drzwiach balkonowych, dzięki któremu wchodząc na balkon możemy skutecznie zatrzasnąć za sobą drzwi i mieć pewność, że futrzany przyjaciel nie przeciśnie się przez nie ukradkiem.

 
Zabawy na sznurku
 
Często, w bardzo krótkim czasie – szczególnie w przypadku posiadaczy kotów – okazuje się, że firanki i zasłony mogą dostarczać niezwykłej frajdy zwierzakom – ku niezadowoleniu mieszkańców. Dlatego zazwyczaj ich miejsce szybko zajmują rolety wewnętrzne. W takim wypadku warto zwrócić uwagę na rodzaj mechanizmu zwijającego. – Wiszące sznurki czy koraliki są jedną z ulubionych zabawek zarówno kotów, jak i psów, mogą być jednak także niezwykle niebezpieczne – przestrzega Kamila Prałat z firmy Franc Gardiner, producenta rolet Lotari i Prakto. – Najlepiej zamontować więc uchwyty na sznurek lub w ogóle z niego zrezygnować, wybierając rolety z systemem sprężynowym.
 
Spróbować wszystkiego
 
Psy i koty, ze szczególnym naciskiem na te ostatnie, lubują się w poznawaniu zawartości szafek czy nawet wysoko zawieszonych półek. Z tego względu dobrze jest pozbyć się wszelkich niepotrzebnych bibelotów, które spadając mogłyby być niebezpieczne dla naszego pupila. Jeśli jednak są one dla nas z jakiś względów ważne i wyjątkowe – postawmy je w miejscach niedostępnych dla zwierzaka. Niezwykle istotne jest także zwrócenie uwagi na rośliny zdobiące parapety. Sprawdźmy, czy nie posiadamy trujących, niebezpiecznych dla zwierząt gatunków. Równie ważne jest chowanie lekarstw i środków chemicznych w niedostępnych miejscach. Nawet jeśli będą szczelnie zamknięte – ciekawy psiak może spróbować przegryźć plastikową butelkę lub po prostu polizać opakowanie, na którym zachowały się resztki niebezpiecznej substancji.
 
Szczególną czujność należy zachować w kuchni. Palniki gazowe czy gorąca płyta elektryczna stanowią duże zagrożenie. Lepiej nie kierować się zasadą „jeśli się nie sparzy – nie nauczy się”. To my powinniśmy zadbać o zminimalizowanie prawdopodobieństwa nieprzyjemnego wypadku. Podczas gotowania nie wpuszczajmy pupila do kuchni. Najlepiej nie przyzwyczajać go też do przebywania w tym pomieszczeniu. Może lepiej postawić miski z jedzeniem gdzie indziej? 
 
Psy i koty to bez wątpienia najlepsi przyjaciele człowieka. Często są uważani niemal za członków rodziny. Pamiętajmy więc, że należy poświęcić im odpowiednią porcję uwagi i traktować z wymaganą odpowiedzialnością. Nie bez powodu bowiem mówi się, że ze zwierzętami jest jak z dziećmi…  

Artykuł dodał: Kamil Bielicki

Wszelkie prawa zastrzeżone. Copyright by buduj.com.pl © 2006 - 2024

Developed by Brodex | projekt graficzny: Marcin Gleń
serwery tani hosting w aBajt