Nr: #8192 Info: mysql_connect(): The mysql extension is deprecated and will be removed in the future: use mysqli or PDO instead in /home/budujcom/public_html/index.php at 19 line
Buduj.com.pl - Portal budowlany
Nr: #8192 Info: mysql_connect(): The mysql extension is deprecated and will be removed in the future: use mysqli or PDO instead in /home/budujcom/public_html/ads/libraries/lib-db.inc.php at 76 line

Roletowy poradnik

Wbrew temu, co za oknem – wiosna zbliża się wielkimi krokami. Pora więc zastanowić się, co zamontować w oknie, aby po krótkim czasie promienie słoneczne nie stały się zbyt uciążliwe. Podpowiadamy, jak dobrać rolety wewnętrzne, aby w pełni odpowiadały naszym potrzebom.

Wybór rolet okiennych uzależniony jest w dużej mierze od rodzaju pomieszczenia, w którym będą zamontowane. Z jednej strony należy zwrócić uwagę na stopień nasłonecznienia, z drugiej zaś – na funkcję, którą dana przestrzeń spełnia. W pokoju dziennym najlepiej sprawdzą się materiały transparentne, które nie zaciemnią wnętrza, a jednocześnie osłonią je przed wzrokiem osób trzecich. Natomiast do sypialni czy pokoju malucha dobre będą modele z tkanin zaciemniających, najczęściej podgumowanych z jednej strony. Zapewnią spokojny i długi sen nawet największemu śpiochowi.

Bezpieczne ozdoby
 
W przypadku mieszkań, w których przebywają dzieci, należy zwrócić uwagę na jeszcze jedną bardzo ważną, jeśli nie najważniejszą, rzecz – bezpieczeństwo. Nie każdy zdaje sobie bowiem sprawę z tego, że luźno wiszące elementy mogą stać się groźną zabawką. – Zakładając rolety w pomieszczeniach, w których bywają mali mieszkańcy, warto zamontować uchwyt na łańcuszek zwijający – doradza Kamila Prałat z firmy Franc Gardiner, producenta marek Lotari i Prakto – Innym rozwiązaniem są modele z mechanizmem sprężynowym, dzięki któremu wyeliminowano wszelkie niebezpieczne elementy.
 
Klasyczna czy mini?
 
Drugi ważny krok to decyzja dotycząca rodzaju osłony. A wybór jest naprawdę szeroki. Klasyczne przeznaczone są głównie do montażu na ścianie lub suficie, ale przy użyciu specjalnego uchwytu montażowego można je również powiesić na ramie okiennej. Mini rolety montowane są bezpośrednio na skrzydle okna, bez konieczności wiercenia w nim otworów. Szczególnie polecane są w pomieszczenia, które często wymagają uchylania okien – dzięki prowadnicom żyłkowym mini roleta zawsze znajduje się blisko szyby.
– Jeśli chcemy uniknąć światła przenikającego po bokach osłon, wybierzmy modele w systemie kasetowym – przekonuje Kamila Prałat. Stawiając na aspekt dekoracyjny warto zastanowić się nad roletami rzymskimi. Specjalny system podciągający sprawia, że materiał układa się w ozdobne, poziome fałdy.  
 
Wybierając rolety zwracajmy również uwagę na sposób ich konserwacji i czyszczenia. Nie sztuka bowiem kupić drogie, piękne ozdoby okienne, które po pierwszym miesiącu stracą swój urok, staną się szare i zakurzone. W pomieszczeniach, które są wyjątkowo narażone na zabrudzenia, jak np. kuchnia, dobre będą modele, które po demontażu można wyprać.
 
Gdy już zdecydujemy się na rolety spełniające swoje praktyczne zadanie, możemy zająć się ich aspektem dekoracyjnym. Jednokolorowe, wzorzyste, haftowane czy zamszowe – oferta rynkowa jest naprawdę szeroka. Ważne jednak, by wybrany model pasował do charakteru wnętrza i jego mieszkańców.

Artykuł dodał: Kamil Bielicki

Wszelkie prawa zastrzeżone. Copyright by buduj.com.pl © 2006 - 2024

Developed by Brodex | projekt graficzny: Marcin Gleń
serwery tani hosting w aBajt