Nr: #8192 Info: mysql_connect(): The mysql extension is deprecated and will be removed in the future: use mysqli or PDO instead in /home/budujcom/public_html/index.php at 19 line
Buduj.com.pl - Portal budowlany
Nr: #8192 Info: mysql_connect(): The mysql extension is deprecated and will be removed in the future: use mysqli or PDO instead in /home/budujcom/public_html/ads/libraries/lib-db.inc.php at 76 line

Okna strażnikiem domu

Według badań przeprowadzonych w 2009 roku na zlecenie Komendy Głównej Policji, aż 70% Polaków uważa włamanie do swojego domu lub mieszkania za mało prawdopodobne. Tymczasem w ubiegłym roku dochodziło codziennie do blisko 330 tego typu przestępstw!Dlatego, aby snu z powiek nie spędzała nam troska o bezpieczeństwo naszej rodziny i dobytku, warto pomyśleć o odpowiedniej ochronie domu np. oknach antywłamaniowych.

Większość z nas czuje się bezpiecznie we własnym domu, na co dzień nie myśląc o włamaniach czy kradzieżach. Wydaje się nam, że zagrożenie to dotyczy innych. Dopiero, gdy dochodzi do tego typu przykrego zdarzenia zdajemy sobie sprawę z faktu, że należy zadbać o odpowiednie zabezpieczenia domu.

Statystyki policyjne pokazują, że w domach jednorodzinnych oraz mieszkaniach usytuowanych na parterze lub pierwszym piętrze do włamania dochodzi najczęściej przez okna i drzwi balkonowe.3 Tymczasem o odpowiednim zabezpieczeniu tych elementów przed złodziejem myśli zaledwie 3% badanych.4 Obecnie na rynku są dostępne specjalne okna antywłamaniowe, wykonywane wg rygorystycznych norm. Sforsowanie takich okien wiąże się z ogromnym wysiłkiem, a często jest wręcz niemożliwe – mówi Rafał Karaś, Menadżer ds. Doradztwa Technicznego OKNOPLAST-Kraków.
 
Okna, które chronią
Włamaniom przez okna łatwiej zapobiegać, jeśli zna się najczęstsze sposoby ich forsowania. Należą do nich przede wszystkim: wejście przez otwarte lub uchylone okno, wyważenie okna, przesunięcie okucia czy wybicie szyby – komentuje Rafał Karaś. Nowoczesne okna antywłamaniowe potrafią jednak poradzić sobie ze sztuczkami złodziei. Wybierając je, trzeba jednak pamiętać, że aby spełniały swoje funkcje ochronne, muszą być wyposażone w odpowiednie rozwiązania techniczne - specjalne okucia, klamki i szyby - dodaje Rafał Karaś.
 
 
Po pierwsze - klamka z kluczykiem i blacha antyrozwierceniowa w okuciu
Antywłamaniowe okna Protect Plus OKNOPLAST-Kraków składają się ze specjalnej klamki z  kluczem o wytrzymałości 100 Nm i umieszczonej w okuciu wkładki antyrozwierceniowej. Taki zestaw zabezpiecza przed najpopularniejszymi sztuczkami włamywaczy, tzn. przed:
·         przekręceniem klamki z pozycji uchylnej (tzw. sztuczka „na sznurek”),
·         przesunięciem okucia za pomocą pręta lub śrubokręta,
·         rozwierceniem śrub mocujących klamkę.
 
Klamka z kluczem spełnia jeszcze jedną niezwykle istotną funkcję. Skutecznie chroni nasze domostwa nie tylko przed włamywaczami, ale także znacznie zmniejsza prawdopodobieństwo, że dziecko będzie mogło samo otworzyć okno – dodaje Rafał Karaś z OKNOPLAST-Kraków.
 
Po drugie – specjalne okucia
Okna krakowskiego producenta Protect Plus swoje ochronne właściwości zawdzięczają również zastosowaniu innowacyjnych okuć Multi-Matic. Okucia wyposażone są w zaczepy antywyważeniowe (Safety Plus) przykręcane do stalowego zbrojenia oraz specjalnie opracowane czopy i.S (niem. inntelligente Sicherheit – inteligentne zabezpieczenie). Czopy - poprzez zazębianie się z zaczepami - w znacznym stopniu utrudniają próby wyważenia okna. W Protect Plus czopy występują na całym obwodzie okna, w ściśle określonych i przebadanych miejscach, co jeszcze skuteczniej chroni przed włamaniem.
 
Po trzecie – bezpieczna szyba
Niezbędnym elementem okien antywłamaniowych są specjalne szyby. W oknach Protect Plus zastosowano podwójnie wzmocnioną szybę trwale połączoną z czterema warstwami folii antywłamaniowej PVB. Im więcej warstw szkła i folii, tym szyba jest odporniejsza na wybicie - mówi Rafał Karaś. Ta – zastosowana w oknach Protect Plus - jest w stanie oprzeć się kilkukrotnemu uderzeniu stalowej, 4-kilogramowej kuli. Warto pamiętać, że nawet jeśli szkło pęka, to jego kawałki nie rozsypują się, gdyż są „przytrzymywane” przez warstwy folii. Dzięki temu okno jest nie tylko skuteczną barierą dla włamywacza, ale również doskonale nadaje się do dziecięcego pokoju, gdzie szczególnie zależny nam na bezpieczeństwie najmłodszych domowników - dodaje Rafał Karaś.
  
Po czwarte – fachowy montaż
Stosując okna antywłamaniowe, skutecznie podnosimy bezpieczeństwo naszego domu. Warto podkreślić, że samo wyprodukowanie okna, nie czyni go jeszcze antywłamaniowym. Aby spełniało swoje funkcje ochronne, musi być prawidłowo zamontowane, ściśle według określonych procedur montażowych oraz poświadczone odpowiednim certyfikatem. Dopiero takie okno, można nazwać antywłamaniowym. – dodaje Rafał Karaś
 
Co jeszcze mogą okna?
Zabezpieczenia mechaniczne można także wesprzeć elektronicznymi metodami ochrony domu,
na przykład połączeniem stolarki okiennej z systemem alarmowym budynku. W tym celu instaluje się tzw. sensory otwarcia okna. Czujniki przekazują do systemu alarmowego informację o tym, w jakiej pozycji znajduje się aktualnie okno - otwartej (uchylnej), czy zamkniętej. W przypadku próby włamania sensor spowoduje natychmiastowe włączenie alarmu - mówi Rafał Karaś z OKNOPLAST-Kraków.
Informacje dodatkowe:
Firma OKNOPLAST-Kraków rozpoczęła działalność w 1994 roku. W ciągu kilkunastu lat istnienia przedsiębiorstwo wypracowało solidną markę i pozycję czołowego producenta stolarki otworowej zarówno w Polsce jak i w Europie. Wysoka jakość produktów – z której znana jest firma – osiągnięta została również dzięki doświadczeniu oraz gruntownej znajomości branży założycieli spółki.
 
Siedziba OKNOPLAST-Kraków zlokalizowana jest w Ochmanowie pod Krakowem. Tam też znajduje się biuro spółki oraz centrum logistyczne wraz z kompleksem produkcyjnym o powierzchni 17 tys. m2. W 2008 roku sprzedaż firmy przekroczyła 700 tysięcy jednostek okiennych, a globalna liczba Klientów przez 15 lat działalności przekroczyła 750 tysięcy.
 
Produkowane przez OKNOPLAST-Kraków okna i drzwi spełniają najwyższe standardy jakości i ekologii. Firma posiada Certyfikat Q-Zert wydany przez rygorystyczny Instytut Ift Rosenheim, który poświadcza zgodność produkcji z wymogami europejskiej normy EN 14351-1:2006. Uprawnia to OKNOPLAST-Kraków do oznakowania swoich wyrobów symbolem CE.
 
O wysokiej jakości wytwarzanych produktów świadczą również liczne nagrody przyznane firmie i jej produktom m.in. Złoty Laur Klienta 2009 w kategorii „Funkcjonalność i bezpieczeństwo”, certyfikat Lider Rynku 2009 – nagroda przyznana firmie już po raz siódmy, certyfikat Euro Leader 2009 czy tytuł Budowlanej Marki Roku 2008. OKNOPLAST-Kraków pojawił się również w prestiżowym rankingu magazynu Forbes – „Diamenty Forbesa“ i został wyróżniony za dynamiczny rozwój spółki.
 
OKNOPLAST-Kraków przykłada szczególną wagę do niesienia pomocy osobom najbardziej potrzebującym. Firma szczególnie angażuje się w akcje mające na celu wspieranie najmłodszych. Wśród organizacji, którym OKNOPLAST-Kraków pomaga jest Stowarzyszenie „U Siemachy”. Firma wspiera je finansowo, pomagając dzieciom znajdującym się w trudnej sytuacji materialnej i życiowej. Finansuje między innymi wakacje dla najmłodszych z Ośrodków Stowarzyszenia oraz przekazuje środki na remonty potrzebnych pomieszczeń.

 


3 Raport: Wysoki spadek liczby włamań, lipiec 2009, www.policja.pl
4 Usługi ochrony i mienia wśród form zabezpieczenia mieszkań i domów przed włamaniami, TNS OBOP,
21-23.04.2001 r.
 

Artykuł dodał: Kamil Bielicki

Wszelkie prawa zastrzeżone. Copyright by buduj.com.pl © 2006 - 2021

Developed by Brodex | projekt graficzny: Marcin Gleń
serwery tani hosting w aBajt